Hlavní navigace

Levné převody z kreditní karty končí, spekulantům zdražily poplatky

18. 3. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kreditní karta se dá použít jako velmi levný nástroj pro vlastní úvěrování. A šikovní spekulanti s ní mohou i spořit a peníze z kreditky vysát se slušným procentem. Od června to bude minulostí.

Běžná kreditní karta slouží především jako úvěrový nástroj. Finančně vzdělaní držitelé takové karty naplno využívají výhody jejího bezúročného období, případně využívají i doplňkové výhody různých věrnostních programů, kterými vydavatelé karet motivují jejich držitele k většímu utrácení pomocí karty. Když však kreditní karta má dlouhé bezúročné období, dobrý věrnostní program a ještě navíc umožňuje celý úvěrový rámec využít pomocí bankovního převodu bez úroků a dramatických poplatků, jde o produkt s výjimečnými parametry.

Kreditní karty GE Money Bank tuto výjimečnou vlastnost mají. Za jednorázový poplatek 10 Kč umějí převést peníze na jakýkoli český bankovní účet. Peníze se převedou z bezhotovostního limitu kreditní karty a navíc se počítají do bezúročného období. Co může být pro jednoho perfektní doplňková služba, kterou v případě potřeby může jednorázově a velmi levně řešit nedostatek cash-flow na svém bankovním účtu, pro jiného je to opakovaný nástroj pro vlastní obohacení. Z kreditní karty GE Money Bank tak lze snadno získat levný „kontokorent“ anebo tyto prostředky použít na vlastní zhodnocení (např. je poslat na spořicí účet). Psali jsme: Nechte svoji platební kartu vydělávat

Pro klienty s bankovním účtem u GE Money Bank (ale i jiných bank) tak bylo doslova vyhazováním peněz sjednávat si povolené přečerpání účtu či lidově zvaný kontokorent za vysokých 19,90 % p.a. i více, kterými vám GE Money Bank a jiné banky úročí každou korunu v povoleném mínusu. Místo toho stačilo za 10 Kč zadat příkaz z kreditní karty GE Money Bank na váš bankovní účet. Peníze byly obratem k dispozici a když jste si šikovně pohlídali bezúročné období, 50 dnů jste nic neřešili a za půjčení nezaplatili ani ň.

Název produktu GE Money Bank Roční úroková sazba pro výběry hotovosti
Flexikredit (= povolené přečerpání, kontokotent) 19,90%
Kreditní karta MoneyCard Gold 21,48%
Kreditní karta MoneyCard Plus 22,68%
Úvěrová karta O.K. karta 22,68%
Kreditní karta ING 23,76%
Kreditní karta MoneyCard Gratis 23,88%
Kreditní karta AVON 23,88%
Kreditní karta TESCO 23,88%
Kreditní karta Visa Classic 23,88%
Kreditní karta bene+ 26,40%
Kreditní karta MoneyCard 26,40%
Kreditní karta ElectroWorld 26,40%
Kreditní karta O.K. Premium 26,40%
Kreditní karta Makro 26,40%

GE Money Bank u vybraných karet rozlišuje úrokovou sazbu pro výběry hotovosti a pro platby u obchodníků. V tabulce je úroková sazba jen pro výběry hotovosti, tj. ta vyšší.

Za převod procento z částky s jednou výjimkou

To se všechno mění, od 1. 6. 2011 GE Money Bank takovýto převod zpoplatňuje 1 % z částky. To znamená, že když v době publikace článku převod částky 70 000 Kč stojí 10 Kč, od června za totéž zaplatíte 700 Kč. Vyčerpaný objem bezhotovostního převodu se nadále počítá do bezúročného období, ale banka takto získá alespoň procentní poplatek. Přitom uvedená částka není nijak výjimečná, GE Money Bank průběžně zvyšuje limity na kreditní kartě a dostat se na stotisícový limit není pro běžného člověka s dobrou úvěrovou historií příliš složité.

Banka však připravila jednu výjimku, kdy nebude procentní poplatek účtovat. Výjimkou jsou bankovní účty partnerů programu bene+. To znamená, že když např. koupíte dražší zboží v prodejně Datart nebo si koupíte pojistku Direct pojišťovny a platbu provedete převodem z kreditní karty s věrnostním programem bene+ na bankovní účet takovéto společnosti, tato transakce je zdarma. Chytře to GE Money Bank nastavila. Asi málokdo poběží do bankomatu GE Money Bank vyťukávat příkaz k úhradě na bankovní účet partnera bene+, když může u něj rovnou zaplatit kartou a ještě získat bonus – ten by bankovním převodem nezískal. Čímž bankovní převod z bankomatu na účty partnerů bene+ nedává smysl.

