Hlavní navigace

Lze vydělat na Facebooku?

12. 12. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Je Facebook jen bublinou, nebo se vyplatí se koupit jeho akcie? Nabídneme vám tři pohledy. Pokud Facebook „nemusíte“, mohou vás oslovit tipy na atraktivní technologické akcie.

Ať už se na to díváme jakkoliv, sociální síť Facebook významně ovlivnila podobu současného internetu. Během krátké doby se Facebook pro řadu lidí stal nejnavštěvovanější stránkou. Návštěvnost raketově rostla, a zatímco v prosinci 2004 slavila síť milion uživatelů, v srpnu 2008 už jich bylo 100 milionů. A nedávno také společnost překonala metu miliardy uživatelů sociální sítě (alespoň to tvrdí).


Autor: Ben Foster

Vývoj počtů uživatelů na sociální síti Facebook

IPO Facebooku? Nejočekávanější akciová událost roku

Není proto divu, že nabídnutí akcií společnosti Facebook byla jedna z nejočekávanějších „akciových událostí“ roku. Společnost několikrát změnila upisovací cenu, většinou směrem nahoru, a nakonec vstupovala na trh za cenu 34–38 dolarů.

Tisíce akcionářů se během chvíle staly dolarovými milionáři. V médiích se objevovaly příběhy lidí, kteří dříve navštěvovali fastfoodové řetězce, nyní však začali rezervovat místa v luxusních restauracích. Vstup na burzu se však nepovedl, akcie byly nastaveny nereálně vysoko a brzy nastalo vystřízlivění.

Analytici pochybovali především o strategii firmy na dynamickém poli  mobilních zařízení i přemrštěnou akvizici Instagramu. Z té pramenila i obava o vlivu a kontrole šéfa Marka Zuckenberga nad rozhodnutími společnost, uvádí Chadi El-Moussawi, portfolio manažer Fio Banky.  

Poslední firemní výsledky však část těchto obav rozehnalo: Když podíl tržeb z reklamy na mobilních zařízeních na celkových tržbách dosáhl 14 % a ukázal významný posun oproti předchozím výsledkům a větší přístup na Facebook právě přes mobilní telefony. Druhým hnacím motorem tohoto růstu pak bylo, že se nepotvrdily obavy masivních prodejů akcií  během předchozích dvou expirací lock-up periods, které těmto subjektům  povolilo prodat až 1 mld. akcií Facebooku. Pro investory bylo nepochybně náznakem důvěry prohlášení Zuckenberga, že nehodlá prodávat žádnou z 500 mil. akcií, které v té době mohl prodat, dodává.


Autor: finance.yahoo.com

Vývoj akcií společnosti Facebook

Je akcie vhodná pro investory?

Nakupovat či nekupovat akcie? V současné době se nedomnívám, že by pro krátkodobé investory byl po 60% rally (od svých minim u hranice 18 USD) ideální vstupní bod pro investici do Facebooku. Trhy se aktuálně rovněž nacházejí ve svém horním pásmu obchodování a nelze  tedy vyloučit, že případná korekce se nepromítne i na akciích Facebooku, uvádí Chadi El-Moussawi

Pro dlouhodobé investory podle něj může hrát roli dlouhodobý výhled společnosti a víra v další schopnost firmy monetizovat svoji armádu uživatelů. Odhady indikují silné zpomalení růstu tržeb v příštím roce, který již nemusí opodstatňovat vysoké ohodnocení akcie (forward P/E 50). Posledním rizikovým faktorem by mohla být exspirace tzv. lock-up period, kdy mohou někteří počáteční investoři a zaměstnanci, prodat své akcie ve firmě. Ta  připadá na 14. prosince a týká se 149 mil. akcií. Potenciální prodeje by rovněž mohly stlačit cenu dolů po stávajícím růstu akcií,   dodává. 

Ukazatele Ukazatele
Akciový kapitál 4 284 000 000 Tržby 3 711 000 000
Akciový kapitál (USD) 4 284 000 000 Tržby (USD) 3 711 000 000
Celková aktiva 6 331 000 000 Růst tržeb (5let)
Celková aktiva (USD) 6 331 000 000 Tržby (Q,H) 1 262 000 000
Celková aktiva / akciový kapitál 1,48 Růst tržeb (Q,H) 32
Celkové závazky 1 432 000 000 Tržby za předchozí období 1 974 000 000
Celkové závazky 1 432 000 000
Dluh / aktiva 0,23
Dluh / akciový kapitál 0,33
Úvěrové krytí 41,81
Hrubý zisk 1 695 000 000 Dividendové krytí (12 měsíců)
Hrubý zisk (USD) 1 695 000 000 Očekávané dividendové krytí (12 měsíců)
Marže hrubého zisku 0 Dividendový výnos
Hrubý zisk (Q,H) 372 000 000 Maximální dividendový výnos
Hrubý zisk předchozí období 1 008 000 000 Minimální dividendový výnos
Čistý zisk 1 000 000 000 Dividenda na akcii
Čistý zisk (USD) 1 000 000 000 Měna dividendy
Čistý zisk (Q,H) –59 000 000 Růst dividendy (Q,H)
Provozní marže 47 Dividenda na akcii (Q,H)
Provozní zisk 1 756 000 000
Provozní zisk (USD) 1 756 000 000 Výnos na akcii (EPS) 0,08
Provozní zisk (Q,H) 377 000 000 Růst výnosu na akcii (5let)
P/E Ratio 319,62

