Hlavní navigace

Názory k článku Kratší mateřská se stoprocentním platem. Jak se vám líbí?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 2. 2011 14:34

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Pokud bude chtít být Evropa konkurenceschopná, bude muset sjednotit více věcí, nejen výši a délku vyplácené mateřské. Už dneska se mladí lidé dívají po zahraničí, jaké jim nabízí podmínky. Dneska není problém, aby mladý Slovák dojížděl za prací z Bratislavy do Vídně, když mu Vídeň nabídne 3x takový plat, jako má v Bratislavě. Z Čech může jezdit jak do Rakouska, tak do Německa. Rozdíl je jen v tom, jestli pojede 100 km do Prahy nebo 250 do Rakouska. Pokud bude mít 3x větší plat, tak sice bude muset vyřešit bydlení přes týden, ale i přes 250 km týdenního dojíždění mu prostě zbyde větší koláč. Co bude řešit mladá dívka, která zjistí, že v Rakousku dostane při narození dítěte po dobu celých 12 měsíců plný plat, a poté rodičovské a jiné příspěvky, zatímco v Čechách bude kalkulovat s několika tisícikorunami, přičemž bude přemášlet o tom, jestli bude mít zdroje i na druhé dítě? Co tu chceme do budoucna řešit, když našim dětem nezajistíme rozumné platové a životní podmínky? Copak nám emigrovalo málo vzdělaných lidí?

 • 8. 2. 2011 11:22

  Majkkl (neregistrovaný) ---.arsaudio.cz

  Pokud chce být Evropa konkurenceschopná, musí zrušit všechny sociální výdobytky na úroveň otročiny v Číně. TO fakt chceme? K té vaší konstrukci - kam budou jezdit pracovat kvalifikovaní Rakušané, které nahradí ti kvalifikovaní laciní Slováci? Nezdá se vám, že tyhle konstrukce skřípou? K čemu tady na zemi jsme? Abychom se hnali jen za HDP a ziskem? Za jakou cenu? Mám neblahý pocit, že ty staré modely prostě přestávají fungovat..

 • 8. 2. 2011 12:24

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  Správně. Staré modely prostě přestávají fungovat. Včetně tech sociálně blahobytných. Dnes je příliš jednoduché a přiliš levné dovézt zboží přes půl světa, kde se vyrobí za zlomek ceny (a za zlomek sociálních výdobytků). Dnes je velice jednoduché a všem dostupné jet do světa na zkušenou - a vybrat si zda tam zůstat. A taky dnes už nikoho nedojmou akce "kupujte české" nebo dokonce "kupujte kvalitu" - lidi se ženou jen za nekvalitním šuntem z číny, a pak se diví, že lidi nemají práci, a armáda nezaměstnaných si netvoří fondy na důchod. Staré modely prostě přestávají fungovat. Buď budeme lidi na hranicích střílet jako komunisti, aby nemohli z našeho ráje ven, a místo peněz si zavedeme nesměnitelné pokázky platné jen vnotrostátně - a nebo naše životní úroveň postupně klesne na cílovou životní úroveň číny a ostatních chudých zemí. Staré modely prostě přestávají fungovat.

 • 8. 2. 2011 14:27

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Kupujte české! Ano, můžu, když ho poznám. Sýr z Želetavy má kód polský, belgické kuře, zabalené v Česku kód český, Danone, dovezené z Polska, taky kód český, protože bylo v Čechách jen zabaleno.
  Staré modely přestávají fungovat. Důchodci dříve pomáhali rodinám svých dětí s hlídáním dětí a drobnou pomocí v domácnosti. my jsme z nich nadělali flákače, kteří mladším ročníkům užírají zdroje, a proto je třeba jim nedat pokud možno důchody žádné. Kdo přeplave Vltavu, je ještě schopný pracovat. Staří budou makat do 70 let, dokud nepadnou, mladí neseženou práci a budou nezaměstnaní. Žádné flákání se v důchodu, musíte budovat kapitalismus, holoto líná!
  Staré modely přestávají fungovat. Dřív byl model penzijních fondů, vlastnících akcie fabrik. Nám se pro jistotu podařilo fondy vytunelovat tak, že v nich jsou jen státní dluhopisy. Zhodnocení nula nic, stát si má akorát kde půjčovat na další dluhy. Proto je třeba nahnat další generaci hejlů do fondů soukromých, aby bylo zase co rozkrádat v rámci budování světlých zítřků.
  Dneska byla na netu zpráva, že do do r. 2025 bude každý 10. Slovák Rom (http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-novinky-zahranici/148604/kazdy-desaty-bude-rom-to-ceka-slovensko.html ). Co u nás? Stejná situace v r. 2026? Tihle "pracanti" nás spasí?
  Vážení, budoucnost se mi nejeví jako vítězství pravdy a lásky, ale zlodějiny a tvrdých loktů.

