Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Má se stát chovat jako Jánošík? od Patrik Chrz - Podle mého názoru v článku chybí to hlavní...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 3. 2009 9:01

  Patrik Chrz
  Podle mého názoru v článku chybí to hlavní - a to, jakým způsobem se které daně podílejí na plnění státního rozpočtu.

  Celkové daňové příjmy státního rozpočtu pro rok 2009 jsou plánovány na necelých 816 miliard (celkové příjmy státního rozpočtu jsou 1114 miliard - zbytek bude tvořit hlavně sociální pojištění). Z toho daň z příjmů fyzických osob činí 163 miliard. Předpokládejme, že vysokopříjmové skupiny jsou mezi zaměstnanci (resp. platí klasickou daň z příjmů ze závislé činnosti) zastoupeny minimálně, odečtu tedy to, co patří mezi daň z příjmů ze závislé činnosti - 128 miliard. Zbude 9,8 mld vybírané srážkou (různé dohody, autorské honoráře, atd) a 25 miliard Kč daní, které jsou placeny z klasického daňového přiznání - tedy 3 % z celkového výběru daní (20 % z objemu daní z příjmů nebo 2,2 % z celkových příjmů státního rozpočtu) a to ještě značná část z toho budou různí drobní živnostníci, takže odhaduji, že ti opravdu bohatí se na daňovém výběru daní podílejí tak 1 %. Je tedy úplně buřt, jestli se zavede nějaká milionářská dávka, jestli bude sazba daně lineární nebo progresivní - co se plnění státního rozpočtu týče, je to jak plivnutí do moře.

  Lineární / progresivní / milionářské daně jsou tak spíše otázkou politickou než ekonomickou (ať mi klidně chcípne koza, když sousedovi chcípnou dvě).
 • 24. 3. 2009 9:16

  E-Ryc (neregistrovaný)
  Loni vydal statisticky urad souhrn, ze 3% "nejbotahtsich" (bavime se o zamestnancich) prinasi statu 45% dane z prijmu...
 • 24. 3. 2009 9:27

  Patrik Chrz
  Je někde odkaz na zdroj? Fakt se mi to zdá docela dost. I když po zavedení daňových odpočtů je fakt, že velká část zaměstnanců platí minimální daň z příjmů. Nebylo to spíše nějak pomícháno se sociálním pojištěním?
  Ale i tak by to bylo 45 % ze 128 mld = 58 mld a tedy 5 % z celkových příjmů státního rozpočtu.
 • 24. 3. 2009 9:50

  pola (neregistrovaný)
  A ta cisla me prave desi, umim pocitat a tak je ot nehoraznost.
  Stejne tak prumerna mzda. Jakypak by byl median. Asi bychom se divili!!!!!!!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).