Vlákno názorů k článku Mají ženy a starší lidé šanci na trhu práce? od postižený - Chápu starosti žen, jak dát dohromady kariéru a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2008 10:34

    postižený (neregistrovaný)
    Chápu starosti žen, jak dát dohromady kariéru a práci i starší lidi, které nikdo nechce zaměstnat. Jsem jiný případ, je mi 34 let, VŠ, státní zkoušku ze dvou jazyků, ale bohužel jsem vozíčkář. Práci ve svém oboru nedostanu, sice zaměstnavatel má ze zákona povinnost zaměstnat určitý počet handicapovaných lidí, ale on raději zaplatí pokutu než aby ho přijal. Takže se svou kvalifikací dělám recepčního v jednom podniku za mizerný plat.
  • 28. 8. 2008 14:49

    Patrik Chrz
    Státní zkouška ze dvou jazyků a recepční? Co takhle zkusit třeba překládat? Spoustu firem hledá externí překladatele, to by opravdu neměl být problém.
  • 28. 8. 2008 23:31

    Tomáš Marný (neregistrovaný)
    Státní zkouška nezaručuje to, že dotyčný umí překládat... K tomu je potřebné vyznat se i v oboru... Většina odborných překladů zadaných "na blind" různým překladatelským agenturám je akorát tak na vytření řiti, bohužel. Překladač na Google to zvládne skoro stejně blbě, zato podstatně laciněji ;-)..
  • 29. 8. 2008 6:51

    Patrik Chrz
    Pravda, je lepší umět, než mít certifikáty :)
    Tak jinak. Člověk který opravdu bude umět dva jazyky a mít i VŠ nebude mít problém najít nějaké aspoň průměrně placené místo i když bude na vozíku.
  • 29. 8. 2008 8:00

    asdfg (neregistrovaný)
    Já bych to tak kategoricky netvrdil. Člověk na vozíku znamená investice do bezbariérových úprav pracoviště , a je něco jiného mít bezbariériové pracoviště pro klienty a bezbariérové pracoviště pro své zaměstnance. Navíc vozíčkář musí přesvědčit budoucího zaměstnavatele, že jako vozíčkář nebude marodit podstatně více než neinvalidní zaměstnanec. To jsou všechno zvýšené náklady na zaměstnance. Příspěvek na zaměstnávání invalidy je nejspíš ani zdaleka nepokryje. Já bych řekl, že převážná většina zaměstnavatelů raději místo tohoto invalidy přijme nějakého absolventa s papírovým diplomem na tyto jazyky. Ten sice prokazatelně tyto jazyky neumí a na to místo nestačí, dokud se to prvních aspoň půl roku nedoučí, ale může fungovat na normálním pracovišti, nebude mít absence kvůli zdravotnímu stavu a pokud se prokáže, že na to místo nestačí, bude použitelný na rozdíl od vozíčkáře na jiná pracovní místa.
  • 29. 8. 2008 8:20

    Patrik Chrz
    Pokud se o stejné místo bude ucházet člověk zdravý a postižený a oba budou mít stejnou kvalifikaci, lze předpokládat, že zaměstnavatel raději vezme toho zdravého.
    Ale člověk s VŠ a dobrou znalostí dvou jazyků je natolik nedostatkové zboží, že se mu řada zaměstnavatelů ráda přizpůsobí. Navíc "cílové firmy" často sídlí v moderních kancelářských budovách, které s nějakou bariérovostí obvykle nemají problém.
  • 29. 8. 2008 8:30

    asdfg (neregistrovaný)
    Já to spíše vidím tak, že ten postižený bude pod nějakou záminkou vyřazen personalistou ještě před výběrovým řízením, takže ani nedostane šanci vůbec nějak prokázat, že jeho znalosti jsou stejné nebo lepší než těch zájemců bez postižení.
  • 29. 8. 2008 10:19

