Hlavní navigace

Léto pro mladé s Českými drahami

10. 6. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

České dráhy nabízejí nepřeberné množství slev. Aby jich nebylo málo, na léto připravily další - především pro mladé a pro skupiny. Vyplatí se nové slevy více, než ty stávající, nebo jsou jen marketingovým trikem, jak přilákat ztracené zákazníky?

Letní cestování vlakem bývá mnohdy výrazně pohodlnější než cestování autobusem nebo autem. Zda se vyplatí vyplatí finančně si může každý spočítat sám. Někdy ano, někdy ne. České dráhy přichází s novými slevami a nabídkami, které by jim mohly přitáhnout více mladších cestujících do 26 let, kteří opravdu mohou v určitých případech na cestování vlaky oproti předešlým nabídkám ČD ušetřit.

Junior pas LÉTO

Letní Junior pas je vcelku výhodným řešením pro mladé do 26 let, kteří vlakem cestují především o prázdninách. Letní Junior pas platí od 21. června do 20. září, tedy tři měsíce, lze jej ale zakoupit již od začátku června. Stojí 100 Kč a funguje zcela stejně jako obyčejný Junior pas, tzn. že za cesty po ČR zaplatíte podle výrazně nižších sazeb než za obyčejné jízdné. Zvýhodněné jsou i cesty na Slovensku, v Rakousku a ve Švýcarsku, kde lze také cestovat se slevou na Junior pas.

Vyplatí se, pokud budete cestovat vlakem o prázdninách častěji a sami. Rozdíl při cestě na vzdálenost 100 km je s Junior pasem jasně viditelný – 52 Kč oproti 120 Kč za obyčejné jízdné.

Cestování a dovolená 2005 – velká příloha Měšce

Cestování s kartou ISIC

Se studentskou kartou ISIC máte toto léto možnost cestovat na výrazně levnější síťové jízdenky platné v síti ČD. Lze je pořídit na dva dny, týden, měsíc nebo tři měsíce. Výhodou je, že síťovou jízdenku můžete použít v kterémkoli vlaku ČD, aniž byste museli platit další příplatky, např. na vlaky vyšší kvality jako jsou vlaky EuroCity nebo InterCity. Tento typ jízdenky se samozřejmě vyplatí, pokud se chystáte cestovat opravdu hodně nebo přes celou Českou republiku.

Např. dvoudenní síťová jízdenka za 400 Kč už se s možností využití vlaků EuroCity atp. vyplatí třeba pro cestu z Chebu do Ostravy a zpět, i z Berouna je ještě síťová jízdenka do Ostravy výhodná. Z Prahy už stojí zpáteční jízdné na Junior pas méně, pokud byste ale chtěli jet vlaky vyšší kvality, pak se síťová jízdenka vyplatí určitě.

Pokud nechcete pořizovat Junior pas a rozhodujete se pro obyčejnou jízdenku na delší vzdálenost, pak můžete předpokládat, že se vám vyplatí – ovšemže jen v případě, že budete opravdu vydatně cestovat. Pro držitele karet ISIC stojí nyní síťové jízdenky dvoudenní 400 Kč (namísto 580 Kč), týdenní 590 Kč (běžně 810 Kč), měsíční 1890 Kč (běžně 2700 Kč), tříměsíční pak 4000 Kč (namísto 7200 Kč).

Cestování Rakouskem

Pro držitele karty Z do 26 let, Junior pasu a Junior pasu LÉTO nabízí ČD výhodnější cestování v Rakousku podle dohod s rakouskými drahami ÖBB na síťovou jízdenku Jugend Feriennetzkarte. Jízdenku bude možné koupit od konce června, tato nabídka bude platit od 1. července do 31. srpna.

Na Jugend Feriennetzkarte lze cestovat jen vlaky rakouských ÖBB a to od pondělí do pátku od 8 do 24 hodin, o víkendech a svátcích neomezeně. Pro cestující do 19 let stojí jízdenka 19,90 euro a platí po celé prázdniny (tedy od 1. července do 31. srpna), pro cestující ve věku od 19 do 26 let jízdenka vyjde na 39,90 euro a platí jeden měsíc.

