Názory k článku Matou hypoteční banky klienty?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 4. 2006 9:57

    TO (neregistrovaný)
    Prosím autora, aby opravil u Komerční banky měsíční poplatek za správu úvěrového účtu ze 150 na 100. 150 korun platí klient pouze v případě, že zároveň čerpá státní příspěvek na úroky, což je nyní passé.
  • 19. 4. 2006 17:00

    Petr Bukač (neregistrovaný)
    Za upozornění děkuji a za chybu se omlouvám. Poplatek za vedení úvěrového účtu u hypotéky bez státní podpory v KB činí skutečně 100 Kč měsíčně.
  • 19. 4. 2006 12:25

    Tomáš Marek (neregistrovaný)
    Díky autorovi za pokus o přehled hypoték na našem trhu. Jen bych chtěl upozornit, že banky (alespoň KB) stanovují výši úrokové sazby na základě vícero údajů, o nichž v článku chybí zmínka. Jde především o věk klienta, bonita (kolik vydělává) a hlavně, výše ručení. V tabulce přehledu hypoték na 1 mil. Kč na 20 let např. tyto údaje chybí. Pokud si beru hypotéku na 100% (odhadní ceny!), vyfasuju jinou sazbu, než pokud si beru hypotéku na 20%.
  • 19. 4. 2006 16:54

    Petr Bukač (neregistrovaný)
    Díky za názor. Článek však nebyl pokusem o přehled hypoték na trhu, ale spíše pokusem upozornit na přetrvávající(!) zmatky v oficiálních informacích bank. Tabulka pak obsahuje přehled orientační výše splátek z kalkulátorů umístěných na stránkách hypotečních bank.
    Co se týče způsobu, jakým banky stanovují v konkrétním případě výši úrokové sazby (pokud není garantována stejná pro všechny úspěšné žadatele o úvěr s týmiž parametry) je podle mě především krajně netransparentní a nevypočitatelný. Závisí na uváděných parametrech, ale někdy asi taky na tom, jak (popř. s kým) se ředitel pobočky nebo ten, kdo úvěr schvaluje, vyspí.
  • 19. 4. 2006 15:37

    Pavel (neregistrovaný)
    klíčovou informací je celková cena půjčených peněz a ne měsíční splátka. Banky ovšem dělají vše aby získání této informace znemožnily. Proto ta bída na netu i info linkách. Vychází z reálného předpokladu, že osobní návštěva stojí čas a všechny banky nenavštívíte. Úroková sazba není jediným nákladem. Např. poplatek za příslib úvěru (již zmíněná KB - 2000 Kč), za zpracování smlouvy (min. 9 max. 28 tisíc u KB) za návrh vkladu, pojištění úvěru, pojištění nemovitosti, vedení hypotéčního účtu, běžného účtu z kterého budete hypotéku platit, znalecký posudek zástavy, ověřování listin a podpisů atd... V některých případech se mě jeví levnější řádná půjčka u stavební spořitelny (např. KB do 1 mil.). Např. poplatek za vedení je za rok a ne měsíc.
  • 19. 4. 2006 21:10

    Pet (neregistrovaný)
    RB se poslední dobou nějak mrví. Před pár lety jsem si u nich bral hypotéku, nebylo to zadarmo, ale vcelku bez problémů. Od tý doby to jde z kopce, v tý Vaší tabulce mají nejvyšší sazbu, před pár měsíci zavedli potichounku nový obchodní podmínky, při změně fixace na mě ušili pěknou boudu. Proto doporučuju obejít obloukem.
  • 21. 4. 2006 9:07

    Franta (neregistrovaný)
    Já nevím, mám od nich taky hypotéku a stálo mě to jedinou návštěvu pobočky. Dostal jsem suverénně nejlepší sazbu, poplatky jsou zhruba stejný jako u ostatních, zatím si nemůžu stěžovat. Mám přesně opačnej pocit než ty - naopak mi přijde, že ta banka strašně roste a je poslední dobou hodně vidět. Možná ale právě proto si měl smůlu - čím víc klientů, tím větší pravděpodobnost, že se občas někde něco po....
    Poděl se, prosím, s náma s tím, co ti provedli při změně fixace, ať se na to připravíme :-)
  • 20. 4. 2006 11:39

    Jarmila (neregistrovaný)
    Ještě bych zdůraznila, že banka nepůjčuje svoje peníze, ale peníze, které získává vydáním hypotečních zástavních listů. Jedinou její prací je tak prakticky jen hlídání, zda klient platí včas a roční vyúčtování. Za to dostává ony zmiňované výnosy z úroků a poplatků.
  • 26. 4. 2006 12:28

    TO (neregistrovaný)
    Jen pro upřesnění - zdaleka ne všechny hypoteční úvěry lze zařadit do bloku pro vydání HZL. Stačí drobná nestandardní podmínka, která potencionálně může zvýšit riziko na zástavě a už to banka opravdu půjčuje jako každou jinou půjčku.
    Ještě k tomu stanovování úrokové sazby: Jde o nejméně dvoustranný dlouhodobý smluvní vztah s poměrně velkým objemem peněz v pozadí, který se jen těžko dá švihat podle jedhoho mustru pro všechny klienty. Je rozhodně nezodpovědné klienty lakovat v reklamě na růžovo, že dostanou hypotéku "už za..." a pak jim napálit sazbu dvojnásobnou. Spíš jsem pro, aby se klienti dozvídali maximální možnou sazbu pro jednotlivé typy úvěrů a fixací a taky podmínky, pro možná snížení. Máš dobrou zástavu? Snížeme ti sazbu o tolik a tolik. Máš dobré příjmy a neměníš práci každý půlrok? Snížíme sazbu ještě o tolik. Jsi dostatečně zodpovědný a máš dobré pojištění? Šup dolů se sazbou. Atd. atd. Ale poslední slovo by měl mít vždycky ten, kdo se za banku pod tu smlouvu podepisuje, protože vždycky budou existoavt podmínky, které nelze takto zpaušalizovat, ale které jsou více než hodné zřetele. Například hypotéka pro majitele firmy s padesáti zaměstnanci, který vede v dané bance své firemní účty s obratem 200mil. za rok. Nebo naopak přitvrzení se sazbou u klienta, který v minulosti byl na štíru se splácenímB, ale schvalující se přesto rozhodne dát mu možnost reparátu. Ovšem za přísnějších podmínek. Bylo by to dostatečně transparentní?
  • 20. 1. 2012 8:40

    Petr (neregistrovaný)

    U hypotéční banky jsou zloději a podvodníci! Požádal jsem o hypoteční úvěr na rekonstrukci. První co je zajímalo, abych zaplatil za odhad, což jsem učinil a ihned poslal 4.500,- Kč. Úvěr jsem nedostal a tak jsem chtěl aby mi banka dala alespoň znalecký posudek, za který jsem řádně zaplatil, ale toto mi bylo odmítnuto, že znalecký posudek je jejich a já na něj nemám nárok, což je dosti nelogické, abych neměl nárok na něco, co platím ze své kapsy… Osobně nevěřím, že nějaký znalecký posudek byl vůbec vypravován, jelikož mi ho i odmítli ukázat a dle mého názoru tímto způsobem akorát banka okrádá lidi. Bc. Petr Kvítek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).