Vlákno názorů k článku Manželka jako spolupracující osoba v praxi. Jak na to? od Palok - Mám tomu tedy rozumět tak, že podnikatel, který...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2014 7:10

    Palok (neregistrovaný)

    Mám tomu tedy rozumět tak, že podnikatel, který si uplatňuje výdaje paušálem a nemůže proto uplatnit odpočet na děti se tomuto nepříjemnému faktu vyhne jednoduše tím, že se k odpočtu na děti dopracuje skrze manželku???
    Mám zato, že jestliže manžel převede část příjmů a paušálních výdajů na manželku, týká se omezení z důvodu paušálu i této manželky.

  • 19. 3. 2014 11:18

    milla (neregistrovaný)

    Ano, spolupracující osoba může v případě paušálu u podnikatele uplatnit slevu na děti - nemá totiž výdeje ani skutečné, ani paušální. Jedná se o výdaje tzv. "převedené" - viz níže.

    Daňové zvýhodnění na děti
    Na začátku roku 2013, kdy došlo ke změnám v uplatňování daňového zvýhodnění na vyživované dítě u podnikatelů, kteří uplatňují výdaje paušálem, vznikla otázka, zda toto daňové zvýhodnění může uplatnit spolupracující osoba podnikatele? Z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR ze dne 20. 2. 2013 v příspěvku 392/20.02.13 vyplynulo, že to možné je. Pokud tedy podnikatel uplatní výdaje paušálem dle § 7 odst. 7 ZDP a dle § 35 ca ZDP nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě, lze toto zvýhodnění uplatnit u spolupracující osoby. Může tak dojít k poměrně velké daňové úspoře rodiny.

  • 1. 4. 2014 9:13

    KLoK (neregistrovaný)

    Platí to i v případě, že rozdělení zisku jej jediným zdanitelným příjmem spolupracující osoby (například je na mateřské, nebo má invalidní důchod)?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).