Hlavní navigace

Larry Williams: Obchodní formace pro akcie a komodity

24. 5. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Nezáleží na tom, jestli jste dlouhodobý investor, střednědobý nebo každodenní obchodník, vždy hledáte nějaký výhodný moment ke vstupu na trh.

Jako někdo, kdo studuje trhy od roku 1962, vás mohu ujistit, že ne všechny tržní pohyby se dají předvídat. Za ta léta jsem ovšem objevil několik spolehlivých formací, které mohou být velmi výnosné. Ukážu vám jeden, který používám pořád.

Trhy málokdy dosáhnou dna u tzv. klíčového obratu (key reversal). To už učím mnoho let. V trzích je víc serpentýn a odboček než na spletitém sjezdu z dálnice v Cooke City v Montaně, odkud pocházím. Stejně tak jako u dálnice, je každá otočka a zatáčka trochu jiná. I tak mezi silnicemi a trhy existují jisté podobnosti. Chtěl bych vám ukázat velmi jednoduchou formaci se solidními výsledky v předvídání krátkodobých prudkých pohybů cen akcií a komodit.

Nákupní a prodejní formace falešného proražení

Myšlenka stojící za touto formací je velmi jednoduchá… a taky plná emocí. Abych nakoupil, hledám na trhu takovou formaci, kde den zavřel pod nejnižší hodnotou předchozího dne. Takové dny (alias nahé zavírací dny) jsou prodejním medvědím signálem a obvykle znamenají pokračování klesajícího pohybu a trendu. Když je situace opačná (tedy následující den otevře výše než je nejvýše dosažená hodnota předchozího dne), obvykle se nalézáme v situaci, kdy bude trh pokračovat nahoru.

Přesný opak toho vytváří prodejní signál. Trh zavře výše, než je maximum předchozího dne, a poté hned následující den vytvoří nižší minimum. Několik let jsem to učil mnoho obchodníků a psal o tom ve svých knihách.

Můžeme k této formaci ale přidat nový rozměr. Překvapuje mě, že si lidé nevšimli této malé úpravy, kterou vám teď ukážu. Jednoduše řečeno: jestliže v den, který následuje po nahém zavíracím dni, máme nahý zavírací den v opačném směru, obvykle nastává na trhu obrat.

Jinými slovy zavře trh pod zavírací cenou předchozího dne. Hned následující den zavře nahoře a nad maximem dne, který zavřel nízko. To je velmi neobvyklá situace, která obvykle značí následný růst.

Opak bude samozřejmě znamenat medvědí tendenci. Tedy pokud den zavře nad maximem předchozího dne a den poté uzavře pod minimem tohoto dne.

Následující graf vám ukáže, jak tyto formace fungují v reálu.

Denní graf pšenice – Formace falešného proražení

Pro ukázku obchodních signálu nám zde posloužil graf pšenice (wheat), ale nezáleží na typu trhu, na který můžete formaci aplikovat. Zdá se, že je jeho použití naprosto univerzální. Grafy MSFT, GM a XOM dokazují, že formace funguje i u akcií.

Denní graf Microsoftu – Formace falešného proražení

Denní graf General Motors – Formace falešného proražení

Denní graf Exxon – Formace falešného proražení

Samozřejmě to ale neznamená, že se nevyhneme nepříjemnostem. Ne všechny obchody vyjdou tak pěkně jako ty, které si ukazujeme. Podívejme se na současný graf výše zmíněné pšenice. V grafu č. 5 můžeme vidět od posledního června pouhé dva příklady signálů falešného proražení, v tomto případě prodejních. Ani jednomu z nich se nepodařilo stlačit trh níže.

Denní graf pšenice – Formace falešného proražení

Nicméně je velký rozdíl mezi těmito signály a těmi, co jsou na prvním grafu.  V obou případech prodejů v druhém grafu pšenice po druhém dni trh ve směru otočení nepokračoval.

Musíme tedy vždy počkat na potvrzení… nějak takhle:

  1. Trh uzavře pod minimem předchozího dne
  2. Trh poté uzavře nad maximem dne, který zavřel nízko
  3. Trh poté pokračuje stejným směrem jako druhý den

Objasňuji to v následujícím grafu.

