Osmkrát minus. To mě nepotěšilo. Chtěl jsem ten úvodní příspěvek trochu odlehčit. A mimochodem, kdo z vás šel žádat o půjčku do ČS, bez zde založeného účtu, a byla mu nabídnuta ve výši 1,5 milionu?
Ten pán si zde nepsal z důvodu kritiky nějaké banky. Chtěl oslnit svými příjmy. Proto jsem přidal uvedený příspěvek. Ale nevadí. Je potřeba to nebrat tak vážně. Mínusy odpouštím...
No, to vaše blábolení by bylo zajímavé v případě, že by vaše pojištění vkladů nemuseli dotovat zákazníci těch poplatkových bank. Ústavů s nejlepšími poplatky a nejlepšími úroky, které skončily v nucené správě a peníze klientům vracel FPV (tedy klienti ostatních bank) tady již pár bylo.
BTW, dneska můžete mít prakticky všude bezpoplatkový účet za podmínek, které průměrný Franta automaticky plní.
Proč mám hlídat nějaké podmínky, když můžu mít bezpoplatkový účet u banky bez podmínek? Už nejsou 90.léta, kdy se vystřihovaly kupóny z Annonce, počítaly body na slevu v Delvitě nebo abych si mohla s velkou slevou koupit hrnec nebo holicí strojek (který vedle bez kartičky s body stál méně, než s celou slavnou kartičkou). Nezapomeňte, že hodně lidí cestuje nebo pracuje v zahraničí a chtějí mít obdobé služby i tady. Proč máme na poplatcích krmit francouzské, německé nebo rakouské důchodce? Proč ty peníze nemůžou stejně tak zůstat tady, v kapsách českých zákazníků?
Nevzpomínám si, kdy jsem naposled musel u nějaké banky "hlídat podmínky". V podstatě mě nenapadá žádná banka s (podmíněným) bezpoplatkovým účtem, u které by to průměrný klient musel dělat. Splnit podmínku malého příjmu (výplata), platby kartou, příchozí nebo odchozí transakce splní každý. Tak co musíte hlídat? Nejvíc keců mají vždycky ti, co mají 10 účtů v 10 bankách, protože pak chápu, že v tom mají chaos.
Pohádky o zahraničních zákaznících zvyklých na účty zdarma si nechte pro někoho jiného. Každý kdo umí používat internet si dneska poplatky může dohledat (namátkou účet u DB stojí 5 EUR / měsíčně). V podstatě jen bulvární kecy z blesku o krmení německých důchodců, nic jiného neumíte.
Takže příklad z praxe: mám úštů povícero, bezpoplatkové a bez hlídání podmínek. Mám je proto, že chci mít oddělen privátní účet od firemního (jako OSVČ), a jako firemní mám účtů povícero, protože různé činnosti jsou daněny různým paušálem a kdo se v tom má následně hrabat a přemýšlet, do jaké sazby ten který pohyb na účtu patří, abych si ušetřila práci při ročním přiznání daně z příjmu. Firemní účet by podmínku splnil, privátní možná ne, protože tam přesunuju peníze podle potřeby, takže některý měsíc bych třeba nemusela splnit požadovaný minimální příjem. No, a abych neměla bordel na privátním účtu, tak používám služby kreditní karty, rovněž bezplatné. Protože jsem dost dlouho spolupracovala s firmou, pro kterou jsem dělala kontroly řetězcových prodejen, kde jedním z dokladů o návštěvě příslušného super- nebo hypermarketu byla účtenka za 1 jogurt (nebo jinou drobnost, ale musela to být jediná položka). Pokud jsem v rámci kontrol navštívila v měsíci třeba 15 prodejen, dovedete si představit, jskou paseku by mi to dělalo ve výpisu z účtu, kdyby mi tam třeba vedle platby elektřiny, vody a jiných komodit lítalo každý měsíc dalších 15 položek po desetikoruně? Takhle holt přišel výpis z kreditní karty, já ho zaplatila a spláchlo se to jednou položkou. Všechny účty mám bezpoplatkové, protože kdyby byly poplatkové a bylo to "jen" 50 Kč za měsíc, tak bych si asi v rámci úspor držela účet jen jeden, ale měla bych s tím víc práce. Krom toho: pardon, co chci od banky? Aby mi na účet připsala, co tam přijde, a zaplatila trvalým příkazem to, co zaplatit má. Pokud existuje bezpoplatková varianta, nehodlám za tuto službu platit a ani hlídat nějaké připitomělé podmínky, jako že mi na účtu musí přistát 15.000 každý měsíc. Jsem OSVČ a bohužel nemusí, stačí onemocnět. Krom toho i kdyby byl poplatek "jen" 50 Kč za měsíc, tak ze rok to je 600,- což třeba pro mne představuje jeden dárek pod stromeček pro vnoučata. pro mne je třeba rozdíl těch 600,- mít nebo nemít. A za třetí: využívání bezpoplatkových účtů, pokud mi to vyhovuje, považuju za jeden z projevů finanční gramotnosti. Nemusím platit to, co nemusím, když existuje jiná varianta, pokud možno bezpoplatková. Ty prachy umím užít i já, nemusím je cpát do chřtánu bance.
