Mám tomu tedy rozumět tak, že podnikatel, který si uplatňuje výdaje paušálem a nemůže proto uplatnit odpočet na děti se tomuto nepříjemnému faktu vyhne jednoduše tím, že se k odpočtu na děti dopracuje skrze manželku???
Mám zato, že jestliže manžel převede část příjmů a paušálních výdajů na manželku, týká se omezení z důvodu paušálu i této manželky.
Ano, spolupracující osoba může v případě paušálu u podnikatele uplatnit slevu na děti - nemá totiž výdeje ani skutečné, ani paušální. Jedná se o výdaje tzv. "převedené" - viz níže.
Daňové zvýhodnění na děti
Na začátku roku 2013, kdy došlo ke změnám v uplatňování daňového zvýhodnění na vyživované dítě u podnikatelů, kteří uplatňují výdaje paušálem, vznikla otázka, zda toto daňové zvýhodnění může uplatnit spolupracující osoba podnikatele? Z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR ze dne 20. 2. 2013 v příspěvku 392/20.02.13 vyplynulo, že to možné je. Pokud tedy podnikatel uplatní výdaje paušálem dle § 7 odst. 7 ZDP a dle § 35 ca ZDP nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě, lze toto zvýhodnění uplatnit u spolupracující osoby. Může tak dojít k poměrně velké daňové úspoře rodiny.
Myslím, že v článku je chyba. V případě spolupráce jako VEDLEJŠÍ činnosti, není třeba platit zálohy na zdravotní pojištění ani v dalších letech činnosti (na rozdíl od záloh na sociální pojištění). Pokud není nějaká aktuální novela, která by to změnila. Tzn.
Zálohy na ZDRAVOTNÍ pojištění není povinna platit OSVČ, která je současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů. Pojistné zaplatí až po podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za uplynulý kalendářní rok.
teď jsem se dotazoval na tento případ přímo na VZP a bylo mi řečeno že pokud je spolupracující osoba na rodičovské tak v druhém roce již zálohy platit musí a to dle vypočtené hodnoty (tj. může se dostat i pod částku stanovenou dle aktuálního minimálního vyměř. základu). Zálohy platit nemusí jen OSVČ s vedlejší činností, která je souběžně zaměstnancem (tedy má příjmy ze zaměstnání)
Prosím poraďte,
manžel vede daň.evidenci a uplatňuje paušál na auto, který se řeší až v daňovém přiznání.
Já mám důchod a chceme řešit rozdělení příjmů a výdajů.
ROZDĚLENÍ příjmů a výdajů až po odečtení paušálu na auto ????
Já bych to rozdělila až po odečtení, je to tak správně???
Děkuji
M.