    Paly (neregistrovaný)
    Ja jsem prispevek Patrika Chrze pochopil ve smyslu ze takto kvalifikovany vozickar dobrou praci najde, ne ze ho vezmou ve kterekoliv firme - znevyhodneny svym postizenim rozhodne je.
    Nejsem na voziku, ale take mam jiste zdravotni omezeni tykajici se pohybu - take nemuzu chtit jakoukoliv praci, musim si dobre vybrat co jsem schopen nebo nejsem schopen delat - ale je pravda, ze na zadnem prvnim pohovoru jsem hul nemel a nechal jsem na kazdem at si kulhani vysvetli jak chce :) ... na druhem pohovoru uz jsem na sve omezeni upozornil.
  • 29. 8. 2008 10:29

    Patrik Chrz
    Ano, přesně tak jsem to myslel. Handicap je samozřejmě handicap a takový člověk to bude mít vždy těžší, o tom žádná. Ale pokud má opravdu vysokou kvalifikaci (a to VŠ plus dobrá znalost dvou jazyků určitě je) tak nebude mít se sehnáním místa problém.
    Některé firmy (resp. lidé v nich) ho (k vlastní škodě) chtít nebudou, stejně jako nebudou chtít mladé/staré/ženy/muže/černé/bílé,.... ale určitě si dobré místo najde. Jiné si naopak spočítají, že se jim vyplatí, protože mu mohou dát méně peněz, než jeho zdravému kolegovi, ale i tak to pořád bude slušný plat. Je to sice nespravedlivé, ale život je nespravedlivý :(
    Pokud dělá recepční(ho) tak buď ty jazyky neovládá tak dobře, nebo nevyvinul dostatečné úsilí v hledání nového místa.
  • 29. 8. 2008 10:56

    asdfg (neregistrovaný)
    Já žádné zdravotní omezení nemám. Akorát je mi 45 a nějakou dobu jsem byl bez zaměstnání nebo jsem se živil takzvaně podřadnou prací. Už prakticky rok hledám novou práci a v drtivé většině jsem se ani nedostal do výběrových řízení. Vždycky byli vybíráni "vhodnější" kandidáti. Mám diplom z chemie, 15 let praxe ve strojírenském podniku, nějaké diplomy z kurzů z angličtiny, s praktickou řečí to je přiznám horší, tak něco mezi 5 a 10 diplomy z dřívějška z kursů IT, Autocad, HTML, databáze, později ECDL, potom nějaké motivační a psychologické kursy atd. Přesto tady na severní Moravě v okruhu 30 kilometrů od bydliště musí trvale existovat nejméně padesát nezaměstnaných vysokoškoláků lepších než já, když se do výběrových řízení nedostávám nebo tady existuje jednoznačná diskriminace kvůli věku a předchozím zaměstnáním.
  • 29. 8. 2008 11:13

    Patrik Chrz
    Diplomy z kurzů angličtiny - to je tak akorát si pověsit na zeď. Důležité jsou aktuální schopnosti a pokud "s praktickou řečí to je přiznám horší", tak je to myslím jasné.
    Mě živí (a to velmi dobře) němčina a to na ní nemám žádný papír (dokonce jsem kvůli ní vylítl z VŠE :( ) - tedy kromě maturity (za 2 - sice nemám problém se domluvit, ale gramatika někdo trochu pokulhává, to byl taky ten důvod, proč jsem vylítl ), ale protože mi nedělalo problém vést přijímací pohovor v němčině, byl jsem přijat.
    Nějaké staré diplomy z kurzů IT - to je ještě horší, taky jsem začínal na DOSu a T602, ale to už dneska skoro ani nikdo nepamatuje :). ECDL je jen akce jak vydělat na lidech, kteří potřebují potvrdit, že umí to, co dneska zvládne 6 leté dítě :), tím bych se zrovna moc nechlubil. Html a Autocad už je lepší, ale jak stará verze programu? Grafika dneska shánějí každé druhé noviny / časopis, i když většina bude mít sídlo v Praze :(
    Doporučuji nesbírat diplomy, ale zkušenosti.
    A pokud je ta absence praxe i pár let, tak bude velký problém sehnat jakž takž ujdoucí místo. Z tohohle vlaku se nesmí vyskočit, protože jinak ujede :( Tady už nejde o diskriminaci kvůli věku, ale hlavně absence AKTUÁLNÍ praxe.
  • 30. 8. 2008 11:42

