Hlavní navigace

Koruna se dnes odrazila od devítiměsíčního minima

Jan Vejmělek

Koruna dnes lehce korigovala své předchozí ztráty, přes úroveň 25,9 CZK/EUR se kurz nedostal. Zhodnocení koruny tak dosáhlo zhruba třetiny procenta.

Doba čtení: 1 minuta

Česká koruna dnes lehce korigovala své předchozí ztráty, když se v závěru včerejší seance kurz CZK/EUR vyšplhal nad 25,90 a česká měna tak atakovala svou nejslabší úroveň za posledních devět měsíců. Již dnešní ranní otevírací kurz se nacházel těsně pod hladinou 25,90 CZK/EUR a přes tuto úroveň se dnes kurz nedostal. Naopak během dne se posunoval směrem ke 25,80 CZK/EUR. Zhodnocení koruny tak dosáhlo zhruba třetiny procenta. Tendence k posilování dnes byla patrná i na maďarském forintu; ten však nakonec své zisky v odpoledních hodinách vymazal. Obdobně to platilo i pro polský zlotý.

dan_z_prijmu

Zatímco dnešek byl z pohledu domácích fundamentům nezajímavý, zítřek přinese únorovou statistiku maloobchodních tržeb. Očekáváme, že prodeje v maloobchodě by měly zaznamenat za únor pokles o 0,4 % m/m (SA, WDA), a to hlavně kvůli nižším prodejům automobilů. Ještě prosinec byl pro maloobchodníky relativně úspěšný. Nicméně s novým rokem se dalo očekávat zhoršení situace na maloobchodním trhu kvůli pokračující fiskální konsolidaci (zejména zvýšení DPH a změny u daně z příjmů) a zhoršujícímu se trhu práce (nízký růst mezd a hlavně rostoucí míra nezaměstnanosti). V meziročním vyjádření by celkové neočištěné tržby měly klesnout o 3,1 %  y/y (respektive o 0,4 % y/y SA, WDA). Ve srovnání s tržním konsensem (-2,0 % y/y) jsme tedy pesimisty.

Pokud maloobchodní tržby podle našeho odhadu skutečně zklamou, bude to znamenat potvrzení slabosti domácí poptávky. Vzhledem k tomu, že centrální banka již nemá šanci svou úrokovou politikou domácí poptávku podpořit, neboť klíčová sazba ČNB je v podstatě na nule, citlivý na nepříznivá domácí data by měl zůstat kurz české měny. Z technického pohledu bude důležité sledovat boj o oblast odporu kolem 25,90 CZK/EUR.

Našli jste v článku chybu?