To co je ve článku samozřejmě bude fungovat u bytů v osobním vlastnictví, ale ze své praxe jsem už několikrát řešil novostavbu, která patřila družstvu a kde se byt do OV převádět nebude. Na takové bydlení je hypotéka krátká a lze jej financovat jedině stavebním spořením. Bohužel. Samozřejmě, teoreticky jej lze financovat i hypotékou se zástavou třetí nemovitosti, ale to si každý zpravidla dovolit nemůže. Anebo musíte mít vlastní hotovost, protože spotřebák také nepřichází v úvahu.
To jen pro pořádek. Banky lidi tlačí do hypoték, takže lidi z těch hypoték začínají magořit, protože vidí sazbu 1,99 % ročně, ale nejsou k mání jen byty v osobním vlastnicví nebo vlastní domy. Existují i družstva a je jich stále hodně. A to s hypotékou nedáte.
Ládíček má vysoce nadstandardní plat a přispíval mámě 2000,-? Nejde o to, jestli po něm máma chtěla nebo ne takhle málo, ale že jeho samotného nenapadlo jí dobrovolně přispíval víc... 33 letý spratek se sociální inteligencí značně pokulhávající za IQ (které má jako programátor jistě dostatečné)... A poradit s celkem zásadním životním rozhodnutím jim musel cizí člověk (navíc finanční poradce...). Doufám, že se jedná o smyšlený příběh, jinak by to bylo docela smutné...
Ale Veníčko, trochu použít mozek vs zákon, a platí že synáček se musí postarat ve stáří aby splatil co investoval rodič do výchovy...
Ale to by musel člověk přemýšlet a nepřevzít kecy článku, kdy Ládínek=mamánek.
Ono to může být, tak, že Ládínek není debílek co věří navinářům, jako háááfo ynteligentů zde a šetří na byt, aby neměl onu hypotéku a nepřeplatil statisíce, ale je fakt, že tato možnost napadne jenom někoho, kdo byl u rodičů do 30 a ve 32 letech má rodinu a vlastní byt bez hypotéky, ostatní řvou o mamáncích a jsou zadluženi do důchodu :D
Mám dospělého syna (28 let), VŠ (ekonomická) a bez práce. Jen nemám ty peníze do základu na jeho bydlení. Bydlí společně se mnou. O práci nemůže zavadit, chodí několikrát do týdne na pohovory a obvykle se dozví, že vybrali jiného uchazeče event. neodpoví vůbec. Na práci dle vystudované VŠ nemá relevantní praxi, na práci SŠ či vyučeného ho nechtějí, protože je překvalifikovaný. Je to opravdu ztracená generace? A jak z toho ven?? Je prakticky bez peněz, přivydělává si pouze příležitostně na nějaké brigádě. Mama hotel asi jen tak neskončí. Berou totiž jen různé finanční poradce, kterých je jako máku a na ŽL. Ne každý ale má na to, vnucovat druhým různé výhodné-nevýhodné finanční produkty. Pracovat chce a nemá kde, jen ty brigády. Když se podívám po všech těch organizacích, kde stále drží a zaměstnávají starobní důchodce a mladí jsou bez peněz na úřadech práce, je mi smutno. Už někdo například viděl nějakého dělníka či prodavačku, která by "přesluhovala" třeba 10 let a nehodlala místo opustit?
Díky za názory. Asi to zcela nesouvisí s příspěvkem, ale mama hotel prostě provozuji, nic jiného mi nezbývá.
Tak ať řekne, že tu vejšku ještě pořád studuje,Nebo že nějakou začal a pak šel na jinou. Hlavně musí vzít jakoukoliv práci, která se nabízí (třeba obsluhu CNC, administrativního pracovníka, nebo třeba svačináře). Myslíte si snad, že my tady v pracovním procesu čekáme na pána, až si dodělá školu a převezme naše dobře placené místo? Myslíte, že jo. Bude muset začít, jako začínají všichni ostatní, studenti, dlouhodobě nezaměstnaní, lidé po dlouhé nemoci a maminy po mateřské - prostě dole a vypracovat se. Je to blbý, ale je to tak
Ale to není jen teď, tak to bývalo i dříve. Začínalo se dole a za málo - na práci, kdy se nějaký ten nedostatek dal snadno napravit.