    asdfg (neregistrovaný)
    To já vím, že mi svým způsobem ujel vlak. Jenže pracovní trh si s takovými lidmi neumí poradit. Jak máte nějaký věk, určité školy a určitou praxi, musíte se tady v této zemi hlásit jen na určitá místa, jinak jste divný, podezřelý a nedůvěryhodný. Co na tom, že na ty místa nedosáhnete, protože ujel vlak. Jak se začnete hlásit na podřadnější místa, jste na řadě až dávno vzadu za lidmi se vzděláním a praxí odpovídající těm místům a za absolventy, libovolně neschopnými a hloupými. A brzo to bude i za cizinci s zelenou kartou. A takových lidí je u nás poměrně velké množství, stačí si připomenout, co se dělo v nedávné době, kdy byl skutečný nedostatek pracovních míst.
  • 30. 8. 2008 11:43

    asdfg (neregistrovaný)
    Z kvalifikovaných vysokoškoláků a středoškoláků, jejichž jediný problém v té době byl jen vyšší věk byli uděláni dlouhodobě nezaměstnaní nebo lidi vykonavávající náhradní a podřadnou práci, odpovídající práci našel tak sotva každý pátý nebo desátý. Hodně z těchto lidí zůstalo dodnes na podřadné práci nebo bez práce, taky v podstatě bez znalostí, protože i na znalostech se dneska vydělává a znalosti , které je možné získat zadarmo na internetu nebo jinak jsou nekvalitní a nedostatečné. Stát se snaží, aby si vylepšil statistiky, kolik je u nás procent vysokoškolsky vzdělaných lidí, tlačí na zvyšování počtů vysokoškoláků, přitom rozložení inteligence ve společnosti je pořád stejné, takže vysokoškolský diplom dneska dostávají i lidé, kteří by dříve pomalu měli problém dostat maturitu. Přitom kvalitní vzdělaní lidé, jejichž jediný problém je v podstatě jenom věk, jsou odepisováni.
  • 29. 8. 2008 12:32

    Paly (neregistrovaný)
    Otazka je jestli to byli ''vhodnejsi'' nebo vhodnejsi kandidati. Preci jen jestli se na praci hlasi 50 kandidatu ... tak k pohovoru jich bude pozvan jen zlomek (podle motivacniho dopisu a zivotopisu).
    Muzete mit i problem tzv. prekvalifikovanosti. Uz jsem videl vyber pracovnika stylem ... toho brat nebudem, ten ma na vic - bylo by ho tu skoda, moc vzdelany, moc dlouha praxe - nebavilo by ho to, chtel by moc penez. Sam jsem si take parkrat vyslechl ze dana pozice asi neni pro mne dost dobra, ze se nejedna o praci ciste hlavou, ze se nejedna o vedeckou praci(mam statni doktorskou zkousku - jsem schopny samostatne vedecke prace(udajne) - dnes je to diplom ktery mi skodi, ja chci delat, ne badat). Dalo mi dost prace presvedcit zamestnavatele (budouciho - nastupuji za mesic, dnes delam v DE) ze budu delat i rukama ne jen hlavou.
    Cele je to o kouzlu zivotopisu a motivacniho dopisu. Mame jen par radku na presvedceni ze zrovna ja jsem TEN pravy. Tedy alespon v to doufam, jeste mi nebylo 30 ... znevyhodneni mam jen zdravotni a tim se v praci tadeji moc nechlubim, oni si toho casem vsimnou :D.
  • 29. 8. 2008 14:42

