Okraden u výpočtu důchodu? Jak ? Proč jste se neodvolal . Tak tohle by mne docela zajímalo , otázka je ještě jedna v jakém oboru jste pracoval a jak dlouho . Existují firmy které vám na základě vašich podkladů důchod spočítají , vzhledem k tomu že ani já ČSSZ nevěřím nechám si důchod také takto spočítat
Redukční hranice se mění každý rok, protože tyto hranice jsou odvozeny od průměrné mzdy. (První redukční hranice činí 44 % průměrné mzdy, druhá 400 % průměrné mzdy. Výdělky nad první redukční hranici se zahrnují do výpočtového základu pouze z 26 %, tedy 260 Kč z vydělané tisícovky, výdělky nad druhou redukční hranici se nezahrnují vůbec.) Jinak ke změně ze tří redukčních hranic na dvě došlo v době platnosti současného zákona jen jednou, v důsledku nálezu Ústavního soudu, že důchodový systém je příliš rovnostářský a nedostatečně zohledňuje výši příspěvku důchodců do systému v době, kdy pracovali (nebo-li že nepřiměřeně zvýhodňuje nízkopříjmové skupiny pracujících). Dnes jsme v tom ovšem po zvýšení základní výměry z 9 na 10 % průměrné mzdy zpět, protože díky tomu je při valorizacích růst podprůměrných důchodů (zpravida) rychlejší neřž těch vyšších. A například návratnost práce nad nárok tzv. "na procenta" je díky tomu u mužů téměř na průměrné hranici dožití.
Tak, nedá se říci, že by k "vylepšení důchodů" vůbec nedocházelo. Jen jde o to u koho, že. Třeba při zvýšení základní výměry z 9 % průměrné mzdy na 10 % ke zvýšení reálně došlo (letos má toto zvýšení hodnotu 355 Kč oproti minulosti). Ale drobný problém je pak v tom, že při valorizaci zbývá méně na procetní výměru, takže "zásluhová složka" důchodů roste při valorizaci pomaleji, než dříve. Jinak řečeno, došlo "vylepšení" podprůměrných důchodů (tedy důchodů těch, kteří na důchodový účet přispívali málo) na úkor procentní výměry důchodů nadprůměrných.