 • 8. 2. 2011 17:51

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  Všechno je otázka volby.
  Snáze koupíte české, pokud nebudete nakupovat ve vobludách vlastněných zahraničními vlastníky, a lákajícími zejména na nízké ceny - a dáte přednost obchůdkům které znáte, nebo nákupu přímo ze dvora. Tento model náhodou funguje stále.
  Důchodcům nikdo nebrání nepracovat a pomáhat dětem hlídat děti - pokud ovšem důchodci všechno neprožrali, svědomitě si tech posledních dvacet let na důchod spořili, a vděčné děti jim rády šoupnou nějakou kačku za hlídání a za vzdělání. I tento model funguje odjakživa a dosud.
  Dříve byl model penzijních fondů - v době ale kdy průměrná doba dožití byla 63 roků, a deset pracujících živilo jednoho důchodce. Model, kdy jeden pracující má uživit jednoho důchodce, půl státního úředníka, a ještě jednohohnědočecha, fungovat ovšem nemůže.
  Pamatujete na Mackův návrh penzijní reformy z roku 1991? Důchod bude taková pojistka pro případ, že zemřete později, než si naplánujete. Jinak každej za svý. Tenkrát to lidi zuřivě odmítali - dneska všichni vědí, že to je jediný funkční model. Akorát se nikomu nelíbí.

 • 9. 2. 2011 6:53

  Pavel (neregistrovaný) 62.168.56.---

  Právě naopak! Ukazuje se, že jediné, co funguje jsou staré modely, kdy je každý v první řadě zodpovědný sám za sebe, pak za svou rodinu, širší rodinu, obec a stát je jen pro zajištění právního rámce toho všeho. A naopak, když někdo potřebuje pomoc, tak si v první řadě musí pomoci sám, pak mu pomůže rodina, širší rodina, obec a státu je to u spodní části zad.

  Přestávají fungovat moderní sociální experimenty které považují člověka za nesvéprávně dítě neschopné se o sebe postarat a zodpovědnost za všechno přebírá stát.

  Všimněte si, co funguje v té Číně, Indii a dalších rostoucích zemích a co přestává fungovat v zemích hroutících se v krizi.

 • 9. 2. 2011 7:52

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Starý model by fungoval i tady, ovšem za předpokladu, že vám stát většinu zdrojů preventivně nesebere. Přitom ovšem mele pantem cosi o solidaritě nebo zabezpečení. Když ovšem dojde na lámání chleba a vy se dstanete do potíží, tak se dozvíte, že peníze kdosi vytuneloval nebo prožral a vy jste se měl zabezpečit sám. Takže já bych čekala, že se mám sice zabezpečit, ale že mi stát ty zdroje nechá. Na druhou stranu ovšem chápu, že jsou lidi, které je třeba k zabezpečení sebe sama nutit násilím, jinak ty prachy skončí v alkoholu, automatu nebo jiném požírači peněz.

 • 9. 2. 2011 9:14

  Pavel (neregistrovaný) 62.168.56.---

  No, však také v tom strém modelu byly daně podstatně menší (za R-U byl podíl státního rozpočtu na HDP kolem 4%, dnes je to kolem 50%), takže stát většinu zdrojů opravdu nesebral.

 • 9. 2. 2011 10:23

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Já taky nemám na mysli jen daně. Ale třeba povinné penzijní zajištění, povinnou zdravotní daň atd. To jsou sumy, které platíte z nařízení státu. Nějak nám v nich zašátrala neviditelná ruka trhu a zašantročila, co se dalo. Takže najednou není na penze, není na zdravotnictví... Teda, ono by bylo, kdyby ta pracka šátralka dostala přes nenechavé pazoury.

 • 9. 2. 2011 12:58

  Pavel (neregistrovaný) 62.168.56.---

  Nechápu, jak můžete spojovat neviditelnou ruku trhu se státním nařízením. V těch fondech nehrabala neviditelná ruka trhu, ale naprosto konkrétní (a bohužel neidentifikovaná) ruka státních úředníků a politiků, pro které z cízího krev neteče. A to jim bylo umožněno právě a pouze tím, že byl trh z tohoto procesu vyloučen, případně nahrazen potěmkinovskou vesnici nejěkého pseudotrhu (viz zdravotní pojišťovny - jak má mezi nimi fungovat trh, když jsou ze zákona povinny za stejné peníze poskytovat stejné služby - to není trh).

  A jen tak mimochodem, nedávno jsem viděl nějaké statistky o vybraných částkách na sociálním pojištění a vyplacených částkách a u nás se z jedné koruny vybrané dostane k příjemcům jen asi 30 halířů a to je ještě celý systém v deficitu. Cestou to nepožere žádná neviditelná ruka trhu (protože v přerozdělování žádný trh není), ale zcela konkrétní mnohohlavá hydra státních zaměstnanců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).