O čem je současné školství - škoda řeči. Hodně ztratilo na úrovni a to celkem všeobecně. A kdo má tu čest přicházet do kontaktu v rámci pracovněprávních vztahů s absolventy (vůbec není rozhodující stupeň vzdělání), jejich nároky na pracovní prostředí a odměňování a postaví si proti jejich požadavkům i jejich výkony, ten nevychází z úžasu nad tím sebevědomím, co z nich čiší.
A to, že nemají praxi. Horší je, že mnohdy nemají znalosti a zcela jim chybí chuť pracovat. Výjimka je velká, moc velká vzácnost.
Mít VŚ ekonomického směru a k tomu 28 let, nebudu obcházet firmy nabízející pozice finančních poradců (co stejně neporadí, protože tomu nerozumí), ale dotáhnu to zkouškou na činnost auditorskou a jsem v krátkém čase za vodou. To je činnost, která svoji funkčnost jen tak rychle neztratí. Stabilnější než IT.
Rozumný názor, díky za něj. O školství si myslím dtto. Taky vím, jak někteří studují - nestudují a ve výsledku je to stejné, diplom mají stejný všichni. Kluk neobchází firmy nabízející pozice finančních poradců, protože to dělat nehodlá, nechce nabízet, spíše vnucovat produkty, o kterých ví, že spíš než pomohou, ještě víc zatíží a jde tam jen o provize. To jsou přesně práce, které se nabízejí a brali by ho všemi deseti. Začal i dole a za málo (10 tis.) se smlouvou na rok (za dlouhodobou nemoc), to je taky jeho jediná trochu relevantní praxe, smlouva skončila po 8 měsících, kdy se nemocný vrátil zpět do práce. Chtěl prostě v praxi ověřit to, co studoval teoreticky. Je rád i za tuto zkušenost.
Souhlasím, jen s tou prací pro neziskovku (většinou zcela zdarma) zůstává reálný dál jen onen mama hotel. Chce-li nějaké peníze, protože je jasné, že je potřebuje a je mu blbé brát si je od mámy, musí vzít prostě cokoliv, za co mu zaplatí, byť to není v oboru, ale pak zase neodsýpá potřebná praxe. A praxi v jeho vystudovaném oboru požadují vždy minimálně 3-5 let.
Neziskovka neznamena, ze je to neplaceny konicek :-) Naopak v CR je nabidka kolikrat lepsi nez v soukromych firmach ruznych podivinu. Na internetu se da vyhledat dost nabidek, staci klicova slova jako: prace neziskovky.
Ono tedy zalezi na tom jestli chce neco opravdu delat, aby to taky davalo smysl. Kdyz clovek cte (otazka jak moc zmanipulovane) vyzkumy o tom, ze absolventi ekonomek chteji pracovat predevsim ve statni sprave nebo firmach typu CEZ, tak je z toho cloveku smutno.
Práce pro neziskovku? Já po mateřské, navíc ve středním věku, blbý středoškolák. Když jste mohla pracovat skoro zadarmo, můžete i teď. Myslela jsem, že snahu a pracovní návyky zaměstnavatel ocení. Překvalifikovaná a nedokvalifikovaná.
Mladá generace to má těžké. Lepší mít i dospělé děti doma, ať šetří, než v podnájmech a platí cizím lidem.
Možná by mu pomohla kniha www.jakziskatpraci.cz, možná tu práci hledá špatně, nebo prostě neřekne něco co by zaměstnavatele přesvědčilo. A zkusil hledat práci jinde než ve svém okolí? Ve 28 letech s VŠ může přeci pracovat i v cizině, nebo se někam odstěhovat za prací.
KECY. LZI. VYMLUVY. Mate panicko linyho zparchantelyho capka kterymu maximalne vyhovuje co ma. Takovych potkavame dnes a denne. Nemaji zajem. Clovek jim nabidne malem zlaty z nebe, ale nechce se jim makat! Co se treba ten mladej capek doma naucil za posledni rok? Internet jiste ma a v dnesni dobe je na internetu dostupne prakticky vsechno vedeni sveta. Co udelal pro svoji budoucnost? Naucil se anglicky? Naucil se jiny jazyk? Treba na tvorbu webu nepotrebuje umet nic, staci snaha a misto hrani her na pocitaci neco delat! Proste ho vykopnete at se stara. Hned po vejsce jsem sebral a sel pryc a staral se o sebe. S nedodelanou vejskou, bez praxe. A kdyz jsem chtel tak jsem si praci v pohode nasel. Sice za malou mzdu, ale do roka se mi to vyplatilo prave tim ziskanim zkusenosti. Normalne mu prestante prat, zehlit, varit, nekupujte do lednice. To je jedina moznost jak se toho netahla zbavit.