"Nevzpomínám si, kdy jsem naposled musel u nějaké banky "hlídat podmínky".
V podstatě skoro všechny banky. A nejde jen o poplatky, a podmínky pro odpuštění poplatků. (Ona stačí delší nemoc, dovolená apod. a už najednou "nehlídal - nesplnil".
Jde i o text podmínek. Například jsem si kdysi, jako jeden z prvních, zřídil účet u mBanky. Zpočátku skvělé, ale po roce pic, ty kdož máš živnostňák už náš účet nesmíš mít, musíš si zřídit jiný, "podnikatelský", placený.
Proč bych musela mít podnikatelský a placený? Jako podnikatelský používám běžný neplacený účet. Jediné, co by na mém účtu berňák zajímalo, by byly úroky. Vzhledem k tomu, že úrok je v současné době nula nula prd, není tu daň, kterou bych musela hlásit berňáku, a tudíž je to naprosto fuk jak bance, tak i berňáku.
Nemáte pravdu, je to dané historicky. Ještě v 90.letech, kdy byly na vložených penězích na běžném účtu jakés takés úroky, chtěl berňák vědět, jakou sumu jste dostal na úrokách a výnos se měl zdanit. Podnikatelské účty měly být vedeny bez daně, vy jste měl přijatý úrok zahrnout do příjmů a zdanit s ostatními příjmy. Proto byly zavedeny podnikatelské účty, aby to banky odlišily. Jenže spousta lidí (i včetně mne) neměla úroky žádné, proto jsme to obešli a privátní účet používali jako podnikatelský. Pokud jsem OSVČ a nikoli s.r.o., nemá banka tento rozdíl jak poznat. Banka měla s rozlišování účtů na podnikatelský/spoukromý práci, tak ty podlikatelské prostě zpoplatnila. Třeba ale FIO to nerozlišovalo, proto já používám účet u FIO jako podnikatelský a neporušuju tak žádné nařízení banky. Dneska je to stejně jedno, protože úroky na účtech nejsou (pamatuju si, že v jednom roce činily moje úroky z peněz na běžném účtu závratných 0,30 Kč, tak jsem se smála, jestli mám tu závratnou sumu zahrnout do příjmů pro daňové přiznání. Ale řada firem měla tehdy rezervy na spořicích účtech a měli vcelku slušné výnosy v rámci tisíců. Dělala jsem u IT-firmy a ta měla takto odložených několik set tisíc jako rezervu. Výnos činil půl platu sekretářky. To už se danit muselo).
Omyl, podnikatelské účty byly nezdaněné. Případný úrok měl podnikatel/firma zahrnout do daňového přiznání jak kapitálový výnos a teprve poté zdanit podle celkového hospodářského výsledku. Srážková daň se týkala výhradně účtů fyzických osob. A protože společnost naznala, že co podnikatel, to parazit a zloděj, protože přeci "všici kradnú", tak byly podnikatelské účty zpoplatněny, stejně jako třeba odběr elektřiny, který byl pro podnikatele/firmy podstatně dražší při stejném odběru, jakou měla třeba domácnost. Podnikatele byto přece třeba řádně podojit, protože ti paraziti lítali na dovolen na Sejšely a jezdili v meďourechm tak proč Jim nepustit žilou, vždyť ti paraziti na to přece vydělají, ne?
Který bankovní zázrak používáte bylo celkem jasné od začátku. Pro pobavení si položíme řečnickou otázku, zda zajisté plníte všechny podmínky smlouvy, ke kterým jste se s touto bankovní žumpou zavázala. Zajisté si například kontrolujete platební kartu 1x denně (máte to jako povinnost ve smlouvě, v případě hrubého porušení smlouvy odpovídáte podle zákona o platebním styku za zneužití karty v plném rozsahu). Také zcela jistě souhlasíte s tím, že je vám banka oprávněna započíst nesplatné, promlčené, neurčité a nejasné pohledávky bez ohledu na způsob jejich vzniku (to podepíše jen naprostý blb, protože to znamená, že si banka z vašich peněz může strhnout kdy chce co chce - např. skloubit vymyšlenou pohledávku za jízdu na černo, u hypotéky je toto ujednání sociální sebevražda).
Pro vaši informaci, jako statutární zástupce (jednatel) právnické osoby jsem měl s tímto ústavem tu čest... Takže děkuji nechci.
