Hlavní navigace

Koruna ve čtvrtek dále oslabovala

19. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tendence koruny k atakování kurzového závazku ČNB na hladině 27,00 CZK/EUR v posledních dnech oslabují.

Koruna se postupně začíná od této hladiny vzdalovat a dnes si připsala další ztráty ve výši 0,4 %, když oslabila z ranních 27,34 CZK/EUR na 27,44. Okolní měny v regionu si dopoledne připisovaly zisky okolo 0,7 %, nicméně během pozdějšího obchodování je z větší části vymazaly. Kvantitativní uvolňování ECB bude v nadcházejících týdnech tlačit zejména maďarský forint a polský zlotý k silnějším úrovním, když investoři budou hledat náhradní aktiva za ty, které prodali ECB. Korunu z tohoto pohledu ovšem znevýhodňuje daleko nižší úroveň výnosové křivky státních dluhopisů a omezení potenciálních zisků kurzovým závazkem ČNB na hladině 27,00 CZK/EUR. Nelze pak zapomenout ani na fakt, že začíná dividendová sezóna, které potlačí korunu ke slabším úrovním. I když tento faktor vloni nebyl příliš silný, letos lze očekávat vyšší objem dividend do zahraničí než vloni. A tedy i potenciální efekt na korunu by měl být silnější.

Dnes jsme se žádných zajímavých údajů z regionálních ekonomik nedočkali. Zveřejněn byl pouze zápis z posledního zasedání polské centrální banky, která nečekaně snížila sazby o 50 bb na 1,50 %. Dle zápisu většina centrálních bankéřů řekla, že ponechání sazeb beze změny na březnovém zasedání by vedlo k posílení zlotého a tím k prohloubení deflačních tlaků. Oznámení konce snižování sazeb v březnu ovšem neznamená, že by centrální banka nemohla dále snížit sazby v případě silného negativního šoku do polské ekonomiky. Ani zítra se v regionu nedočkáme zajímavějších ekonomických údajů. Z pohledu domácích událostí bude zajímavé až zasedání ČNB (příští čtvrtek), které ovšem podle nás změnu v nastavení měnové politiky nepřinese (přítomni by měli být všichni členové bankovní rady).

Česká swapová křivka se ve čtvrtek dále snížila, když na krátkém konci klesla o 1 bb a na delším o 4 bb. Důvodem byla pozdější reakce na pokles eurových protějšků po zasedání Fedu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).