Kdybych byla mladší 19 let a chystala se cestovat po Rakousku, určitě bych s nákupem Jugend Feriennetzkarte neváhala, protože pokud chcete podniknout více než jedinou cestu po Rakousku, jízdenka se vám vyplatí. Už proto, že například jízdné z Linze do Vídně by vás bez jakékoli slevy vyšlo v přepočtu asi na 900 korun.

Slevy pro skupiny

O prázdninách se jistě na ČD prodá podstatně více skupinových jízdenek než za stejné období kdykoli jindy v průběhu roku. Skupinové slevy se opravdu vyplatí, na cenách jízdenek se nic nemění.

Skupina může být již od dvou osob, které platí zákaznické jízdné (tzn. jako by cestovali se slevou na Z kartu), další osoby pak platí polovinu zákaznického jízdného. Skupina může být od dvou do třiceti osob jakéhokoli věku, a každý si sám spočítá, že čím více lidí ve skupině jede, tím levnější pro ně bude jízdné – tedy po přepočtu na osobu.

Ještě o něco výhodnější je jízdenka zpáteční, která platí sice jen dva dny, ale například na víkend nebo jen jednodenní cestu tam a zpět je opět levnější.

Příklad ze života: nedávno jsme cestovali ve třech na zpáteční skupinovou jízdenku na trase Praha – Řevnice, zpáteční jízdné jsme platili asi 35 korun na osobu, přičemž obyčejné jednotlivé jízdné by vyšlo na 40 korun, skupinová sleva pro jednu jízdu by byla za 20 korun na osobu. Rozdíl mezi zpáteční skupinovou a jednoduchou skupinovou jízdenkou není až tak markantní, ale stále ušetříte aspoň pár korun, výraznější rozdíly pak objevíte u jízdenek na delších trasách.

Novinkou letošního léta je zlevnění rezervací míst v rychlících pro skupiny od 18 osob. Běžná rezervace místa stojí 30 korun, pro skupiny více než 18 osob je od počátku prázdnin za 10 korun. Tady je vcelku dobře vidět zacílení nabídky. Na počátku prázdnin, případně o prázdninových víkendech, se můžete ve vlacích těšit na solidní nával, to se samozřejmě nemění, ale pokud větší skupiny (třeba oddíly jedoucí na letní tábor) začnou využívat zlevněných rezervací, nemůžete už v nějaké to volné místečko ani doufat.

Tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský ke skupinovým slevám uvedl: Jízdné pro skupiny ve vlaku patří mezi nejlevnější způsob cestování ve srovnání s ostatními druhy dopravy a je konkurenceschopné i ve srovnání s cenou za cestu osobním autem i v případě, že do jeho nákladů započteme pouze náklady na benzín bez dalších položek, jako jsou amortizace či náklady na placená parkoviště.

Srovnání cen jízdného(všechny ceny jsou uváděny za dospělého v Kč, zaokrouhleny na celé koruny)
Způsob dopravy 25 km 50 km 150 km 250 km
vlak obyčejné jízdné 34 64 184 274
skupina 4 osoby 18 32 86 123
skupina 10 osob 14 25 68 101
skupina 30 osob 5 23 61 90
zpáteční pro 1 osobu 43 76 208 316
zpáteční skupina 4 osoby 33 57 156 237
zpáteční skupina 10 osob 26 46 125 190
zpáteční skupina 30 osob 23 41 111 169
autobus 28 52 120 215
auto 12 25 74 125

Poznámky:
Jízdné vlakem ve 2. třídě.
V ceně za cestu autem je počítána pouze cena benzínu bez dalších nákladů, auto se spotřebou 7 l/km při obsazení 4 osobami.
Ceny za jízdu autobusem jsou orientační, podle ceníku společnosti Connex Morava.
Ceny příkladných jízd jsou orientační, podle kalkulátoru jízdného www.jizdenka.cz.

Pokud chcete o letních prázdninách (nebo kdykoli jindy) cestovat co nejlevněji, pak se vyplatí prostudovat i ceny autobusů nebo i to, na kolik by vás vyšla cesta autem. Záleží ovšem na mnoha okolnostech – kam vlaky jedou nebo nejedou, jak dlouho strávíte na cestě, v jakém prostředí, jestli váš vlak ještě o prázdninách pojede, nebo bude jedním ze spojů ČD, které již příští týden nevyjedou atp.

Zlepšují České dráhy své služby?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).