Vlákno názorů k článku Kterým modelům aut se nejvíce stáčejí tachometry? od guest - Tahle otázka bohužel zanikla v podnětné diskusi výše...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 2. 2016 20:51

    guest (neregistrovaný)

    Tahle otázka bohužel zanikla v podnětné diskusi výše tak se zeptám znovu:

    Existuje auto, které někdo koupí jako nové, vlastní je pár let, pak si nechá stočit tachometr (jen tak pro zábavu jako si někteří lidé nastavují v poledne na hodinkách 11:00, jak jsem se zde dověděl, případně si jiní koupí plynoměr a něco si na něm doma nastavují - trestné to není, budiž), pak je stále vlastní a pak auto prodá. Nikomu nic neřekne. Nový majitel auto koupí, má ho pár let (nezajímají ho najeté kilometry, tak po ničem nepátrá) a prodá je dalšímu člověku. Tento člověk auto po pár letech prodá a nový majitel teď zjistí, že auto mělo v minulosti stočený tachometr a při posledním prodeji došlo ke škodě větší než 5 000 Kč.

    Po kom bude tento poškozený škodu vymáhat?
    A) po tom, od koho auto koupil a ten chudák bude pak pátrat, kdo auto ve skutečnosti stočil
    B) ihned se začne pátrat po tom, kdo auto skutečně stočil a poslední prodávající je z obliga, jelikož auto nestočil, nenechal stočit a ani nevěděl, že je stočené

    Pokud je zde nějaký právník nebo zkrátka člověk, který zná odpověď, nechť ji sem prosím napíše. Děkuji.

  • 23. 2. 2016 21:20

    L. (neregistrovaný)

    Už jsem psal, odpověď je v mém příspěvku z 22.2. 15:44 výše. Pokud je na ní něco nejasného, ptej se.

  • 24. 2. 2016 7:54

    Jarda (neregistrovaný)

    Tak v ideálním světě by to tak mohlo být. Prakticky má ale kupující v ruce pouze smlouvu s předchozím majitelem, kde je a nebo není stav tachometru uveden. Pokud není, tak opravdu není co řešit. Když je, tak má kupující například možnost v občanském sporu požadovat náhradu od předchozího majitele (čísla 4). Pokud ten ukáže smlouvu s majitelem číslo 3, kde je nižší stav, tak je spor prohraný. Další možnost je podat trestní oznámení (patrně na neznámého pachatele). Pak nastupuje popsaný scénář určování pachatele. Je dost velká šance, že to vyjde, ale stačí aby v jedné smlouvě v řadě (třeba mezi 2 a 3) nebyl uveden stav tachometru a už je těžko dokazatelné zda stáčel 2 nebo 3. A to ještě musí být všechny smlouvy dohledatelné.

  • 24. 2. 2016 10:36

    L. (neregistrovaný)

    Člověče, ty jsi fakt hodně natvrdlý. Policie nebude zkoumat, kdo tachometr "stočil", protože NASTAVIT SI NA SVÉM TACHOMETRU JINÝ ÚDAJ NENÍ TRESTNÉ. Stejně jako není trestné nastavit si jiný čas na svých hodinách (viz diskuse výše).

    Pokud někdo napíše do smlouvy, že stav tachometru je nějaký a přitom na něm v době koupě bylo jiné číslo, tak je to samozřejmě chyba, ale velká škoda tím nevznikne, protože kupující si může tachometr za relativně laciný peníz nastavit správně. A měl si to zkontrolovat - stačilo na něj mrknout.

    Úplně jiná věc samozřejmě je, pokud někdo ve smlouvě deklaruje, že auto má najeto nějaký počet kilometrů a pak se zjistí, že se reálný stav o dost liší. To je jasný podvod. Pak má prodávající velký problém, ze kterého se může dostat pouze tak že prokáže, že on sám se stal obětí podvodu - dodá svoji kupní smlouvu, kde mu prodávající tvrdil odpovídající nižší počet.

    Pokud vaše otázka míří na situaci kdy prodávající neví jistě, kolik má auto najeto, tak v tom případě má jedinou rozumnou možnost: Přiznat při prodeji, že to neví. Sice možná dostane nižší cenu, ale vyhne se možnému spáchání podvodu.

    P.S.: Zdá se, že by sis měl ujasnit rozdíl mezi pojmy "stav tachometru" a "počet najetých kilometrů", je mezi nimi zásadní rozdíl.

  • 24. 2. 2016 15:04

    Jarda (neregistrovaný)

    No když už se začínáte chytat slovíček (stav tachometru vs. ujeté kilometry), tak už jste si asi uvědomil, že ten váš předchozí příspěvek (22.2. 15:44) moc nesedí.

  • 24. 2. 2016 15:35

    guest (neregistrovaný)

    Odpověď jsem našel na tomto odkazu:

    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1027131-soud-stoceni-tachometru-je-pri-skode-nad-5-000-trestny-cin

    Brno - Přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, pokud tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5 000 korun. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Podle mluvčího soudu Petra Knötiga jde o nový právní názor, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, kdy budou řešit obdobné kauzy.

    1. Co je trestným činem? - Přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze.
    2. Za jaké podmínky je to trestným činem? - Pokud tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5 000 korun.

    Trestným činem je tedy (po splnění jisté podmínky) samotný akt přetočení tachometru nikoli akt prodeje vozu. Měl by tedy být postižen ten, kdo trestný čin způsobil, nikoli ten, kdo přispěl k naplnění podmínky (prodej vozu a zároveň škoda minimálně 5 000 Kč), díky které se akt stočení tachometru trestným činem stal. I tak děkuji všem zúčastněným za snahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).