Asi jsem rádobyodborník... A já zas nemám rád "odborníky", který by rádi regulovali a regulovali, až nakonec homeoffice bude velmi těžké získat (mimo období korony), protože si každý rozmyslí splňovat plno byrokracie a číst sáhodlouhé litánie. Protože často povinné řešení nemyslí na vše a plno případů zkomplikuje nebo dokonce znemožní (a to i když beru lidskou vynálezavost, jak pracně najít dřív či později obejití zákona) Někdo si totiž nedovede představit, že některým lidem jsou jedno ve článku řešené problémy. Např. v článku probírané úrazy. Na homeoffice nebude pracovat soustružník, který může přijít o ruku. Na homeoffice bude pracovat nejčastěji kancelářská krysa jako úředník, účetní, ITák. Ano, i taková síla se může zranit a může to být dost ošklivý úraz, i s následkem smrti. A občas někdo rizikovější jako výzkumník s virama. Některým lidem je to ale jedno. A těm, co to není jedno, si třeba sjednají soukromé pojištění nebo přesvědčí zaměstnavatele, aby je pojistil. Nebo na homeoffice prostě nepůjdou. Nechte to na nich.
Stejně tak "problémy" typu úhrada elektřiny, internetové připojení.
Pracoval jsem před lety na homeoffice i teď mám "kancelář" doma. Člověk ušetří mnoho času, hodinu a víc denně. Pokud jste skřivan a máte nejlepší čas na práci ráno, tak víceméně ještě víc, protože vstanete a rovnou můžete dělat, bez zdržování se cestou. Pokud jste sova, předpokládám, že podobně můžete pracovat až do usínání a nemusíte zvažovat dopravní spoje nebo riskovat cestu autem unaven.
A právě odborníci, kteří mají potřebu regulovat to pro všechny i proti jejich vůli, mohou způsobit, že domluvit se zaměstnanec se zaměstnavatelem na homeoffice bude těžší až skoro nemožné. Ke škodě všech stran...
On je to problém mnoha odborníků, že si myslí, že jejich obor je ten nejdůležitější, rozhodující v řešení daného problému. Ostatní odborníky a už vůbec uživatele nebere v potaz. Za mě každý odborník, ať vydá to nejlepší, sepíše seznam doporučení a to je vše. Je hezké vědět, kde můžou být právní problémy, ale nechte řešení na stranách. Včetně neřešení, riskování, že homeofficeový úraz bude problém pracovníka.
Svatá pravda. My budeme regulovat, až se uregulujeme. Naprosto nesmyslně. Pamatuju na jednu diskusi pod článkem o Home Office na začátku korony. Naprosto vážně se tam diskutovalo o tom, že při HO je doma zvýšený spotřeba vody, protože onen člověk nechodí na WC v práci, ale doma, má navíc zvýšenou spotřebu toaletního papíru, doma pije kafe ze svojí vody a na jeho přípravu spotřebovává svoji elektřinu ... načež tam padlo, jestli by jim to zaměstnavatel neměl uhradit. Na to jsem teda zírala jak zjara. Proboha, když se vám nelíbí, že teda chodíte na WC doma, tak není nic jednoduššího, než jezdit do práce a nemít HO, ne? Pokud někdo nevidí, že na HO udělám VÍC práce než v kanceláři, tak je slepý. Sebelepší duševně pracující člověk nedovede pracovat 8 hodin v kuse, potřebuje přestávky. Nepravidelné, podle toho, co dělá a jak je to na jeho psychiku náročné. Zatímco v práci jsem mohla maximálně tak koukat z okna nebo si jít uvařit čaj, tak doma: nahážu prádlo do pračky nebo dám nádobí do myčky, umeju to, co se do myčky dát nedá, vyluxuju, vyndám prádlo ze sušičky a složím ho do skříně, v klidu projedu potřebné věci na netu, zaleju nebo přesadím kytky, upeču buchtu, zkrátka udělám hodně věcí, potřebných pro chod domácnosti. Přitom je každému jedno, KDY tu práci dělám, jestli ráno v pět, nebo o půlnoci. Mému zaměstnavateli je dokonce jedno, KDE ji dělám, jestli doma a v Čechách, na koupališti, nebo v cizině (kde jsem kvůli časovému posunu pracovala v úplně jiných časech, než pracovníci v centrále). U nás se navíc stalo, že nás k HO zaměstnavatel ještě poslal na vlastní živnosťáky. Přestože je tento způsob práce zakázán, jsem na ŽL legálně. Neb zaměstnavatelem je zahraniční firma, která v ČR nemá pobočku. Mám ve smlouvě, že JÁ si plně zodpovídám za sociální a zdravotní pojištění, jakož i veškeré povinnosti vůči státu, jako je třeba roční přiznání k dani z příjmu. Případný pracovní úraz by byl můj problém, stejně jako nemocenská. Odměnou mi je obrovská úspora času, neb odpadlo dojíždění do práce, podstatně vyšší příjem, neb práce má své normy a můžu pracovat dle libosti a nikoli od - do. Vyšší příjem mi následně umožnil koupi malého bytu na důchod, protože dům, ve kterém bydlím, není bezbariérový. Pronájem bytu mi pomáhá se splácením úvěru. A v neposlední řadě mi HO dal i víc osobního času a větší svobodu.