Ja se bez diakritiky domluvim. Verte, ze kdybyste byl v kontaktu s lidmi primarne anglicky, programoval a cetl dokumentaci zase primarne anglicky tak vas bude diakritika taky zdrzovat - rozhodne to neni znakem hlouposti nebo neco, je to jen pracovni navyk.
On pokud se nebude vzdelavat a bude liny tak bude furt zneuzivat matku.
BTW osobne si myslim, ze tady pani udelala stran zivota sveho syna zasadni chybu kdyz mu pred maturitou rekla: pujdes na skolu tady u nas ve meste. Vis jak jsou drahy ty koleje a dojizdeni? Osobne neznam nikoho kdo by se po x letech na koleji/privatu vratil takhle domu vysavat sve nebohe rodice.
keci keci a navíc zasahujete do soukromí jiné osoby, a jen pro pořádek, většina těhto takzvaných je k takovému chování tlačena státem ,který je řízen kalouskonáboženskou mafií jenž nás všecky neustále programově zadlužují abychom zaplatili jimy vytvořeným dluhem jenž je astronomycký
Vy byste měl co radit. Podle příspěvku paní s tím synem ekonomem nepíše nic o tom, že nepřispívá, píše jen o tom, že je problém najít práci, tím mají mladí těžké začít žít sami a to je v celé Evropě. Proč hned zparchantelý cápek, netáhlo. Co jste tak dosáhl vy, píšete, že jste vejsku nedodělal. Ten ekonom jo, za chvíli určitě tu práci najde, získá praxi a vás strčí do kapsy, i s tou vaší malou mzdou.
No, tak trochu mi to připomnělo jeden starý český film, kdy maminka oroduje za přezkoušení synka na gymnáziu asi takto: On se k práci nemá, z učení ho vyhodili, tak alespoň tu maturídu...
Vážená paní! Zkuste příště, až vám VŠ vzdělaný synek zase oznámí, že jde na nějaký pohovor, sebrat odvahu a jít s ním. Proč? No, jsou dvě možnosti: Buď váš syn je neskutečně neschopný absolvent VŠ nebo vás jen houpe a místo na pohovory chodí bůh suď kam.
A ještě otázku, na níž jsem ve vašem rize stěžovacím příspěvku odpověď nenašel. Co vlastně by chtěl váš syn jako absolvent VŠE dělat? Má nějakou představu? Nebo vystudoval ekonomii jen proto, že si to maminka přála, tak ať ho také živí? Zkuste se zamyslet nad tím, zda není chyba ve vašem synovi a né jen hledat chybu v tom, že se někteří lidé nechtějí svých pracovních míst vzdát, tedy že se trapně vymlouváte na to, že pracují důchodci, kteří překážejí těm mladým.
Ve svém pracovním okolí (státní organizace) vidím mraky pracujících důchodců, kteří neumí jako úředníci ani v roce 2015 používat PC, o jazykové vybavenosti nemluvě, cizinec má prostě smůlu. Je jim kolem sedmdesáti, pobírají cca 10 let starobní důchod a plný plat. Na úřadech práce jsou stovky absolventů, kteří nemají práci, nemají nárok na podporu, protože neodpracovali 12 měsíců v tahu a výše popsanou práci úředníka by zvládli levou zadní, stačil by týden nebo jen pár dní na zapracování. Není zde něco shnilého, velebnosti?
Asi tak. Důchodce bych nechal v klidu pracovat třeba do smrti, když o to stojí a chtějí pracovat, ale pobírali by jen plat a důchod teprveaž po odchodu z práce na odpočinek. To by těch nadšených pracantů v důchodovém věku asi rychle ubylo. Hodně se totiž množí ti, kteří se "nemohou" dočkat důchodu, jsou strašně nemocní, unavení... a jakmile stát začne posílat pravidelně důchod, rázem zůstávají na původních místech, většinou se smlouvou na dobu neurčtou a tak se jich ty státní organizace jen těžko zbaví. Mluví se o diskriminaci stáří, není toto pro změnu diskriminace mládí?
