Hlavní navigace

Maloobchod v červnu na jedničku

5. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

maloobchodu se v červnu tohoto roku dařilo na výbornou. A to jak při započtení prodejů aut, tak i bez nich.

Červen byl úspěšný měsíc napříč všemi segmenty maloobchodu. Pravděpodobně není žádná oblast, kde by si prodejci mohli zásadně stěžovat, že se jim obchody nehýbaly. Je to hlavně tím, že ve všech sledovaných oblastech tržby rostly. Jediná oblast, kde tržby mírně poklesly, ale jen v reálných cenách, byl prodej pohonných hmot. To je ale způsobené výrazným poklesem cen oproti loňskému roku. Pokud by byly ceny srovnatelné vloni a letos, tržby pumpařů by rostly o 5,7 %. Těm se v letošním roce celkově daří. Cena ropy na světových trzích je ve srovnání s loňskem takřka minimální a nyní padá k 50 dolarové hranici za barel – na ceně pohonných hmot u čerpacích stanic se to projevilo tří až čtyř korunovým poklesem ceny benzínu.

skoleni_29_6

Tradičně dobře se dařilo prodeji přes internet. Tady tržby rostly o více než čtvrtinu. V letošním roce ukazují prodeje přes internet velmi konzistentní růst. Téměř v každém měsíci si připisují čtvrtinu až pětinu bez zásadních výkyvů. Poptávka v této oblasti je tedy trvalá, nejde jen o nárazové výkyvy, kdy by se spotřebitelé jednorázově rozhodli nakupovat.

Maloobchod s potravinami v červnu skončil svým průměrným výsledkem. Tržby zde rostly o 3,5 %, což je jen nepatrně méně, než je jeho letošní průměr. Asi nelze očekávat, že by zde tržby vyskočily takovou rychlostí, jako u nepotravinářského zboží, například elektroniky. Přesto tento postupný růst ukazuje na zlepšující se situaci. I díky tomu, jak rostou reálné mzdy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).