Mě osobně by zajímalo, jestli tedy úředník S.K. spolupracoval s STB, nebo ne. Protože pokud ano, je pro mě nepřijatelné aby seděl na úřadě a ještě rozhodoval o tom jak budou občané potrestání. Nejhorší na tomto celém je, že jsem podle zde napsaných názorů jediný, koho toto zajímá. To už jste lidi vážně tak blbí, že je vám úplně jedno, když o vás rozhodují bývalí donašeči STB? Nebo si snad myslíte že to bylo za Komunismu normální, aby každý s STB spolupracoval? Vždyť tohle dělali jen ti největší šmejdi, co udávali sousedy, spolupracovníky... a dostávali za to různé výhody!!!
Ryze právně je zajímavé to, že v daném případě zřejmě byla námitka podjatosti zcela na místě a úřad si nesmyslně naběhl... Stačilo předat jinému úředníkovi a byl by klid, bohužel ignorování předpisů a místo toho soudní spory minimálně znamená pro obec zbytečné náklady a dost možná i promlčení přestupku vzhledem k na spor vynaloženému času :-(
Každopádně dobrá práce. Úřad to stálo úsilí a náklady a nakonec z toho nic nemá. Navíc po dobu strávenou na tomhle nestihl třeba projednat další případy a na světě je zas o trošičku lépe. Kdo si myslí, že úřad je tu pro občany a dělá nějaké dobro by měl nějaký navštívit nejlépe jako účastník správního řízení, ale není to pro slabé žaludky.
On je to jednoduchý mechanismus. Chytili mě? Co teď s tím? Sklapnout podpatky a uznat vinu? Ne. Nejprve zapírat. Aha, oni mají důkaz. Zpochybním ho? Nejde to. Začnu škemrat, devotnost, lichocení, vydírání (údajně) nemocnou ženou, musíme si pomáhat. Nic.. tak útok. Řeknu mu, že když to nestáhne, obviním ho... z StB, úplatků, vyhrožování... cokoli, jakákoli špína je dobrá. Když se nezalekne, udělám to a zkusím to celé otočit... třeba na podjatosti.
No a zde udělal úřad chybu - ale domnívám se, že i soud. Ten se vůbec nezabýval skutečností, že skutek byl prokázán a podjatost se v jeho vyřizování nijak neprojevila. No chybu, nebylo to zcela křišťálově jasné, tak toho využil.
To si s tím udáváním neber osobně, chtěl jsem jen ukázat, jak je snadné kohokoli osočit z čehokoli, aniž by to muselo mít jakýkoli reálný základ.
Popsaným mechanismem se akorát dostanete do větších problémů.
Pravidlo číslo jedna - s policií se na místě nebavíme. Nikdy a o ničem. Nemůže to ničemu pomoct, může to jen ublížit. A pak to v klidu vyřešíme ve správním. Buď uznám vinu a zaplatím na první výzvu nebo zjistím, že to vůbec není tak, jak policie a úřad tvrdí a bojuju.
Koneckonců 60% pokut je uloženo nezákonně. Zaplacením na místě ztrácíte možnost na jakoukoli obranu.
"Pravidlo číslo jedna - s policií se na místě nebavíme. "
Ale no jó. Zdroj: D-fence, známý též jako "mimibazar pro flustrované čtyřicátníky".
Život podle hesel... No když ti to tak vyhovuje, tak hodně štěstí.
Mimochodem: jenom 60%? Já měl zato, že nevinní jsou skoro všichni. Ostatně na Pankráci je hned u věznice bufet, který se jmenuje "U nevinejch".
Zdroj je ústava a zákaz sebeobviňování. Prostě mluvením s policií fakt vůbec nic a nikdy nezískáte, můžete jen ztratit. Věci na svou obhajobu si můžete nechat pro soudce nebo správní orgán, času je na to dost. Oni ať si na místě zajistí, co potřebují, vy jim k tomu nic říkat nemusíte.
Nezakazuje, jen vás k tomu nikdo nesmí nutit. Je to dost podstatný základ právního systému západních zemí. Fakt to tam zatím ještě je. (Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.). Já to pořekadlo z vojny důsledně uplatňuji . Armáda úředníků a fizlu dělá postupně že svobodné země peklo a já se podle toho k nim chovám. Klidně jim podlezejte nebo je placejte po ramenou, oni budou rádi, že mají snadnou čárku a budou mít prémie a tlustší koberec v kanceláři.
Na tom není nic překvapivého ani šokujícího bohužel. Každá profese přitahuje určité typy lidí. Úředník v jedné době dohlíží jestli máte správně přišitou lutou hvězdu a hlási pohzb partyzánů, protože je na to zákon. Pak zas pokutuje, kdo nevyvěsil rudou vlajku a dneska dělá přestupkz provozovatele. \doba se mění, lidksé charaktery zůstávají.