Hlavní navigace

Mám nebo nemám vstoupit do II. pilíře?

18. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Certifikace probíhají, penzijní společnosti se zvolna připravují, že někdy v lednu či únoru možná budou moci uzavírat smlouvy se spoustou neznámých. Už jste se rozhodli? A jste si jisti, že znáte všechny dostupné informace?

Nejsem velký příznivec II. pilíře, má spoustu chyb, nedomyšleností, rizik. Ale ještě menší příznivec jsem I. pilíře. Téměř žádné ponětí o tom, jaký dostanu důchod, nikdy nikdo mi neposlal dopis, že díky těm už dost zaplaceným prostředkům dostanu min. důchod x Kč, který se bude valorizovat min. o inflaci. Zásluhovost minimální. Motivace pracovat nezaměstnaných malá. Neustále změny.

Vůbec nechápu, proč si účastník DS nemůže zvolit jinak:

 • možnost investovat agresivněji (nyní max. 80 % akcií),
 • více možností  krom 3 % + 2 %, např. 5 % + 4 % nebo 1 % + 0 %,
 • v době odchodu do důchodu se vše prodá a dá do pojišťovny, tedy v průběhu min. 20 let výplat už to bude čistě konzervativní a tedy vůbec nechráněné proti inflaci.

Proč dostanu I i II. pilíř současně?

 • Proč si nemohu zvolit výplatu II. pilíře (nebo alespoň svých 2 %) o něco dřív? Třeba s dodatečnými podmínkami: např. bez práce a starší 50 let?
 • Proč si nemohu vybrat I. pilíř a II. pilíř si nechat pro dědice, naprostou nemohoucnost apod.?
 • Popsat důchodovou reformu je minimálně na několik desítek stránek. I přesto, že toto je můj už 7. článek na toto téma, stále není a nemůže být popsáno vše.

A to i pokud přidám text z odkazů, na které se odkazuji v článcích, protože stále ještě některé věci nejsou jasné…

Nad dopisy čtenářů

 1. Krácení důchodu z I. pilíře a náhradní doby. Odpovím přímou citací: „Bude krácena jen procentní výměra starobního důchodu, která se odvozuje z výše výdělků. Krácení bude jen za dobu placení do druhého fondového pilíře podle poměru pojistného do druhého pilíře a pojistného na procentní výměru. Při kratší době placení ve druhém pilíři než je celková pojištěná doba v prvním průběžném pilíři úměrně méně. Nebude se například krátit za náhradní doby.“ Pojistné na procentní výměru není rovno 28, resp. 25 % HM! Z těch 28/25 procent se platí nejen procentuální výměra, která se krátí, ale také invalidní, pozůstalostní důchody, základní výměra a náhradní doby, které zůstávají stejné, ať už člověk vstoupí do II. pilíře či ne. 
  Z těchto 28 % jde
  1. 8 % na platbu vdovských, sirotčích a invalidních důchodů.
  2. 4 % jsou na pokrytí základní výměry.
  3. 3,5 % je na pokrytí náhradních dob pojištění.
  4. Zbývajících 12,5 % je na pokrytí procentní výměry, ty se budou krátit.

V jakém poměru se bude krátit? Koeficientem 1,2 místo 1,5 (0,8). Přitom se bude odvádět 9,5 % místo 12,5 % (0,76).

 1. Společnost xyz se netěší na II. pilíř. Nebudeme II. pilíř nabízet apod. U II. pilíře je silně omezena provize jak za sjednání, tak výdaje za marketing. Takže jediné informace, které se hrnou, jsou ty, které zvyšují sledovanost… Zato u garantované penze jsou provize stále slušné, ať už se jednalo o skončený výprodej penzijního připojištění, nebo tzv. garantované penze přes pojišťovny, věřím ale, že většina čtenářů Měšce tyto penze za alternativu nepovažují. Ostatní odkážu na mnoho jiných článků, kde se probírá provize, správní a vstupní poplatky těchto pojišťovacích produktů a jejich zdvojení či ztrojení v rámci jednoho produktu.
 2. Kde je zaručeno, že se zde neobjeví novodobí Klausové a Kožení a jiní, kteří
  si z těchto fondů udělají dojnou krávu a všechno vytunelují? Kde je zaručeno, že určené penzijní fondy budou výdělečné v dnešní celosvětové recesi a finanční krizi?

  Nikde. Ale státní důchod za 30 let ze současných slibů nyní je pro mě větší ruleta, resp. více věřím soukromým společnostem než státu, co se týká rozkrádání. Tolik, co se rozkradlo v rámci státu, si myslím, že se nerozkradlo v soukromém sektoru započítaje Harvard apod. Když uvážím rozdíl mezi mezinárodním fondem a čistě českým fondem, který je totiž také značně ovlivněn českým právním prostředím jako byl Harvard, je rozdíl propastný.

Po školení, které jsem zmiňoval minule, jsem téměř stejně znalý II. pilíře jako předtím. Spousta odpovědí zněla „nevím“, „čeká se na vyhlášku“ apod. Poté, co jsem uslyšel „proč bych četl zákon“, jsem naštěstí o některých školitelových informacích pochyboval. Např. že se peníze z II. pilíře přesně v den dovršení důchodového věku překlopí do pojišťovny.

Autor článku

Autor je finančním poradcem firmy OK Klient a předseda zájmové skupiny SIG Peníze v Mense ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).