To si delate srandu? Pokud se nepletu, tak toto by byla diskriminace spolecnosti, jez uplatnili svuj narok. Proboha naucte se divat a premyslet! Neni chyba v spolecnostech, jez uplatni svuj narok, ale v lidech, jez umoznili tuto situaci. Jsou placeni za kvalitni praci, z meho pohledu udelali nekvalitni praci, meli by za to byt sankciovani.
Tak ci tak, mohu se Vas zeptat proc neplatite SZ napr. ve vysi 50% ze mzdy? Vzdyt muzete, a preci „je to eticke, a slusne vuci nasi spolecnosti“… Vzbudte se, napocitejte si do 10ti, a pak zacnete cokoliv delat…
ad 1) Pokud se zvýší sociální pojištění, tak musí všem, jinak by to bylo diskriminační – nemohou říct, „vy jste se choval podle zákona a proto vám napaříme vyšší daně“. Takže kdo nepožádá o vratku, zaplatí 2× a ještě riskuje, že při kontrole z FÚ mu dodaní tyto platby, které nemohou být v nákladových položkách.
ad 2) Nesmysl. Přístup státu nesmí být diskriminační. Nemůže říct „vy co jste se nechovali dle zákona, tak vám dáme příspěvek na něco“
ad 3) To je asi jediné, kde stát si vymožené vratky vrátí tím, že městům o to méně přispěje. Ale asi zase jen všem, takže města, která nepožádají o vratku, tak také dostanou méně jako ostatní.
Tak co kdyby stát řekl, že udělal chybu a vrátil peníze všem firmám i bez žádostí a následně by taky všem zákonem na odpovídající dobu to pojistné zvýšil. A novým firmám, které v té době neexistovaly, by se dala „statní pobídka na rozjezd pro podporu zaměstnanosti“, která by jim zvýšené náklady (ony by z minulosti nic zpátky nedostaly) vykompenzovala.
Možná je to blbost, nejsem ekonom, ale připadá mi to tak nejférovější. Určitě více, než když jsem v televizi slyšel názor nějakého ekonoma, který říkal, že si to v případě nutnosti stát vybere zvýšením DPH, protože je to nejjednodušší. Tak by ale náklady nesli lidi a vrácené peníze by zůstaly firmám, které by těžko něco z toho dali lidem.