Ono asi takto. Vy nejspíš závidíte, neboť jinak byste určitě věděl, že pokud se chce organizace někoho zbavit, má k tomu příslušná ustanovení ZP. A, samozřejmě, netýká se to jen důchodců. Takže, pokud ti důchodci, o kterých vy píšete, nic neumí, jak zase vy píšete, tak pro onu státní organizaci není až zas tak velký problém se s nimi rozloučit.
Mohu vás uklidnit, neb jsem dříve také pracoval ve státní organizaci. No, naštěstí do služebního poměru probíhalo poměrně přísné výběrové řízení, takže jen tak se tam někdo nedostal. Byla tam ovšem místa i pro civilní zaměstnance, tak v případě potřeby jsme oslovovali i úřad práce. Vybrat mladého pracovníka byl problém, protože bylo celkem ubíjející, když přišel tzv. zájemce a první co bylo, tak se zeptal, zda dostane razítko pro pracovní úřad. No, nejspíš chápete, že s takovým už jsme se moc nezdržovali, protože jeho úmysly, se kterými vůbec přišel, byly celkem jasné. Osobně jsem přijal několik starších pracovníků a rozhodně jsem chybu neudělal. S mladými jsme se vesměs rychle rozloučili, protože jsem je více nacházel vysedávat a vykecávat na jiných pracovištích, než na těch jejich. A, mimochodem, k čemu by mnohým byla jazyková vybavenost, když ve své práci potřebují výhradně češtinu? No, podívejte na zdejší fórum. Celkem jsem přesvědčen, že ten, kdo napíše "keci, astronomycký" a pod. či kdo v české diskusi nepoužívá diakritiku, je pracující důchodce. Takové hlouposti, na které jsou dokonce někteří i hrdí, jsou nejspíš výsadou právě těch vašich absolventů.
Trochu offtopic - pokud dotyčný hodně čte (což u dnešní mládeže bývá problém), tak je pravděpodobnost, že napsáním variant vedle sebe odhadne správný tvar, vysoce nadpoloviční... On si totiž člověk podvědomě vybavuje, co už dříve viděl, funguje to poměrně dobře.
Přirozeně pokud gramatiku nezvládá a ještě navíc je kniha jeho největší nepřítel, tak to si pak může rovnou hodit korunou :-)
Milostivá, vaše starosti bych chtěl mít! Nebo jste právě dopila v práci svoji ranní kávu a vrhla jste se do čtení příspěvků, abyste stačila ještě zareagovat, než půjdete na oběd? Mně osobně je naprosto jedno, kdy kdo píše své příspěvky a moc mě baví lidé, kteří kritizují jiné, že je píší "v nějakou dobu", když oni je vlastně také píší "v nějako dobu". Jo, milostivá, né každý chodí spát v 22.00 hod., v 6.00 hod. vstává, aby mohl v 8.00 hod. zařezávat v háku a číst si cizí příspěvky na netových diskusích.
A, mohu vás uklidnit, již státní zaměstnanec nejsem, neb již si v klidu a pohodě užívám plodů práce své a práce svých předků. Tudíž nemusíte mít starost o to, že byste moje diskuse na netu financovala ze svých daní. No, koneckonců, to bych si asi moc nepodiskutoval.
Vážený J,Nováku, právě jste mne rozesmál. Vy tady napadáte milostivou a sám jste dle příspěvků evidentně onen socialistický, později státní zaměstnanec, který si v klidu a pohodě užíval státního místečka, rozdával rozumy, cítil se důležitý, až jste se dožil výsluhového?? posléze starobního důchodu, resp. plodů práce své a práce svých předků, tedy klídek, teplíčko, zaprděno. Tak si dál užívejte po nocích u PC, jsem fakt rád, že již státní zaměstnanec nejste a tudíž je nepravděpodobné shledat se s Vámi. Já totiž na všechny ty státní zaměstnance mám svůj názor a ten je léta neměnný. Díky bohu se živím a živit budu sám, hlava mi slouží dobře, zakázek je stále dost, protože pracovat jako zaměstnanec a mít takového kolegu, tak to by byla moje nebo jeho smrt.