    Patrik Chrz
    Muzete mit i problem tzv. prekvalifikovanosti. Uz jsem videl vyber pracovnika stylem ... toho brat nebudem, ten ma na vic -
    Můžu potvrdit, že to takhle opravdu funguje. A je to logické, proč by firma brala někoho, kdo chce do místa nastoupit jen proto, aby získal praxi a pak šel jinam (za víc). Firma musí vydělávat a ne dělat školící středisko.
  • 29. 8. 2008 19:25

    Jarmila (neregistrovaný)
    No jo, ale když napíšte do zivotopisu, že máte XXX diplomů, ale žádnou nebo jen minimální praxi, tak vás nikde nevezmou. Diplom dostanete na každém rohu, se znalostmi je to horší. Že máte diplom z IT - to je co? Že umíte zapnout PC a poznáte, že na něm je Word a Excel, popř. poslat mail a najít něco na netu? Jenže to by měl umět páťák, ne 45+, od toho se čeká víc. Třeba že umí ty informace taky zpracovat, vytvořit logicky strukturovanou tabulku, dát do ní makra, ve Wordu napsat strukturovaný a logický dokument, opatřit ho hesly a obsahem, že umí programy instalovat apod. Když jsem psala svůj poslední životopis, nepsala jsem souhrn osvědčení a diplomů (mně se jejich sbírání protiví, takže jich až zas tak moc nemám), ale psala jsem co umím a co můžu nabídnout. Můžu potvrdit, že to tehdy zabralo víc než nějaký soupis osvědčení a potvrzení.

    Kdysi jsem pracovala jako personalista, takže jsem viděla i za oponu. Mnoho lidí jsme nevzali ne proto, že by neuměli, ale že toho uměli moc a měli vysoké pracvoní postavení. Ne že by to byo na závadu, ale vadilo to jejich budoucím nadřízeným, měli pocit, že by je tito lidé velice snadno převálcovali. Takže jsme radši vzali mladšího pracovníka s méně zkušenostmi a třeba i bez znalosti jazyka, protože jeho vedoucí v něm pak necítil potencionálního konkurenta. Řada velice kvalitních lidí tak měla smůlu, protože díky vysoké kvalifikaci a velkým zkušenostem byli prakticky nezaměstnatelní. Do cca r. 2000 je braly hlavně zahraniční firmy, dneska je nechtějí ani tam.
  • 29. 8. 2008 19:53

    Patrik Chrz
    Mnoho lidí jsme nevzali ne proto, že by neuměli, ale že toho uměli moc a měli vysoké pracvoní postavení. Ne že by to byo na závadu, ale vadilo to jejich budoucím nadřízeným, měli pocit, že by je tito lidé velice snadno převálcovali.
    100 % souhlas, každý úředník (kancelářský zaměstnanec) má zájem rozšiřovat počet svých podřízených a ne konkurentů :)
    Zahraniční firmy je braly dřív proto, že jednak potřebovaly kvalifikované lidi a neměly čas si je vychovat a jednak proto, že lidé, kteří tyi lidi přijímali se jimi necítili ohroženi - bylo jasné, že na jejich místa se tlačit nebudou (ty byly vyčleněny pro zaměstnance z "mateřské" země). Jenže postupně se na tato místa přecejen dostali i Češi a ti už se potencionální konkurencí mohou cítit ohroženi :)
  • 30. 8. 2008 12:08

