Hlavní navigace

Názor k článku Kreditní karta a bankovní účet (nejen) pro cestovatele od Patrik Chrz - Také přispěji s mojí troškou do mlýna. Jako...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 7. 2013 9:14

  Patrik Chrz

  Také přispěji s mojí troškou do mlýna. Jako první bych přidal jedno základní pravidlo, kterým by se měl každý, kdo vyráží do zahraničí řídit - nejezděte pouze s jednou kartou. Nikdy, pokud nejedete zároveň s dostatečnou hotovostí. Ideálně dvě karty dvou různých bank a dvou různých karetních asociací. Já jezdím minimálně se třemi, dvě debetky, jedna kreditka.

  I mě se stalo, že jsem nějakou kartou nezaplatil (Německo (tady je to složitější, na hodně místech se dá platit jen jejich EC kartou, nebo, když máte štěstí tak ještě Maestrem), Rakousko, Dominikánská republika, Maroko) a přitom jinou ano. Může to být chyba banky, mohou brát karty jen od jedné karetní asociace (např. v tom Rakousku mne překvapilo, že automat v podzemních garážích nebral karty Visa, stejně jako mýtnice před tunelem). Také se vám může stát, že banka vám kartu zablokuje (stalo se mi u Axy 14 dní před odjezdem na dovolenou), nebo omezní použití karty v dané zemi (nedávno GE ze dne na den zrušila možnost vybírat z bankomatů asi v 10 zemích, mimo jiné Thajsko, Mexiko a další země, kam míří dost českých cestovatelů).

  K Equa bych doplnil, že v Číně lze s ní vybírat pouze z bankomatů Bank of China, jiné bankomaty ji neberou, jenže to se dozvíte až když zadáte výběr a ten neproběhne. Částka se na kartě ovšem zablokuje. Kamarád se zrovna vrátil z Číny a blokace bude muset následně řešit reklamacemi u Equa. Co jsem se dočetl na různých fórech, není jediný. Je tak otázkou, jestli podobná "past" nečíhá i v jiných zemích. Kartou mBank šlo vybírat bez problémů.

  Pak ještě jeden tip u kreditek Citi. Loňský i tento rok je možné z kreditních karet Citi vybírat o prázdninách v zahraniční zdarma. Částka se sice ihned úročí, ale je možné kartu "přebít", tedy tam poslat peníze "do plusu" a pak je skutečně vše zdarma.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).