Hezkou noční diskuzi!
Je smutné, že Měšec má v současné době, kdy jsou standardní úrokové sazby u hypoték pod 2% propagovat řešení s předpotopní úrokovou sazbou 2,49%. Ale co by kdo chtěl po MP, která razí politiku zveřejněnou v článku - http://ekonomika.idnes.cz/stavebni-sporitelny-valci-o-uvery-d5t-/ekonomika.aspx?c=A150225_2142312_eko-doprava_fih.
Dalsi masirka na "vyhodne" hypoteky. Opravdu je treba kazdeho tlacit do "vlastniho" bydleni ze ktereho pak prakticky neni bez ztraty uniku ?
Vsechny ty vypocty maji problem v tom, ze za par let uz muze (a bude) situace vypadat uplne jinak. Zvysi se dan z nemovitosti, dojde k jeste vetsimu znehodnoceni meny (pripadne dalsi menove reforme prechodem na euro), banky zvysi uroky z hypotek, soucasna typicka nekvalitne postavena stavba bude po letech potrebovat znacne naklady na opravy atd. Naprosto zoufale pak vypada "a dokázala mu naspořit úctyhodných 195 000 Kč.", to opravdu hodne pomuze pri soucasnych nesmyslnych cenach bytu.
Co v tom (predpokladam modelovem) prikladu nedava uz vubec smysl, proc ho za ty pouhe 2000 Kc mesicne nevykopla drive, pripadne proc on nechtel prispivat vice. Aha, ona by z toho pak nevysla rovnice: problem + financni poradce = hypoteka :-)
nevím jak to řeší vysokoškoláci, kteří mamahotel nemají. prostě máma na ně sere, bydlí v garsonce s novým milencem, zemřela, a nebo je v šaškecu či v americe - - - vzhledem k tomu že v blesku nejsou denně články jak takoví zemřeli hlady a zimou, zřejmě když člověk opravdu potřebuje, dokáže se o sebe postarat i bez mamahotelu.
ale když nemusí, objektivně vzato byl by leda blbej, kdyby nevyužil příležitosti.
takže jak si to maminka uspořádala a vede, takový to má - to není věc finančního poradce matky, ani věc uplatnění na pracovním trhu mamánka - to je o základní sociální inteligenci obou zúčastněných, a nastavení pravidel hry (zejména ze strany rodiče!).
mimochodem - k diskusi se slávkou - vysokoškolák má pracovní místa vytvářet, ne hledat.
Ze se nekdo pusti do podnikani nezavisi na tom, jake ma vzdelani. Je to zkrata - jak jinak - o podnikavosti. Co ma delat vystudovany lekar? Rekneme porodnik. Mel by si kazdy zalozit soukromou porodnici? To by resil jenom papiry a na praci by si musel nekoho najmout. Nebo absolvent nejakeho oboru o konstrukci jadernych reaktoru. Normalne prijde do banky ze chce sto milionu na projektovani reaktoru a jit podnikat? Kdo mu tam bude pak ty reaktory projektovat? Kdyz maji vysokoskolaci praci vytvaret, tak predpokladam, ze stredoskolaci. ...
Kurňa, fakt víte o nějakém nezaměstnaném porodníkovi? U nás v nemocnici ho vezmou všemi deseti! Pokud tedy umí rodit děti, že?! Tak dejte vědět, rád to zprostředkuji.
A nedalo mi to a hledal jsem v inzercích. Ale tak nějak nemohu najít toho vašeho nezaměstnaného z oboru konstrukce jaderných reaktorů. Hele, nechcete raději zkusit nějaký jiný příklad? Co třeba nezaměstnaný lovec mravenečníků? Nebyl by?
Těžko si kluk po absolvování VŠ otevře jakoukoliv firmu a začne podnikat, i když je ekonom. Potřebuje peníze do základu, potřebuje zkušenosti, potřebuje se rozkoukat. Dle mne je čím dál víc degradace vzdělání, když někdo studuje 5 let VŠ, těžko půjde dělat svačináře, jak někdo radil výše, to mohl jít rovnou makat po základce. Bez praxe ne neodpíchne ani jako ten auditor, protože i na ty zkoušky musí dělat v oboru min. 3 roky a když paní píše, že ho nechtějí, protože nemá praxi, tak kde ji má vzít, je to jak začarovaný kruh. Blbá doba, už 25 let..
