Hlavní navigace

Máme žít na dluh?

19. 3. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejen banky nám nabízejí „stále výhodnější“ úvěrové produkty a snaží se nás přimět k tomu, abychom žili americkým způsobem života – na dluh. Nyní se do boje pouští i společnost Europay International, jejímž cílem je popularizace kreditních karet.

Společnost Europay International chce v letošním roce popularizovat nabídku kreditních karet. Zdůrazňuje přitom jejich odlišnosti od karet platebních. Vzhledem k tomu, že banky nabízejí při jednorázovém splacení úvěru nulové úroky, není od věci shrnou si výhody a nevýhody kreditních karet.

Pokud kreditní kartou platíme v obchodech, nečerpáme prostředky z běžného účtu, nýbrž z úvěru poskytnutého bankou. Jinými slovy, náš zůstatek na běžném účtu se po provedení platby nezmění a nám dál plynou úroky z vkladu. Zvýší se však úvěr čerpaný od banky. Vzhledem k tomu, že úroky z úvěru jsou z pochopitelných důvodů vyšší než úroky z vkladů, by se nám tato transakce neměla vyplatit. Ovšem nesmíme zapomenout na již zmíněné odpuštění úroků při jednorázovém splacení úvěru! Pokud počítáme s tím, že úvěr splatíme ve vymezeném termínu v plné výši, například platbou od zaměstnavatele, nejen že nám banka peníze půjčí „zadarmo“, ale ještě nám může zaplatit úroky z vkladů.

Proč to banka dělá? Banka není dobročinná organizace, které by šlo o blaho občanů. Banky mají (zpravidla) dobře spočítáno, aby se jim obchod vyplatil. Vždyť jim nejde o nic jiného, než o zisk. Na tom není nic špatného, ale je dobré si to uvědomovat. I při poskytnutí nulového úroku z úvěru kreditní karty banka přeci jen nebude škodná. Zaplatíte totiž jednak poplatek za vydání, měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu (u většiny bank) a v neposlední řadě poplatky za platební styk případně účetní položky. A navíc, může se někdy stát, že se platba opozdí, že bude nižší než jste předpokládali nebo že vyberete z úvěrového účtu částku vyšší než je váš měsíční příjem, a v takovém případě zaplatíte nemalé úroky v plné výši.

skoleni_7_4

Vyplatí se tedy kreditní karta? Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Lze získat kreditní kartu za pouhých 200 Kč ročně, neplatit žádné poplatky za vedení úvěrového účtu, a pokud budete splácet včas celý úvěr, nezaplatíte nic ani na úrocích. Ovšem je zde nebezpečí, s nímž banky zjevně počítají. Jakmile si zvyknete žít na úvěr, zjistíte, že ho nemusíte ani celý splácet. A v tom okamžiku přichází řada na banku, aby si přišla na své.

Naši dědečkové a babičky spořili, místo aby žili na úvěr, a o úspory nejednou přišli. Celosvětový trend udávaný Spojenými státy říká: žijte nyní, plaťte později. Ale co když později nebudu moci úvěr splácet?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).