Hlavní navigace

Měnový trh se probouzí ze spánku

17. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po několika měsících klidu se měnový trh začíná opět probouzet. Aktivita investorů na tomto trhu roste s tím, jak se centrální banky začínají lišit v náhledu na velikost úrokových sazeb.

 

Po několika měsících klidu se měnový trh začíná opět probouzet. Aktivita investorů na tomto trhu roste s tím, jak se centrální banky začínají lišit v náhledu na velikost úrokových sazeb. Rostoucí volatilita je tak pro mnoho investorů vítanou úlevou. Podle banky Deutsche Bank velikost denních pohybů napříč měnovým trhem vzrostla ze svých desetiletých minim o 55 procent, kterých bylo dosaženo na konci července. Od té doby se americký dolar vyšplhal na šestiletá maxima proti japonskému jenu, euro oslabilo pod úroveň 1,3 dolaru, což je poprvé od července 2013. V neposlední řadě pak britská libra oslabila proti dolaru na desetiměsíční minimum a švýcarský frank proti euru oslabil na půlroční minimum. 

Třicetidenní historická volatilita měnového páru EURUSD vzrostla od začátku srpna o více než 70 procent. Volatilita GBPCHF dosáhla ve stejném období růstu téměř 50 procent. Měnový pár AUDJPY zůstává zatím bez výraznějších změn. 

Důležitým motorem pro větší výkyvy měnových kurzů jsou hlavní světové centrální banky. Americkému dolaru v růstu proti ostatním měnám, jak ukazuje dolar index, pomáhá především stále pravděpodobnější možnost zvýšení úrokových sazeb, které americký Fed avizuje na pozadí přicházejících pozitivních údajů z místního hospodářství. Zároveň pak evropská a japonská centrální banka stále zkoušejí rozhýbat domácí hospodářství prostřednictvím nákupu dluhopisů a snižováním úrokových sazeb. To má za následek oslabování eura a jenu. 

Třicetidenní implikovaná volatilita, která se počítá z ceny opcí používaných na ochranu proti výkyvům směnných kurzů, vzrostla v září o 45 procent na osmiměsíční maximum. Vyšší volatilita tak naznačuje, že manažeři investičních fondů nakupují opce v očekávání vyšší aktivity na trhu. Někteří investoři nakupují dolar před zasedáním Fedu, které se uskuteční tento týden ve středu 17.9.2014, na němž mohou politici vyslat silnější signály ohledně zvyšování úrokových sazeb, což by mohlo způsobit další posílení amerického dolaru. 

Nezvykle klidné trhy nedokázaly investorům nabídnout mnoho obchodních příležitostí a vedly k zániku několika měnových fondů. Například společnost FX Concepts LLC, která vznikla v roce 1981 a byla považována za průkopníka měnového investování, ukončila svoji činnost poté, co se v loňském roce její majetek snížil na 600 miliónů dolarů. Přitom před finanční krizí její majetek dosahoval 14 miliard dolarů.  

skoleni_27_5

Volatilita měnových trhů klesla po finanční krizi, kdy největší světové centrální banky srazily úrokové míry téměř na nulu. To mělo za následek sníženou snahu obchodníků dosahovat zisku z rozdílných úrokových sazeb mezi jednotlivými měnami, což je hlavní motor pro uzavírání obchodů na devizovém trhu.   

Nicméně situace se začala měnit po zasedání amerického Fedu v červenci, které ukázalo zvyšující se podporu pro změnu úrokových sazeb. Dále pak začátkem září ECB překvapila investory tím, že snížila úrokové sazby na úroveň 0,05 procenta. Libra se vymanila z poklidných vod v důsledku hrozby odtržení Skotska od zbytku Anglie, o čemž proběhne referendum ve čtvrtek 18.9.2014. Švýcarská národní banka minulou středu (10.9.2014) oznámila, že je ochotna zavést zápornou úrokovou sazbu, aby zastavila posilování franku. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).