    asdfg (neregistrovaný)
    Můj první počítač byl někdy v roce 1994 nebo 1995 PC 286 s 1024 kb paměti a 15 Mega hard diskem. Ten, co mi ho prodával, ho dal dohromady a nainstaloval na něm DOS a pár dalších programů. Od té doby jsem si veškeré stavby dalších počítačů a veškeré instalace dalších programů zvládal sám. Jestli napíšu, že umím Word a Excel, tak je snad logické, že umím to, co programy poskytuje za možnosti, třeba udělat nějakou tabulku nebo napsat ve Wordu nějaký strukturovaný dokument s nějakou grafikou. Ostatně Word a Excel jsou programy vytvářené pro všechny kromě těch s velice podrůměrnou inteligencí, ty snad ani pomalu nemá cenu se učit, protože všechno, co poskytují je v nich snadno objevitelné a dosažitelné.
  • 30. 8. 2008 12:09

    asdfg (neregistrovaný)
    Logicky potom, když jsem doma i v práci strávil spoustu času nad počítačem, došlo potom k těm rozšiřujícím kursům a těm diplomům, byl tam nějaký Photoshop, front Page, Html, Acces a Vizual Basic. Na to ani na nějaké diplomy nikdy u persobnalistů nepřišla řeč. Všichni se spokojili s otřepaným klišé, je mu 45, píše, že umí nějaké počítačové programy, tak to mu někdo na počítači nadstavil a on tam jedním prstem vyplňoval nějaké kolonky, takže nic neumí a pryč s ním. A Vy, paní Jarmilo, jak usuzuji z Vašeho příspěvku, jste uvažovala taky tak. Jestli tohle nemá být disktiminace, tak já jsem papež.
  • 30. 8. 2008 18:44

    jezevec (neregistrovaný)
    Funguje to asi takhle:
    Výborné místo nedostanete nikdy, pokud si vás zaměstnavatel sám nenajde, nevyhledá a sám vám místo nenabídne, s tím že vám nabízí kdeco jen abyste pro něj šli dělat.
    Dobré místo dostanete v rámci postupu uvnitř firmy, v rámci přesupu ke konkurenci, a nebo po známých.
    Podprůměrné místo dostanete na doporučení nebo náhodou.
    Místa která se inzerují a na která jsou zaměstnanci hledáni - je téměř vždycky mizerná práce nebo za špatných podmínek.
    Nebo si dovedete představit, že jako zaměstnavatel nehledáte zaměstnance ve svém okolí, ale dáte si inzerát do novin, nebo dokonce poptáte nějaké neznámé pitomce z agentury?
    Jestli chcete opravdu dobrou práci, starejte se aby zaměstnavatelé hledali vás.
  • 30. 8. 2008 22:57

    Patrik Chrz
    Moje první místo mi našla personální agentura.
    Moje druhé místo jsem našel na inzerát v MF Dnes.
    Moje třetí místo jsem našel na inzerát v Metropolitním Expresu (noviny zdarma).
  • 31. 8. 2008 10:20

    jezevec (neregistrovaný)
    možná v praze to funguje trochu jinak protože tam makat nikdo nechce a lidi se tak neznaj.
    možná ale i ve vašem okolí jste spíš vyjímka? nebo máte tým náhodně sestavený z lidí na inzerát?
  • 31. 8. 2008 15:18

    Patrik Chrz
    V mém prvním zaměstnání byli většina lidí (možná všichni) stejným způsobem.
    Ve druhém část tak, že si dali inzerát že shánějí práci a zaměstnavatel je vybral a druhá tak, že odpověděli na inzerát.
    V posledním zaměstnání tvoříme tým dva. Oba jsme byli přijati stejným způsobem.
  • 31. 8. 2008 15:20

    Patrik Chrz
    Oprava: ve druhém zaměstání je vyjímka, holku, která nastoupila na moje místo jsem "ulovil" na poště za přepážkou, byla mi sympatická, tak jsem jí řekl, že sháníme kolegyni do kanceláře, jestli by to nechtěla dělat, no a chtěla. Pak tam byli dva lidi, co byli příbuzní a známí šéfa, ale ti tam dlouho nevydrželi (on sám usoudil, že se na to nehodí).
  • 3. 9. 2008 23:17

