Hlavní navigace

Maloobchod táhnou auta

Martin Lobotka

Tržby se postupně zlepšují, je to ale prozatím jen díky automobilovému segmentu. Právě auta jsou podle analytiků kanálem, kterým se dostává lepší důvěra do ekonomiky.

Doba čtení: 1 minuta

Maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu v červenci vzrostly o 4% r/r (trh: 2.7%, ČS:3.8%). Za tímto růstem byl zejména o dva vyšší počet pracovních dní v letošním červenci proti roku 2012. Po očištění o tento efekt vzrostly tržby r/r o 0,7%, což je shodou okolností také meziměsíční růst proti červnu. 

dan_z_prijmu

Na neočištěném růstu o 4% r/r se segment aut podílel 3 p.b. (růst o 10,7% r/r), maloobchod pak přidal 1 p.b. (růst o 1,4% r/r). Zatímco se tedy celkové tržby pomalu, postupně zlepšují, je to prozatím jenom díky automobilovému segmentu. Právě auta jsou tak dle nás kanálem, kterým se lepší důvěra v ekonomice dostává do reálné ekonomiky. Samotný maloobchod se zlepší až se zlepšením situace takříkajíc na „zemi“, tj. až se zlepšením nezaměstnanosti a mezd. 

Z hlediska ČNB jsou dnešní tržby lehce pozitivní – pozorujeme totiž jisté náznaky zlepšování poptávky, i když zatím izolované a bez inflačního dopadu. Právě pro inflační (ne)implikace těchto dat si nemyslíme, že ti, kteří v srpnu chtěli okamžité zahájení intervencí, pod vlivem nedávných dat změní názor. Také si ale vzhledem k zlepšujícím se datům i vyhlídkám nemyslíme, že se k nim někdo z opačné strany přidá (pokud příští pondělí výrazně neklesne inflace, řekněme k 1%, nebo pokud koruna v nejbližších týdnech neposílí pod 25.50). Z hlediska intervencí se tak nic nemění – dle nás nebudou. 

Našli jste v článku chybu?