Změna poplatku za příkaz k úhradě prostřednictvím bankomatu GE Money Bank

Nová výše poplatku je:

 • 0 Kč v případě čerpání kreditní kartou s věrnostním programem bene+ (tj. bene+, MoneyCard Plus a MoneyCard Gold) ve prospěch běžných účtů partnerů bene+
 • 1 % z čerpané částky ve všech ostatních případech

Zdroj: dokument GE Money Bank

Banka musela prodělávat

Postup GE Money Bank se dal očekávat a udivuje mě, že banka reagovala až s několikaletým zpožděním. Převod na bankovní účet v rámci bezúročného období kreditní karty umí rovněž ČSOB a Komerční banka, přitom tyto banky 1% poplatek za převod mají již od počátku. Poplatek tak působí jako filtr na ty klienty, kteří opravdu potřebují hotovost a akceptují cenu, oproti spekulantům, kteří plně využívali vlastností produktu.

Některé klienty napadla navíc zajímavá myšlenka, která v případě úspěšné realizace by z kreditní karty udělala nepřetržitou téměř bezplatnou půjčku: z kreditky vyčerpat peníze a na konci splatnosti je zaplatit bankovním převodem z téže karty přes bankomat. Technicky vzato totiž platba odchází z vnitřního účtu GE Money Bank, kterým to poté banka proúčtuje na kreditku. Příklad: Na kartě máte limit 82 000 Kč. 40 000 Kč si půjčíte (utratíte, převedete na účet apod.) a 42 000 Kč si necháte na kartě. V poslední den vyúčtování musíte vyčerpaných 40 000 Kč vrátit, pokud chcete využít bezúročné období (což chcete, že). Zajdete do bankomatu GE Money Bank a ze své kreditky zadáte za 10 Kč příkaz k úhradě přesně podle pokynů na vašem vyúčtování kreditky. Z karty odejde bankovní převod, vnitřním účtem se platba zpět připíše na vaši kartu. Splnili jste podmínku pro bezúročné období (přišla platba 40 000 Kč) a vám zůstalo v kapse 40 000 Kč bez úroků a bez poplatků. A takto by se to dalo dělat donekonečna, proces zabere asi 5 minut 1× za 50 dnů.

skoleni_8_6

Naštěstí výše uvedený postup nefunguje, při zadání pokynu platby z kreditky na účet č. 301030/0600, což je sběrný účet pro kreditní karty GE Money Bank, se objeví hlášení, že na tento účet platbu nelze provést. Ale to neznamená, že jej nemůžete provést na jiný a dokážu si představit, že existovali klienti, kteří tímto způsobem získali několikaletou bezúročnou půjčku.

Věrnostní program pro všechny

Věrnostní program bene+ byl do loňského roku výsadou tehdy jediné kreditní karty se stejným názvem. GE Money Bank však postupně tento program rozšířila i na debetní karty k bankovním účtům a nabídla jej jako součást kreditních karet MoneyCard Gold, MoneyCard Plus a stávající bene+ karty, která se však už nově nevydává. Na druhé straně některé její kreditky tímto krokem zdražily. Program bene+ však stále patří mezi nejlepší věrnostní programy na trhu a zavedením poplatku za převod jen srovnala krok s konkurencí (rozumějte zdražila, ale nemůžeme se jí divit). Více: 30 nejlepších věrnostních programů pro každodenní slevy

Partneři věrnostního programu bene+

 1. 123shop.cz
 2. Agip
 3. Allegria – Firma na zážitky (gold partner)
 4. Bellevue (gold partner)
 5. Bomtom (gold partner)
 6. CineStar
 7. coffeeheaven
 8. Corial
 9. Datart
 10. DIRECT Pojišťovna
 11. Dobrý koš (gold partner)
 12. DREAM-CARS (gold partner)
 13. eiffel optic
 14. Holandské květiny
 15. Hotel Le Palais Prague (gold partner)
 16. Hotel Palace Praha (gold partner)
 17. Kika
 18. Klenotnictví Dušák (gold partner)
 19. Kobe restaurant (gold partner)
 20. Medicover (gold partner)
 21. Mlýnec (gold partner)
 22. Neoluxor
 23. Pet Center
 24. PIZZA COLOSEUM
 25. Police (gold partner)
 26. Resort Svatá Kateřina (gold partner)
 27. SCANquilt
 28. Sushi Point (gold partner)
 29. TICKETPRO
 30. V Zátiší (gold partner)
 31. Vetcentrum Stodůlky (gold partner)
 32. Vinotéka Le Bouchon (gold partner)
 33. World Class (gold partner)
 34. Žofín Restaurant (gold partner)

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).