Pokud má dotyčný 28 500 Kč čistého a náklady na bydlení a většinu jídla 2000 Kč měsíčně, tak by neměl být problém aby si šetřil např. 15 000 Kč mesíčně. To dělá 180 000 Kč ročně. Pokud je mu 33 a pracuje např. od 26, tedy 7 let. Takže i když na počátku měl méně, takže zprůměrujeme úspory na např. 100 000 ročně, tak mohl mýt bez problémů naspořeno 700 000 Kč + stavební spoření, tedy 900 000 Kč. Při troše snahy klidně i přes milion. Takže při troše snahy by si mohl koupit byt za cash za další 2 roky. Pokud ale za těch 7 let ušetřil 100 000 kč, tak je zjevné že peníze vyhazoval za blbosti a na byt by nenašetřil nikdy.
Třeba si těch pár set tisíc půjčí, třeba se tam bude stěhovat s přítelkyní, které bude kolem 30 a nebude mít jen holý zadek a byt zařídí z jejích úspor či z nábytku z předchozího bytu. V každém případě pokud má někdo několik let příjem 28500 čistého, tedy cca 38500 hrubého, tedy cca 1,5 násobek průměrné mzdy !, tak by při minimálních životních nákladech jeho úspory měly dosahovat vysokých jednotek statisíc, nikoliv jednoho stotisíc.
Pokud se bude stehovat s pritelkyni, tak pravdepodobne o vsechno nakonec prijde :-) Tak pravi statistika.
Prijem 28500 cisteho (po zdaneni a zaplaceni "pojisteni" ?) neni stale zadny zazrak, pri zdejsich cenach. Z toho smysleneho clanku neni jasne, zda za ty 2000 Kc mesicne mel i "plnou ledničku včetně piva," nebo si toto platil extra.
Stejne tak z toho modeloveho prikladu neni jasne, zda bydli v najmu nebo je byt matky v osobnim vlastnictvi. Misto nesmyslne hypoteky by mel bud platit polovicni naklady na chod spolecne domacnosti plus vsechno dalsi vybaveni (nova lednicka a podobne) nebo si pronajmout maly byt.
Pokud se bude stěhovat s přítelkyní a byt bude jeho, tak přijde maximálně o ten nábytek.
1,5 násobek průměrné mzdy pro svobodného člověka, bez dětí a téměř bez nákladů na bydlení je zatraceně slušný příjem. V absolutních číslech to bude někde nad příjmem 80% lidí a v příjmu na hlavu ještě výše. Kolik by měl být ten zázrak ? 100 000, 200 000, 1 000 000 Kč čistého měsíčně ?
Pokud to byl příspěvek na bydlení, tak to bylo včetně plné ledničky. Zda i včetně piva je otázka, ale není to zásadní rozdíl.
Hlavním cílem nebylo snížit matce náklady, ale přinutit rozmazleného syna samostatnosti. K tomu větší platba domů nijak nepřispěje.
To neni vubec pravda. Dnes vas soud oholi na alimentech snadno, dite ani nemusi byt vase a nikdo to nezkouma.
Vzhledem k tomu ze vetsina zbozi je tu drazsi nez v Nemecku tak ten zazrak bych videl od 100 000 mesicne, ano.
To je zase dalsi pitomost. Drive bylo bezne ze spolu bydlela cela generace (jako dite jsme bydleli v jednom byte tri generace). Jediny problem vidim v tech nerovnych nakladech. Pokud si samostatnosti predstavuje to, ze mate misto jedne spolecne pracky a lednicky dve, tak to je opravdu usmevne.
Ale bavil ses, o bytu ne o výživným, to pak mluvíš neustále o něčem jiném, jenom abys dokázal pravdu za každou cenu i když oponent dokazuje každou tvoji "myšlenku" jako špatnou...
P.S. A dítě si musíš hlídat, zákon ti umožňuje zřeknout se otcovsví, ale to musíš podle starého myslím do roka života? Pak průměrného právníka dostaneš se stoho, ale když jsi blbej a věříš když miluješ a zapomeneš na příslovíá "zdrav každého pocestného...."
