Hlavní navigace

Krvavá lázeň na akciových trzích

24. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Důsledky neočekávaného výsledku referenda na sebe nenechaly dlouho čekat. Britská libra okamžitě propadla, cena zlata vyskočila a akciové trhy se koupou v červené.

Ranní probuzení bylo pro Evropu šokem. Britové totiž ve včerejším referendu nečekaně zvolili opuštění Evropské unie, a to převahou více než milionu hlasů. Reakce finančních trhů na sebe nenechala čekat, když okamžitě propadla britská libra nebo vyskočila cena zlata.

Tip do článku - účto fakturace duben

Panika byla vidět také v nočním obchodování na asijských trzích, což dokumentoval například skoro 8% pokles japonských indexů. Evropské burzy navázaly hlubokým propadem, v úvodu dnešní seance téměř o 10 %. To se týká i pražského indexu PX, který tak padá na nejnižší hodnoty od roku 2009, kdy vrcholila finanční krize. Akcie některých finančních titulů v Evropě ztrácí až pětinu hodnoty.

V nejbližší době lze na trzích čekat zvýšenou volatilitu a pravděpodobně i pokračování výprodejů. Podle odhadů Société Générale klesne západoevropský index Stoxx 50 v reakci na Brexit postupně až o 20 %, americký S&P 500 „pouze“ o 10 %. Zámořský index by se ale později měl vrátit na úroveň před Brexitem, evropský Stoxx 50 by se ze svého dna měl zotavit přibližně o 10 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).