>> S čipovou kartou by k takovému podvodu nedošlo.
Spíš bych řekl, že by to bylo jen o málo těžší. Odkoukání PINu u pokladny je v některých obchodech tak snadné, že se tomu až nechce věřit. Řekl bych, že pokud chcete platit kartou, vlastně spoléháte na cizí lidi, že se vám nebudou dívat na prsty.
Malér je ovšem v tom, že pokud by ten PIN odpozorovala, tak by se reklamace ještě o řád zkomplikovala. Banky totiž všude básní o vyšší bezpečnosti čipovek, ale jaksi vynechávají tu druhou stranu mince, totiž to, že jsou transakce s využitím PIN brány prakticky automaticky jako platné - měl jste si PIN hlídat, trhněte si :-(((
Já jsem se s tím v životě nesetkal. Od doby co byly vynalezeny peníze nemám žádný problém a kartu použiji jednou za dva měsíce pro výběr z bankomatu (debetní). Pak ji pohodím doma a změním na netu limit z 50 tis. na nulu. Při placení dvou rohlíků nemusím nic zakrývat, hlídat si okolí, zrcadla nad sebou ....
Zneužití je u čipovky težší, ale pokud se stane, následky horší. Jeden známej z Francie tam platil před lety čipovkou v supermarketu a za ním byl nejspíš zloděj, nejenže odkoukal PIN, ale čórnul mu tu kartu po cestě na parkoviště. Než to známej zjistil byl účet vyluxovanej do čista a banka mu nedala nic - všechny transakce proběhly s PINem :-)
Pěkně se to čte a dokážu si představit tuhý odpor banky při reklamačním řízení. Na druhou stranu, je to jenom další bezzubý článek: o té prodavačce víme, že je Kateřina, že je z Kladna, atd. O té bance nevíme zase nic. A tvrdit, že se jistě od té doby polepšila, je - nezlobte se - směšné. Možná si vzala ponaučení a příště už nenechá ani sebemenší možnost, aby klient zvítězil...
Vzhledem k tomu, že v ČR neexistují čipové karty, jen tzv. kombinované, je tato věta nadbytečná.
A kombinované karty jsou stejně nebezpečné jako čistě proužkové. Stačí najít terminál, kde je neberou. V ČR se mi to párkrát stalo u Shellu, Na Islandu naopak bez proužku nezaplatíte. Stejně tak mýtné brány v zahraničí.
A bezpečnost čistě čipových karet? Zezadu jsou údaje pro platby na internetu (ale je pravda, že nyní nedokážu vymyslet platbu tak, aby na mě policie dodatečně nedošla, nanejvýš tak něco placeného ke stáhnutí ;)
Poštou chodí více karet :-) Rovněž nemusí jít jen o přímé sevy, ale třeba i o bonusy, benefity, body apod. V roce 2009 bylo více nečipových karet na trhu s těmito parametry. Ve článku je sice "banka", ale já to použil spíše jako obecné označení, protože se mi nechtělo pořád psát "vydavatel karty". Karty totiž v té době vydávaly i "nebanky", podobně jako teď. Takže přesněji min. 5 subjektů.
- Dobrý den, díval jsem se na výpis za minulý měsíc a tyhle platby jsem nedělal.
- Velmi se Vám jménem naší banky omlouváme, takové věci se stávají jednou za 10 let, částka vám bude ihned navrácena!
Jako vždycky jsme při kopírování ze západu na pár drobností zapomněli.
V tomto ohledu vydavatele karet chápu. Česká povaha (nikoli čtenářů Měšce) je odlišná od jiného trhu. Díky našemu švejkovství v bankovním průmyslu by bylo pro mnoho vydavatelů karet hodně, hodně ztrátové. Ale i přesto se vydavatelé karet mohou snažit vyjít vstříc. Stačí se dívat na historii klienta a sledovat, zda je či není problematický.
Jak to chodí v USA znám zprostředkovaně od mých dvou přátel (Texas, New York). Ano, banky tam vracejí peníze za sporné transakce, ale nic se nesmí přehánět. Pokud to jejich klient dělá často, resp. si z toho postavil dobrý byznys, kartu mu zruší.
Tady je taková malá ukázka, jak si banky prověřují klienty(str. 5):
https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?vedlejsi=ne&rowid=AAAE1GAALAAIRPuABQ
Teď si dvě hodiny pročítám ISIR a nevím, jestli se smát nebo brečet... Jak můžou člověku se jménem typickým pro opálené spoluobčany, bydlícím v Mostě a majícím příjem 14 kKč, půjčit Raiffka cca 800 kKč, spořka cca 200 kKč, vydat mu celkem 6 kreditek na 220 kKč? Celkový příjem rodiny 24 kKč, dluh 2,5 mega, majetek žádný a jsou vysmátí...
Tak na tom mě nejvíce zaráží ta částka, kterou si onen občan měsíčně jako dělník vydělá u soukromé firmy. Můj čistý měsíční příjem gymnaziálního učitele (celý úvazek, po 8 letech praxe, vystudovaná VŠ - tzv. tradiční fakulta) je včetně osobního ohodnocení nižší než ona částka, kterou si za měsíc vydělá tento můj spoluobčan.