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já to myslela tak, že IT je velice široký obor. Někdo bere za znalost, že naťuká ve wordu dopis a umí ho vytisknout, někdo umí instalovat a konfigurovat programy. Pro někoho je třeba jen základní znalost programů, protože PC je pro něj jen nástrojem k udělání nějaké práce, co by šla udělat i bez PC, ale s ním je to lepší/pohodlnější/šetří to práci jiným.
    JInak ve 45 ještě starý nejste. Mému kolegovi, co se hlásil ve 32 na programátora do jakési firmy, taky řekli, že je na programování už starý a e nemůže mít nové poznatky (předtím to dělal asi 10 let). Nevěřícně kroutil hlavou ještě týden. Nakonec dělá IT-konzultanta a instaluje programy.
  • 5. 9. 2008 15:44

    asdfg (neregistrovaný)
    Zatím jsem nezažil, že by se někdo při přijímacím řízení nebo při jednání v agentuře takhle podobně vyptával. Těm lidem už bývá dopředu jasné téměř všechno, přelétnou životopis, kouknou na oblečení, vzhled a už "vědí".
  • 5. 9. 2008 15:45

    asdfg (neregistrovaný)
    Co se týká programování, je ho dalo by se říct více druhů nebo způsobů, jak to dělat. Mechanické "hlavoruční" programování, kdy se pracuje přímo s algoritmy a programovacím jazykem na nižší úrovni, zvládá nejlépe člověk tak v průměru do 25 let, později výkonnost klesá. Toho už ale dneska moc není, to je doména výrobců operačních systémů a výrobců velkých programů nebo výrobců něčeho, na co ještě nejsou knihovny a různé předpřipravované komponenty. Právě vyšší programovací jazyky a různé nastavbové programování, tak právě tam se lépe uplatní ti starší, protože tam se dá využít zkušeností z dříve vypracovaných řešení a přehledu v oboru více než schopnosti mechanické dřiny.
  • 1. 9. 2008 16:02

    Jarmila (neregistrovaný)
    Kvalita překladače na Google je stejná jako odbornost pětiletého dítka na matematické výpočty. Pokud neznáte příslušný jazyk a začtete se do googlovského překladu, necháte toho po dvou řádcích. Silné nátury snesou i čtyři.
    Kdysi jsme takový překladač testovali. Napsali jsme věty: V létě jsem byla u babaičky. Moc se mi tam líbilo. Překladač do němčiny přeložil druhou větu následovně: Kraft sich mich dort Wasserwaage (síla se mi tam vodováha). Předpokládám, že takové německé větě by porozuměl každý Němec.
    Překladač jsme zahodili. Chtěla bych vidět překladač, co by překlad bezproblémově zvládnul. Sebelepší nástroj nenahradí v překladu lidský mozek!!
  • 2. 9. 2008 13:43

    asdfg (neregistrovaný)
    Recepce by mohla být dobré místo se vypracovat, mimo špičku na většině recepcí není co dělat. Pokud to zaměstnavateli nevadí, nabízí se ve volných chvílích učení nebo v případě znalosti jazyků rovnou to překládání na zakázky. Neznalost odborných termínů by nemusela být na překážku, pokud to nebude příliš odborný text nebo speciální téma, ke kterému se na internetu nic nenajde.
  • 29. 8. 2008 21:52

    anonymní
    Schopný člověk může klidně v recepci začít, ale rychle je v práci povýšen, je-li kvalitní pracant.

    Zda se pohybujete po firmě na kolech nebo na nohou nemá žádnou váhu, pokud něco umíte.
  • 30. 8. 2008 10:31

    Patrik CHrz (neregistrovaný)
    Tady bych se zase "postiženého" zastal. Ten jeho handicap váhu samozřejmě má, ale rozhodující není. Samozřejmě že to bude mít těžší, ale pokud bude mít opravdu kvality, tak se nakonec někam probojuje.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).