Na odpověď není potřeba mít ani logaritmické pravítko. Prostě odstraní korupční příležitosti. To se dělá dvěma způsoby:
a) změnou úplatku na legální poplatek (pokud všichni vědí, že za zápis do OR je úplatek 20, paxe prostě zavede takový poplatek legálně a je to)
b) důslednou anonymizací a rozptýlením pravomoci rozhodce (pokud nějakou zakázku posuzuje třista lidí z šestnácti oborů, a nikdy nikdo přesně neví kdo bude co posuzovat, uplatit prakticky nelze, protože zájemce neví koho).
případně anonymizací zákazníka (přijímací zkoušky na školy testem identifikovaným jen číslem a vyhodnocovaným anonymně na počítači)
c) transparentním rozhodováním (zveřejněním všech hodnotících kritérií, všech nabídek, a způsobu vyhodnocení, třeba i na internetu)
Bod c) je na nic, firmy jsou často domluvené mezi sebou, takže 5 firem se zúčastní výběrového řízení, všechny nabídky však dělala jedna jediná, ostatní fungují jako křoví a v dalším výběrovém řízení si to vymění.
zřejmě vám není zřejmý význam slova "zveřejnění".
zveřejnění znamená, že to bude známo veřejně - nikoliv jen v okruhu vyvolených. pokud se domlouvá pět firem mezi sebou - potom zřejmě proto, aby z toho někde ulily desátek. potom každý nově příchozí na veřejnou výzvu nutně zamíchá s nivelizovanými cenami. zhruba o ten nasmlouvaný úplatek. vše.
Ja Vam uvedu priklad (pochopte, ze jmena tam nebudou, nejde to prokazat):
Karlovarsky kraj vypisuje vyberove rizeni na stavbu a opravu silnice+mostu a jde o mnohamilionovou zakazku. Ta zakazka je tak velka, ze se toho mohou zucastnit jen 3 velke mistni firmy. Firmam z vetsiho okoli se tu nevyplati dojizdet. Tyto 3 firmy se mezi sebou dohodnou, takze cena neni z pohledu kraje vubec vyhodna, ale levnejsi nesezene. A ty firmy jsou si tak jiste vysledkem (a to jedinym kriteriem je cena!), ze uz ted si mezi sebou tuto zakazku deli, uzaviraji o tom smlouvy a domlouvaji se na tom, kdo kterou cast stavby udela. A dalsi vyberove rizeni vyhraje ta druha firma, a dalsi ta treti...
Je vidět, že jste nikdy nedělal rozpočet.
Pokud místní firmy navýší kartelovou cenu natolik, že by se jiné firmě vyplatilo dojíždět, a ještě by to udělali levněji - tato jiná firma je cenově podleze. Pokud se to nevyplatí, navýšení ceny není asi nijak výrazné, neb v ceně opravy mostu je nějaká kolonie unimobuněk nebo penzion bagatelní položka.
No a co se vám na tom nelíbí? Místní firmy prostě nabídly správnou tržní cenu. Kdo říkal, že ta cena "není vůbec výhodná"? Někdo kdo to umí udělat levněji? Tak proč to neudělá a nezbohatne? Nemusí přece hnout prstem, jen to přefakturuje a najme firmy zdaleka, nebo místní menší firmy.
1) Velke firmy si takto cenu navzajem nesnizuji. Ja budu delat za nadsazene penize zakazky u me doma, cizi firma zase u sebe.
2) Kdyby toto nepsane pravidlo nekdo porusil, napriklad mala firma snazici se uchytit na trhu, tak je tu jeste pojistka ve forme uplatku. Uplaceny urednik zjisti castky v zapecetenych obalkach jeste pred jejich otevrenim a pak mate cas na tuto opravdovou konkurenci zareagovat. Tohoto uplaceneho urednika jde samozrejme ze systemu odbourat, ale u nas proste neni zajem...
Zato Vám není zřejmé, co jsem napsal. Co pomůže zveřejnění, že se zúčastnilo 5 firem, kritéria byla třeba cena, termín, záruka atd.? Když ty firmy jsou předem domluvené a nabídky jsou udělané tak, aby to 100% vyhrála jedna z nich a příště jiná?
Pokud namítáte, že se může přihlásit i jiná firma, tak nemůže, ale to by bylo na vykládání zákona o veřejných zakázkách.
Ale jak se da korupce merit? Nebude to ovlivneno take tim, ze cim vic se o korupci mluvi, tim vetsi se zda byt. Myslim, ze vetsina lidi se s korupci u nas nikdy nesetkala, protoze kdyby se jako uplatek pocitala i flaska, tak bychom na zebricku byli nejspis posledni.