Není, v tom dokumentu je napsáno, co dotyčný dělá.
BTW pročetl jsem těch dojemných žádostí o oddlužení několik desítek a opravdu nechápu, jak může někdo s příjmem 10.900,- Kč měsičně dostat půjčky s výší splátek 7.900,- Kč měsíčně. A to ne od Providentu apod., ale od České šiditelny (BTW tohle byl poslední impulz ke zrušení jejich kreditky) a GE Money.
Já to znám z pozice obchodníka, který prodáva do zahraničí, zákazníci platí kartou.
Klidně po roce vám udělají chargeback nějaké staré platby a neuděláte s tím nic. Prostě klient řekl a tak to je.
A když má obchodník chargebacků moc (neptejte se mě jak to lze ovlivnit), tak s vámi karetní společnosti rozvážou smlouvy a karty nebudete moci přijímat. A ještě zaplatíte mastnou pokutu v řádu desítek tisíc dolarů!
To je bohužel pravda a odvrácená strana plateb kartami. Je to hlavně americké specifikum. Znám případ pražské renomované prodejny se sklem, která do USA poslala přes UPS zásilku křišťálového servisu v ceně asi 150 000 Kč. Zákazník vše zaplatil kartou. Zásilka mu přišla za 3 dny. UPS pak volá té firmě, že zákazník zásilku nepřevzal, že si to rozmyslel a co s tím. Takže zpět a další tisíce za dopravu. A zákazník jen zavolal na American Express, že tu platbu neprovedl, obchodníkovi se automaticky provedl chargeback, poplakal si nad ztrátou a to je konec příběhu.
A poučení pro dalich.a?
"V tomto ohledu vydavatele karet chápu. Česká povaha (nikoli čtenářů Měšce) je odlišná od jiného trhu. Díky našemu švejkovství"
Bože, proč zde lidi mají tu posedlost srát si na hlavu? Co je k tomu vede? Co kon krétně k tomu vede dalich.a?
Ostatně kamarád udělal platbu v obchodě. Chybou terminálu se platba provedla asi 157x. Stejně tak toho dne několika desítkám lidí. Ač obchodník vše přiznal, potvrdil, omluvil se (ač to nebyla jeho chba), tak vyrazit peníze zpět z karetní firmy trvalo 2 měsíce. Ono šlo o milióny a provize, kterou karetní firma za svou chybu svého terminálu chtěla byla asi 150.000 Kč.
No holt, dokud bude přístup i redaktorů v odbornám serveru "V tomto ohledu vydavatele karet chápu. Česká povaha (nikoli čtenářů Měšce) je odlišná od jiného trhu. Díky našemu švejkovství", těžko to kdy bude lepší.
Ano, správně. Však jsem napsal, že tam šlo o těch 150.000 Kč. Banka/karetní firma (jejich podíl na té taškařici nedokážu rozlišit) to zkoušela tak, že peníze připíše obchodníkovi, a ten je vrátí klientům, a odměna za její chybu ve výši 150.000 jí zůstane. Tak to natahovala a doufala, že obchodníka donutí netrpěliví zákazníci na karetní podraz přistoupit.
Mě by ale více zajímalo to flagelantství.
Vsichni resi kartu, ale ono je celkem jedno, co to bylo za kartu. Vetsina financnich instituci se chova k reklamacim jako prase, a od toho tady byl ten Velky nacelnik. Cili finanacni arbitr. Bohuzel nam rezignoval a z jeho kusych vyjadreni se da hodne presne urcit proc. Ten pan totiz verejne ukazal, ze banky jsou prasata, ze banky vsemozne protahuji rizeni, spolehaji, ze to klient vzda, hazi klientum klacky pod nohy. A to se bankam samozrejme nelibilo a financniho arbitra nesnaseji. Nejen proti klientum, ale i proti arbitrovi se jim podarilo tenhle skryty boj vyhrat. Ted si mnou ruce, jak to zase bude bez arbitra super, protoze budou ty svoje svinarnicky delat dal. Tohle je smutny a mozna meli novinari resit, zneuzitych karet jsou tisice, tenhle skryty spor jenom jeden. Takova CBA se treba velice odtazitym vztahem k FA vubec netaji...
Aha, zrovna jsem se chtěl zeptat, co to je ten Velký Náčelník. Takže Finanční arbitr České republiky... Bylo by dobré to v článku vysvětlit - kdybych se to náhodou nedozvěděl tady, tak by mě to v životě nenapadlo.
Petr mohl peníze nárokovat jen jednou. Tím, že je dostal od banky, už je nemohl vyžadovat od pokladní, jinak by šlo o neoprávněné obohacení. Banka je tedy Petrovi dala a požadovala je od banky obchodníka. Banka obchodníka pak tyto peníze chtěla přímo od obchodníka. A obchodník peníze požadoval po své bývalé pokladní. A tak to také mělo být.