Zdroj tabulky: Patria

Akcie by také nekupoval Tomáš Menčík ze společnosti CyrrusProzatím nejsou na trhu velké známky toho, že Facebook bude úspěšný v generování tržeb z mobilní aplikace. Růst ceny akcie v posledních týdnech pravděpodobně souvisí s ukončením „lock up“ období, kdy mohli začít na trhu prodávat akcie někteří velcí investoři a zaměstnanci firmy. Spekulace o velkých výprodejích se nepotvrdily, na což akcie reagovaly pozitivně. Nicméně tento efekt je dle mého názoru již vyčerpaný a pro další růst akcií (nad 30 USD) je třeba pozitivních zpráv z mobilního segmentu. A ty podle mého názoru ještě několik kvartálů nepřijdou. Myslím si, že lokální strop ceny akcie bude 30 USD, uvádí. 

Akcie jsou však podle něj vhodné zejména pro investory, kteří se nebojí rizika. Odměnou za to může být zhodnocení o desítky procent, ale také velké ztráty. Z mého pohledu je pokles ceny akcie pravděpodobnější, nicméně výrazný růst po dalších výsledcích nelze vyloučit. Nedoporučoval bych investovat do této akcie velkou část portfolia a mít tuto investici jen jako doplňkovou v rizikové složce portfolia, dodává.

Pohled autora článku

Podle názoru autora článku jsou akcie společnosti Facebook krásným příkladem technologické bubliny. Investoři místo tvrdým číslům uvěřili spíše vizím a často i pohádkám. Ukazatel P/E ratio, neboli poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii, je u této akcie na hodnotě více než 300, což by znamenalo, že byste při současném zisku museli čekat 300 let, aby se vám akcie navrátila.

Autor je také skeptický, že společnost začne zázračně vydělávat na dalších službách. Očekávalo se, že společnost bude generovat „zázračné“ příjmy z mobilní reklamy. Aplikace však podle komentářů uživatelů je těžkopádná a otravná a místa pro další reklamu zde moc není. Většina novinek, které mají přinést vyšší příjmy, jsou většinou k neprospěchu uživatelů (například nedávné omezení viditelnosti odkazovaných příspěvků stránek:

Facebook není Google a možnost, že dojde k vytvoření nějaké služby, které budou generovat po krátké době významné příjmy, je nepravděpodobné. Na druhé straně se ani nepotvrdilo to, že sociální síť společnosti Google + výrazně ohrozí Facebook. Při současné návratnosti je však reálná cena, za kterou se vyplatí o nákupu akcií uvažovat kolem 2–4 dolarů, nikoliv současných téměř 30 dolarů.

Co kupuje autor?

Autor také věří společnosti Intel. Tržní ohodnocení této společnosti je nízké, i přesto, že vlastní nejmodernější technologie a může se spolehnout na jedny z nejlepších inženýrů na světě (jejich úspěchy zajímavě popisuje například kniha Start-Up Nation).


Zdroj: finance.yahoo.com

Akcie společnosti Intel (roční graf)

Společnost Apple po sporech se Samsungem zvažuje nového dodavatele některých mobilních čipů a je pravděpodobné, že zvolí právě Intel. Společnost má také podle technologických analytiků mezery v energetické optimalizaci svých čipů, na kterých bude muset ještě zapracovat. Pokud se to však podaří, tak vzhledem k technologické pokročilosti může během několika let být jedním z hlavních dodavatelů „mobilních“ čipů. P/E u Intelu dosahuje hodnoty 8,5.

A co koupit podle analytiků?

Existují tedy akcie, které se podle analytiků vyplatí koupit? Osobně bych investorům doporučoval zaměřit se na akcie polovodičových firem, konkrétně pak Intelu, které se v posledních měsících dostaly pod tlak, což se promítlo na propadu jejich cen. Navzdory hlasům, že kult PC je mrtvý, bych tento sektor úplně neodepisoval, když ve všech činnostech nejsou mobilní zařízení schopné nahradit plně funkčnost počítačů, uvádí a dodává: vedle toho sám Intel představil svojí mobilní strategii a díky jeho dominantní pozici, finančním i výrobním kapacitám věřím, že po zaspání trendu dokáže konkurenci v dalších letech dohnat, uvádí Chadi El-Moussawi.

Účto_tip_změny21

V mobilním sektoru by zase doporučil akcie společnosti Nokia, jejíž poslední mobily řady Lumia by mohly být vstupenkou firmy do elity výrobců smartphone telefonů. Pro investory vyhledávající adrenalin a nízkou averzí k riziku pak doporučuji akcie výrobce počítačů Hewlett-Packard. Navzdory velmi negativním informacím, které kolem firmy v poslední době rostou jako houby  po dešti, by se možné rozhodnutí o splitu divize PC mohlo odrazit na vyšší, dodává. 

Podle Menčíka se zajímavě jeví například akcie softwarové firmy Oracle, korejská firma Samsung, pro rizikovější investory i Apple. Investoři by neměli opomíjet akcie Red Hat, která jsou aktuálně zajímavé zejména technicky, zakončil Menčík.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).