Inu, neprojevil jsi bystrého ducha. mBanka mění sazebník a obchodní podmínky jako ponožky, přičemž z napsaného je zcela zjevné, že řeč není o dnešku, ale o stavu vstup na český trh + 1 rok.
Ale i tak, poplatek za odchozí platbu byl, jestli si dobře vzpomínám 3 Kč (na rozdíl od účtu pro fyzické osoby, kde byla 0). A hle, sazebník platný od května 2017: b) Realizace odchozího platebního příkazu mezibankovního 3 Kč.
A jelikož nejsi bystrý, tak "po lopatě": nejde jen o peníze. Jde i o to, že banka klienta nutila změnou všeobecných podmínek přestat používat účet, co si nedávno založil, a "nějak to řešit". a) porušením VOP b) zřídit si u nich nový účet c) odejít k solidnější konkurenci
Vzpomínáš si špatně. Poplatek za odchozí platbu byl vždy 0 kč. To, o čem píšeš,že platí od 05/2017, se vztahuje na " Účet pro internetové obchody mKonto Business se službou mTransfer ve variantě PRO". Normální odchozí platba byla a je stále zdarma.
Takže zrovna ty tady nemluv o nějakém bystrém duchu. Projevil jsi tu značnou dávku tuposti a neschopnosti porozumět psanému textu. A už raději ani neodpovídej...
No co já si pamatuji, tak mBank sice ze začátku měli odchozí transakce zdarma, ale pak "najednou" zavedli nějaký poplatek na odchozí transakce, pokud jejich počet za měsíc byl vyšší než nějaké číslo - a to už si nepamatuji přesně, ale mám pocit, že to snad bylo 10... Prý že se našli někteří, kteří to "zneužívali". Nevím, každopádně tím tehdy u mě skončili. Účty u nich jsem pak sice ještě pár let držel, nic mě to nestálo, když jsem je nevyužíval - a říkal jsem si, kdyby třeba zase úroky na jejich spořících účtech stouply...
No ale pak mě ještě asi před dvěma lety dožrali tím, když jsem tam najednou byl v minusu, když zavedli a začali účtovat nějaký poplatek za kreditní kartu, kterou jsem měl stejně už nějaký rok zrušenou...
Mě to nijak nevadí. Jen mě vždycky pobaví nějaké individuum, které si otevře účet v bance s dotovaným úrokem na spořicím účtu, dotovaným provozem, banka je X let ve ztrátě nebo na hranici ziskovosti, a přijde nás všechny poučovat jací jsme blbci, že neděláme to co on. Přičemž, kdyby neměl ty vklady pojištěny (jištěny penězmi výrazně ziskových bank), podobné bance by se pravděpodobně vyhnul obloukem.
já poplatky za základní služby neplatím v žádné bance a pokud nějaké platím, pak za služby, které garážové banky nenabízí (třeba investice).
Jenom pro doplnění. Zisk bank je jenom z menší části tvořen rozdílem mezi přijatými a placenými poplatky a provizemi. Většina zisku bank je tvořena rozdílem mezi přijatými a placenými úroky, tedy rozdílem mezi úroky, která banka dostane za poskytnuté úvěry, a úroky, které platí svým vkladatelům.
Me spis udivuji lide, ktere zlakaly reklamy k prechodu k ruznym pofidernim fio bankam, air bankam a tak podobne, ktere maji 5 bankomatu v republice, zadne pobocky a jejichz internetove bankovnictvi je k smichu. A co z toho maji? Zadny poplatek za vedeni uctu! V dobe, kdy poplatek za vedeni uctu uz neni prakticky nikde.
poplatek za vedeni uctu ty jsi traged vis co z toho maji ZADNY POPLATEK o tom to je a ne otom jestli za vedeni nezaplatim nic oproti tomu za kazdou polozku na vypisu kacku za karty poplatky atd HNUS! Ja propujcuju bance SVOJE penize a jeste abych ji za to platil? to muze jen trouba s uctem v KB,CS,CSOB,CNB a dalsich krado bank
Pofiderní Fio banka? No, mám tam účet už více než 10 let. Tehdy Fio banka žádné reklamy neměla - to je záležitost až posledních let. A 5 bankomatů v republice? No pokud vím, tak už jich mají desítky, ne-li stovky, takže to je asi trochu víc než pět. Shodou okolností jeden bankomat mám přímo v areálu svého zaměstnavatele, další mám asi 300 metrů od domu. Takže mě to stačí. A jejihc internetové bankovnictví považuji dodnes za jedno z těch přehlednějších. Hlavně mě nikdy neomezovalo, když jsem chtěl vyhledat třeba několik let starou transakci (klidně od založení účtu). Nebo si vypsat všechny transakce třeba za 3 nebo 5 let. Většina jiných bank to omezuje - že jde vypsat interval maximálně 1 rok, nejstarší transakce třeba jen z posledních 3 let a podobně. Fajn je také možnost přístupu přes API. Kolik bank to dneska má?
