Názory k článku Lze s těhotnou ženou zrušit pracovní poměr ve zkušební době?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2021 10:18

    me vakérav

    No ty vado, diskriminace z důvodu těhotenství, to osobně slyším prvně.

    Nechápu, proč se lidi diví, že ženy berou o tolik méně než muži. Ženy jsou prostě risk. Riziko samozřejmě něco stojí a lze ho vyjádřit penězi (tedy rozdílem platů). U muže těhotenství nehrozí. Samozřejmě, že raději zaměstnám někoho, kdo těhotný určitě nebude (a to „raději“ znamená, že mu nabídnu víc peněz).

    Připočtěme k tomu, že u nás je mateřská zdaleka nejdelší (ve většině zemí je tak okolo půl roku, ne tří let) a jaké další obstrukce s tím ze zákona musí zaměstnavatel mít a je jasné, proč jsou platy žen nižší.

    Platové rozdíly jsou tedy normální. Zrušme antidiskriminační zákony a platy se srovnají (teda téměř, protože jisté biologické zákonitosti prostě zrušit nelze).

  • 29. 6. 2021 15:31

    vevuna

    Ano, s mladými ženami, které mohou nečekaně otěhotnět, jsou v zaměstnání problémy. Ten zaměstnavatel, ale, když ji původně zaměstnával jako uklízečku, tak ji mohl na uklízečku zase přeřadit, když otěhotněla a nemohla vykonávat práci v lesnictví a s chemikáliemi. Natolik by ten zaměstnavatel měl být právnicky gramotný, když zaměstnává kromě dělníků i dělnice.
    Co se týká délky mateřské dovolené - mýlíte se. U nás je MD při porodu jediného dítěte 28 týdnů, narodí-li se dvě nebo více dětí, je MD 37 týdnů. Při MD je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, která je dávkou nemocenského pojištění a je vyplácena za pevně stanovených zákonných podmínek. Ne každá žena dostává MD vyplacenou. Po skončení MD si žena požádá o rodičovskou dovolenou. To je dávka státní sociální podpory a na celou dobu RD je stanovena pevná částka, kterou žena může vyčerpat do dvou, tří nebo čtyř let dítěte. Po skončení MD je zaměstnavatel povinen přijmout ženu na "stejnou židli", tedy na stejné pracovní místo. Po skončení RD ji na stejné místo přijmout nemusí. Rodičovská dovolená je v ČR nejdelší ve světě. To ano.

  • 2. 7. 2021 13:11

    brk

    A jestli uklízečku nepotřeboval, tak měl nějakou jinou vhodit, aby si za pár měsíců mohl zase hledat další?

    Pokud danou dotyčnou neoplodnil pán generální, tak mi poněkud nedává smysl, proč by měla být firma bita za to, že se dotyčná rozhodla mít dítě. Těhotenství by snad mělo být v zájmu státu, ale ne firmy.

    Výsledkem bude akorát to, že si ta firma dá příště sakra majzla, aby nezaměstnala mladou holku po škole, u které riskuje podobné tahanice.

  • 3. 7. 2021 7:21

    Kousavka

    Jenže i ta uklízečka je bohužel fyzicky namáhavá práce, kterou by těhotná vykonávat neměla. Obvykle se to řeší nemocenskými.

    No, a chytrých je vás tady dost. Tak teda řekněte, co mají mladé ženy dělat. Podle vás tedy nejlépe nemít děti? V zaměstnání jsou těhotenstvími a péčí o malé děti znevýhodněny, mají menší platy než muži, ale důchod se jim ve stáří vypočítává z celoživotního výdělku. Nebylo by tedy vhodné, kdyby na důchody žen přispívali také muži - otcové dětí, o které se ženy v mládí starají?

  • 7. 7. 2021 17:08

    Jehovista

    "Nebylo by tedy vhodné, kdyby na důchody žen přispívali také muži"

    Vsak prispivaji. Na duchody odvadi povinne vsichni a pak se to rozdeli podle dost pochybneho socialniho klice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).