A proč ne, první měsíc bude v holobytě na matraci půjčené od matky... Další měsíc si z výplaty koupí postel. Další stůl a židli. Další pračku a ledničku. Další šatní skříň... A tak dále, přičemž pořadí lze měnit dle priorit. podstatné je, že byt se dá zařizovat postupně a jeho příjem je dost vysoký na to, aby tak mohl opravdu průběžně činit.
Asi jsem dneska už dost konzervativní, ale na poradce, co by mi radil hypotéku a k tomu akciové fondy, bych vzala vidle. Proti hypotéce na bydlení nic nemám, ale člověk nikdy neví, co bude za 20 let. Lidi mají obvykle děti, manželku na mateřské/rodičovské, to jsou situace, kdy se příjem rodiny sníží, ale výdaje zvýší, s rostoucím věkem dětí docela o dost. Příjem rodiny se obvykle o tolik nezvýší. Takže já bych přebývající peníze odkládala na stavební spoření nebo na spořicí účet a v době končící fixace bych jako první umořovala hypotéku. Protože lepší vrabec v hrsti (vlastní bydlení), než holub na střeše (nejistý výnos z akcií).
Jo, a k těm akciím: kolikpak že je na českém akciovém trhu akciových titulů? 20? Hmmm, takže pokud akcie, tak leda zahraniční s nebezpečím kursové ztráty?
Protože lepší vrabec v hrsti (vlastní bydlení)
Jenze to bydleni je skutecne vlastni (v puvodnim vyznamu toho slova) az po zaplaceni posledni splatky. Do te doby jen to jen najem od banky, ktera si libovolne klade a meni podminky, pritom z toho neni uniku. Jakmile se dostanete do situace ze nejste schopna splacet, prijdete nejen o byt, ale jeste budete dale dluzit.
Ono az vypukne valka (predpokladam nejpozdeji do 15 let), tak se s tim bytem bude spatne utikat. Do te doby se mozna drive rozpadne a budete do neho muset investovat jeste dalsi penize nebo se tam nastehuji prima sousedi z vychodu a diky nefunkcnimu SVJ si muzete tak akorat hodit ...
Pokud je synovi 33 a vezme si hypotéku na 20 let, tak bude muset mít jistou práci ještě v padesáti. Tak to hodně štěstí. Po čtyřicítce pokud si neseženete místo řiditele, tak vás málokdo zaměstná, když může vzít někoho mladého, rychlého, který bude dělat za málo, tak si nenechá pomalejší, i když zkušenější, protože dneska se všechno automatizuje. Lidi, co si vezmou hypotéku dokonce na 30 let obdivuji :-)
Radila jsem to tehdy, když se rodina dostala do nesnází a hrozilo jí, že přijde o dům. Na jiný by se těžko zmohla a vlastní dům po splacení dědí děti. Nehledě na to, že ve vlastním domě mají po splacení nižší náklady, pokud jsou v problémech, prostě neinvestují do domu, nebo zaplatí to nejnutnější, ale spoustu prací si udělají svépomocí. To v nájmu nemůžou.
Jestli ten nový byt má být investice, tak dobrá, ale založit další single domácnost je ekonomický nesmysl. Stačí, když má každý vlastní pokoj. Pokud nemá s kým založit novou domácnost, je hloupost odcházet. A kolik přispívá na domácnost, je věcí jejich dohody, nikomu z nás do toho nic není. Třeba přispívá i jinak, platí opravy, rekonstrukce, nové vybavení ...
Kolik přispívá je opravdu věcí dohody. Ale to nezaložení vlastní domácnosti dokud ji nemá s kým založit může být problém slepice a vejce. Bydlení u rodičů ve věku dost nad 30 může u potenciální partnerky znamenat silně negativní body, které způsobí, že z potenciální partnerky se skutečná partnerka nestane. Ono 33 let už není 15, 20 ani 25 kdy se bydlení u rodičů předpokládá. V tomto věku už to působí hodně neseriózně pokud k tomu není nějaký reálný důvod (např. zdravotní problémy rodičů). Ono osamostatnění včetně toho, že když se nenakoupí, tak v lednici nic není, může způsobit změnu postoje k životu směrem k větší dospělosti a tím i to, že např. do roka už z něj single nebude.
Bydlení u rodičů ve věku dost nad 30 může u potenciální partnerky znamenat silně negativní body, které způsobí, že z potenciální partnerky se skutečná partnerka nestane.