Denní graf stříbra – Formace falešného proražení

Doufám, že vám to pomůže lépe porozumět této technice. Opět jsem zvýraznil dny, kdy se objevila formace falešného proražení, a také dny, kdy nedošlo k jeho potvrzení následujícím dnem. Jak je vidět, první a druhý prodejní signál v lednu se potvrzení nedočkal, zatímco nákupní v půlce ledna ano. Potvrzen nebyl rovněž prodejní signál v půlce března, kdežto signál ke konci dubna byl potvrzen dnem vnořeným (maximum i minimum nepřekonalo předchozí den).

Existuje pěkná řádka způsobů, jak využít této techniky. Může vám pomoci najít na trhu body k návratu do trhu při dlouhodobějším trendu. Teď se podíváme, jak lze tohoto nápadu využít v rostoucím trendu.

Pokud použijeme letitý 18denní klouzavý průměr k rozpoznání vzestupného trendu, neboli budeme brát jen signály, které jsou nad tímto průměrem, získáme dobré příležitosti pro využití krátkodobých tržních pohybů. Nic nefunguje bezchybně… tedy ani tato formace. Ale jak vidíte, vyskytuje se často a často také s prudkými pohyby. Existuje spousta způsobů, jak filtrovat obchody – trend, akumulace/dis­tribuce, sezónní vlivy a zprávy Commitment of Trader.

Denní graf topného oleje – Potvrzení formace falešného proražení

Obchodujeme formaci

Doufejme, že když proletíte zlato na grafu 8, tak sami uvidíte způsob, jakým tuto formaci obchodovat. První obchodní signál (obchod jedna) nastal ve chvíli, kdy den zavřel pod minimem předchozího dne, je vyznačen červenou šipkou. Potenciální nákupní bod nastane, pokud se překročí maximum dne, který je vyznačen zelenou šipkou.

Denní graf zlata – Potvrzení formace falešného proražení

Takže můžeme vstoupit do obchodu na této ceně a získat výstupní bod pomocí Target shooteru s použitím maxim a minim spodního zavíracího dne. Můj názor je, že bychom měli rozšířit rozpětí dne tak, že ho přičteme k maximu, tím získáme nás profit target. V tomto případě by byl zisk přibližně 1300 dolarů.

Evidentně bychom tento obchod vzali, protože je ve směru trendu.

14. listopadu jsme měli zavírací cenu, které bylo výše než maximum předchozího dne. Proto bychom měli čekat na prodejní signál následujícího dne, obzvláště v případě klesajícího trendu, v jakém se jakžtakž nacházíme. Pokud bychom prodali v minimu této čárky, vzali bychom rozpětí tohoto dne (toho, který zavřel nahoře) a odečetli ho od minima tohoto dne. Tím bychom získali náš profit target. Jak můžete vidět, dosáhli bychom nějakých 1600 dolarů zisku.

19. listopadu nastal den s nízkým zavřením (nižším než minimum předchozího dne). Tento den se hodně prodávalo a trh měl pokračovat dolů. Fakt, že se tak nestalo a okamžitě nastal obrat (cena vzrostla nad maximum této čárky s nízkým zavřením), znamenal, že se tvoří býčí formace a vzniká příležitost pro krátkodobý nákup. Jak velký zisk chceme? Znovu prostě použiji Target shooter, což znamená, že vezmu rozpětí dne, který zavřel dole, a přidám ho k jeho maximu… a máme náš profit target. V tomto případě šlo o zisk asi 1800 dolarů.

skoleni_28_3

Budu první, kdo vám to řekne – ne všechny obchody budou tak úspěšné. Problém je, že občas cena překročí maximum předchozího dne, ale neuzavře nad ním. V takovém případě budete muset nastavit bližší ochranu proti ztrátě. V případě naší formace můžete nastavit na minimum předchozí čárky nebo dát prostě stop na minimum dne, který zavřel nízko v případě, že nakupujete nebo na den, který zavřel vysoko v případě, že prodáváte.

V každém případě myslím, že to pro vás bude fajn přídavek mezi vaše obchodní formace… dá se lehko obchodovat. Navrhuji, abyste tuto formaci používali v kombinaci s dalšími indikátory, jako je můj Williams %R, stochastiky, MACD nebo Bollingerova pásma. Myslím, že budete rádi, že jste ho přidali do svého repertoáru obchodních formací.

Autor článku

Autorem je analytický tým autorů Czechwealth.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).