Hlavní navigace

Když se řekne kreditní karta...

14. 2. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

...snad každý člověk pokývá hlavou a zamručí si pod vousy, že už to slyšel mnohokrát a že kreditní kartu zná i malé dítě. Ale když se zeptáte, co to vlastně ta kreditní karta je a jak funguje, leckdo už zaváhá. O jakou kartu se tedy ve skutečnosti jedná a co nám nabízí? A jak pro sebe vybrat tu nejlepší?

Kreditní kartu nám v současnosti nabízí pouze čtyři banky: Bank Austria-Creditanstalt, Česká spořitelna, Československá obchodní banka a Komerční banka. Proč nám je nabízí tak málo bank? Především proto, že o ně nyní není až takový zájem. Klienta čato vyděsí vysoké úrokové sazby – až 23 % ročně. Přesto ale mají kreditní karty své výhody.

Narozdíl od platebních karet, se kterými se kreditní karty často zaměňují, není kreditní karta přímo vázaná na běžný účet, ale otevírá se k ní samostatný úvěrový účet. Platební karta naopak nepřímo vyjadřuje výši financí na vašem účtu a můžete z ní čerpat až do výše vašeho zůstatku. Kreditní karta vám tedy umožňuje disponovat dostatečnou sumou peněz i v době, kdy výše vašeho zůstatku na účtu není zrovna lahodící vašemu zraku.

Získání kreditní karty ale není úplně prosté. Musíte si u dané banky zpravidla vést po určitou dobu (většinou je to 6 měsíců) běžný účet. Zároveň musíte doložit výši vašeho příjmu, od které pak také některé banky určují maximální výši úvěrů. Klient musí měsíčně splácet minimálně 10% z dlužné částky a musí také počítat s tím, že si značně připlatí na úrocích (přeci jen – 23 % už není úplný pakatel). Kromě toho musí zaplatit předem určený poplatek za danou kartu a správu úvěru. Tyto poplatky se samozřejmě liší kartu od karty, banku od banky.

A jak si pro sebe vybrat tu nejlepší kreditní kartu? Samozřejmě, že pro každého je ta správná nějaká jiná. V současnosti máme, jak už bylo řečeno, na výběr mezi čtyřmi bankami, z nichž každá se snaží něčím zaujmout. Při výběru bychom měli zvážit především úrokovou sazbu, podmínky vydání a výši limitu. Zde jsou výhody a nevýhody jednotlivých bank.

BA-CA k vydání karty nepožaduje vedení účtu, kartu nabízí zdarma a při splacení do 14 dnů od vystavení je úrok 0 %. Na druhou stranu má nejvyšší měsíční úrok a maximální výši úvěru 180 000 Kč.

ČSOB má naopak měsíční úrok nejnižší (0,9 % -zhruba polovina BA-CA), nabízí správu úvěru zdarma a při předčasném splacení je úrok tatkéž 0 %. Má to ale jeden háček. Pro získání kreditních karet od ČSOB musíte mít kreditní obrat na účtu za poslední 3 měsíce alespoň 7 500 Kč a zůstatek na vkladových účtech minimálně 100 000 Kč.

U KB nás zřejmě potěší, zvýhodněnípřed­časného splácení (až 0%). Banka ale také omezuje výši účtu na 100 000 Kč.

skoleni_4_3

A ČS, ta nám nabízí správu účtu zdarma a individuální výši úvěru.

Jste rozhodnuti, že kreditní karta je přesně to, co potřebujete? Pak tedy šťastný výběr. A úspěšné splacení úvěru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).