Ano, to plati pokud je to s prominutim ... krava.
Uvedomte si ze zivotnim cilem nemusi byt take zadna partnerka. Stejne tak to neni tak davno, co spolu zilo v jednom byte nekolik generaci a presto nevymreli.
Cely tento clanek je stale jen masaz jak lidi donutit k hypotece na nesmyslne predrazene byty.
Souhlas s tim co je cilem clanku. Nesouhlas s tim zbytkem. Clovek nemusi hned kupovat byt aby se osamostatnil. Pokoj na private vyjde vyrazne levneji a ty navyky jsou k nezaplaceni. Sice existuje sanci, ze si najde robku co mu vypere trenky, navari atd, kdyz sam bude umet pripalit i caj tak ho kazda vykopne po tydnu spolecneho bydleni. Uprimne ja nevim co by holka s takovym mamánkem získala - on neodejde protoze je lenoch, vztah jim casem znici tchyne.
Dá se to hodnotit taky tak, že pokud jim byt stačí, tak si může šetřit na budoucí samostatný život. Pokud není na matce závislý ve službách, tak je to i rozumné. I to by mohla potencionální partnerka hodnotit kladně. To, že jak svobodný nemá vlastní byt, může být v některých případech výhodnější, protože je flexibilní a může bydlet kdekoli, třeba i v jiném státě. Naopak byt na hypotéku může být v jeho situaci přítěží.
no proto pisu o nejakem levnem najemnim bydleni(idealne jedna mistnost ve vetsim) - nesvazuje, neni prilis drahe, dava moznosti. A hlavne se ten clovek musi byt schopen o sebe postarat. Mamahotel neni o ekonomice. Je to o zparchantelosti. Jednou za mesic posekat zahradu a to se jim zda moc. Pochybuju ze tady te tazatelky mazanek za ni pere, vari, uklizi - kdyz uz neni ekonomickym prinosem pro rodinu.
S dnešními moderními přístroji je řada domácích prací vcelku snadná: vypere pračka, musím jen pověsit (pokud nemáme pračku rovnou se sušičkou). Nežehlí se, moderní materiály to nepotřebují a pokud dobře pověsím, nemusím ani žehlit. Tu a tam se cosi zašije. Myčka umyje nádobí. Uvařit pro dva není složité. Nejtěžší domácí prací je tak úklid a mytí oken, to se dělá 1-2x do roka. Pokud nejsou echt čuňata, stačí vytřít a vyluxovat 1x týdně. Ve zbylém čase můžou pracovat a ještě mají volný čas na své zájmy.
A co je na tom ekonomického? Levné nájemné = dát peníze pryč a nikdy je nevidět.
a) Takže buď mamka chce nastěhovat nového přítele k sobě a založit domácnost ona = asi musí odejít
b) Mají malí byt, takže je problém mít sooukromí a není problém utáhnout = asi musí odejít
c) Matinka začala vyšilovat, a chce sakouromí a má dost peněz utáhnout byt či ho chce prodat a jít do menšího a za rozdíl si užít konec života = asi musí odejít
c) Mladej šetří, mají každý svoje soukromý, pak jakákoliv rada ať si vezme hypotéku, či malí nájem je hodně neekonomická úvaha jak pro mátinku tak pro synáčka.....
Vidím to v podstatě stejně, článek vyznívá spíš jako reklama na poradce nabízejícího hypotéky...
Pokud se ale syn ženit nechce a není tam nějaká situace typu, že se ho chce zbavit naopak matka, která by po rozvodu chtěla začít s novým chlapem, tak v podstatě není důvod "mama hotel" rušit. Je to spíš o úpravě pravidel - v dané situaci by byl jistě na místě vyšší příspěvek na domácnost atd., ale jinak v tom zas takový problém nevidím.
Tak pan Pokorný by měl vědět, že že žádné dobrovolné penzijní spoření neexistuje. Je teda čistě dobrovolné, ale je to doplňkové penzijní spoření. Pokud si Láďa nevezme úvěr ze stavebního spoření, tak mu na další stavebko stát nepřispěje (jedno RČ = jedna státní podpora). A pokud se potřebujete rychle dostat k vlastním penězům, tak se to nazývá likvidita. Likvidace může nastat v případě, kdy se člověk setká s vámi a nechá si vámi radit... J.