Jak to mají ostatní podle Vás pofidérní banky to nevím, s těmi nemám zkušenost, ale z Fio zkušenosti mám a to víceméně dobré, takže byste to svoje tvrzení měl opravit. Ale ona naštěstí většina lidí tvrzení jehovistů stejně nebere moc vážně.
Přesně tak, „Fio banka“ to měla vždycky má nejlepší.
Platí to i na Slovensku.
Je to přehledné, jednoduché, rychlé. A i když se ostatní snaží dotahovat, tak je to mnohdy pomalé, vlezlé a nepřehledné. Už ani nemluvě o tom, že o takové drobnosti, jakou je potvrzení o převodu si mohu nechat zdát.
Banku, které se vysmíváte ( Air Bank) úročí ze všech účtů, které tam člověk má 1%. To se vám zdá málo? Která banka dá víc? A stačí pětkrát zaplatit krabičku zápalek, nebo pět rohlíků každý zvlášt´ a máte nárok na 1% úroku a vše zdarma bez poplatku i když vám třeba stratíte práci a na konto nepřijde ani koruna. Požadavky proto této bance ráda splním A nemáte pravdu, že už téměř všechny banky mají účty zdarma. Uvědomte si, že ne každému nechodí výplata na konto ve výši nad 15000 kč.
Banku, které se vysmíváte ( Air Bank) úročí ze všech účtů, které tam člověk má 1%. To se vám zdá málo? Která banka dá víc? A stačí pětkrát zaplatit krabičku zápalek, nebo pět rohlíků každý zvlášt´ a máte nárok na 1% úroku a vše zdarma bez poplatku i když třeba stratíte práci a na konto nepřijde ani koruna. Požadavky proto této bance ráda splním A nemáte pravdu, že už téměř všechny banky mají účty zdarma. Uvědomte si, že ne každému chodí výplata na konto ve výši nad 15000 kč.
Ano, přes noc krachlo dost bank, to je pravda, ale kdy že to krachla ta poslední?
Pokud vynechám ERB z loňska, o které myslím drtivá většina českých občanů nikdy neslyšela, tak si vybavuji Union Bank a Plzeňskou banku někdy před 15 lety. Dnešní "malé" banky jsou přece v jiné situaci, než byla 90. léta a následné duzvuky.
Uložením svých peněz se stáváte v podstatě tichým společníkem banky a pokud banka zkrachuje a dluhy se nesplatí z majetku (to je jisté, jinak by nezkrachovala), to zajištění do 100 000 eur je možné použít i na zaplacení vašeho podílu na dluzích banky. Zdůvodnění je: svým vkladem jste souhlasil s investicí vašich peněz bankou a jako její společník jste spoluzodpovědný za případnou ztrátu.
T.j.: ty peníze nejsou úplně jisté, záleží to na soudci - a známe naše soudce.
Co říkáš, je nesmysl.
Sice ty peníze již nejsou tvoje, půjčil si je výměnou za slib vyplacení, ale tohle není tiché společenství, protože jakožto vkladatel se na zisku nepodílíš – opravdu ne. Ty úroky skutečně nejsou podílem na zisku, nýbrž odměnou za půjčku, protože tohle byla vlastně půjčka za jistých podmínek, nikoliv vklad tichého společníka.
Prostě: lidi, neplácejte blbosti, když tomu nerozumíte.
Nevim komu vadi, pokud mu krachne banka u ktere ma napriklad hypoteku. Dulezite je nemit u banky vic nez garantuje ze zaplati v pripade krachu banky stat a pak je mi naprosto jedno u ktere banky ucet mam. Dale je dulezite nemit jen jednu banku a hotovos rozdelit, prave v pripade podobnych problemu. Mit dnes 3 nebo 4 banky nic nestoji a nemusim banky vubec resit at si krachuji jak chteji klidne co tyden
Asi je to věkem, v mých letech se už jen velmi těžko něco naučíme a člověk si připadá jako na tomto světě přebytečný. Je krásné, že jsme seznamováni se situacemi v bankách, já i když mám ze socialismu maturitu na EŠ, na to koukám jako tele na nová vrata. Podobně je to v elektronice, při nákupu televizoru i když i ze slaboproudu mám maturitu, posuzuji přístroj podle velikosti obrazovky a ceny. U počítačů je to ještě mnohem horší, za mne ještě nebyly, člověk má dojem, že nabídky jsou v nějaké mimozemské řeči. Vím co je to micro procesor, integrovaný obvod a podobně, ale v těch informacích nerozumím ničemu. Takže kupujeme zajíce v pytli a jak říká herec Mrkvička, do té stovky to nějak vydržíme a pak budeme vidět.