Hlavní navigace

Letní čas: Vyspíme se o hodinu méně

25. 3. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Už nás zase čeká letní čas. O jeho potřebnosti či zbytečnosti se vedou diskuse. Podle svých zastánců přináší nemalé ekonomické úspory, má ale i celou řadu odpůrců. My se podíváme, kde se tenhle "vynález" u nás vzal...

Podíváme-li se např. do internetové encyklopedie cs.wikipedia.org, dočteme se celou řadu zajímavostí, kdy a za jakých souvislostí vznikla potřeba „hýbat s časem“, který je pro naše pásmo označen jako „středoevropský“.

Důvodem pro toto „hýbání“ byly nesporně ekonomické ukazatele, které – jak je známo – mají na své straně nejvíce argumentů v době krizí, globálních problémů, zkrátka celosvětových průšvihů, k nimž patří zejména války. A tak se není co divit, že „poručit času“ bylo nutné za válečných konfliktů. První světová válka dokládá prvé zavedení „jiného“ – tedy „letního“ – času; druhý celosvětový konflikt se pak úspěšně v tomto úsilí opakuje…

Leč války pominuly, ale snaha po úsporách s posouváním objektivně daných časových pásem v kalkulacích těch, „kdo chtějí spořit a mít stále více“, v evropském ekonomickém rybníku zůstala. Opustíme jej však, a podíváme se, jak se tyto tendence projevovaly v naší české tůňce…

První právní normou určující danou problematiku byl zákon č. 54/1946 Sb., o letním čase, který lakonicky stanovil, že vláda se zmocňuje, aby nařízením zaváděla odchylkou od středoevropského času letní čas a určovala jeho začátek a konec.

Příslušným právním předpisem, který z tohoto zmocnění vyplýval, bylo vládní nařízení ze dne 26. 4. č. 84/1946 Sb., kterým byl začátek letního času stanoven na 6. květen 1946 o druhé hodině středoevropského času, aniž z předpisu jednoznačně vyplývá, kdy konkrétně posun času nastane. A tak lze konstatovat (podle doslovného znění právní normy), že to muselo být již o půlnoci, kdy uvedený den začal. Na určení konce takto vyměřeného času si obyvatelé tehdejšího Československa museli počkat až do 1. 10. 1946. A opět jednoznačné konstatování: Konec letního času se určuje na den 7. 10. 1946 o třetí hodině letního času. Tedy zase posun o tři hodiny zpět?

Rok 1946 nebyl zajímavý jen výše uvedeným časovým vymezením letního času, ale i tím, že v tehdejším ČSR byl zákonem zcela kuriózně zaveden i tzv. zimní čas. Stalo se tak zákonem č. 212/1946 Sb., o zimním čase, kdy v duchu předchozího zákona o letním čase byla dána vládě libovůle, kdy tento čas zavede. Stalo se tak vládním nařízením č. 213/1946 ze dne 27. 11. 1946, ve kterém bylo již konkrétně stanoveno, že začátek zimního času se určuje na den 1. 12. 1946 o třetí hodině ranní středoevropského času a provede se posunutím hodinových ručiček na druhou hodinu; konec se určuje na den 23. února 1947 o druhé hodině ranní posunutím hodinových ručiček na třetí hodinu.

Poté bylo hýbáno časem v roce 1948 z druhé na třetí hodinu dne 18. 4. 1948 (vládní nařízení č. 35/1948), zpět pak 3. 10. 1948 ze třetí na druhou hodinu; obdobně pak i v roce 1949 (nařízení č. 54/1949 Sb.).

Po těchto úpravách byl velmi dlouhou dobu klid, až v roce 1979 si tehdejší vláda ČSSR vzpomněla na zmocnění uvedeného zákona z roku 1946 a zavedla letní čas dne 1. 4. 1979 z 0:00 hod na 1:00 hod, zpět pak 30. 9. 1979. Stejným nařízením byl obdobně od 6. 4. do 28. 9. zaveden letní čas i v roce 1980. Od tohoto data se letní čas stal naší realitou, jak o tom svědčí další vládní nařízení pro následující roky.

V současné době v uvedeném duchu platí nařízení vlády č. 293/2001 Sb., které z úsporných důvodů řeší zavedení letního času globálně od roku 2002 až do letošního roku včetně. Letní čas tak podle něj začíná 26. března 2006 o druhé hodině středoevropského času posunutím hodin na třetí hodinu. Zpět se na druhou hodinu vrátíme dnem 29. 10. letošního roku.

skoleni_4_3

Není pochyb, že citované nařízení nahradí pro příští rok další a budeme se mlátit v letním čase i nadále. Zda „zájmy“ ekonomiky – diktované nyní celoevropsky – jsou skutečně tak průkazné, nechám na odbornících a diskusi čtenářů. Radikální změny bychom se snad dočkali jen tehdy, kdybychom zvolili nechvalně známého pekaře Stanislava Pecku ze Sobětuch na Chrudimsku za prezidenta… Ten by s touto anomálií podle svých slov zatočil tak, že bychom už o ní neslyšeli!

Zatím však: Hezké vstávání do léta!

Anketa

Souhlasíte s přechodem na letní čas?

Autor článku

Právník zabývající se legislativou v oboru trestního, správního a občanského práva. Má praxi v justici a státních orgánech.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).