Hlavní navigace

Koruna nejsilnější od loňského září

Marek Dřímal

Regionálním měnám se dnes dařilo, když napodobovaly posilování eura vůči dolaru.

Doba čtení: 2 minuty

Regionálním měnám se dnes dařilo, když napodobovaly posilování eura vůči dolaru. Nejúspěšnější měnou byl polský zlotý, který si připisoval osm desetin procenta a posílil k 1,125 PLN/EUR. Forintu se podařilo prolomit hranici 291 HUF/EUR. 

Koruna po 16. hodině vykazovala zisky více než půl procenta, když se obchodovala kolem 24,51 CZK/EUR. Odpoledne koruna atakovala 24,50, jeden obchod se podle agentury Bloomberg uskutečnil dokonce za 24,46 CZK/EUR. Česká měna je tak nejsilnější od loňského září.

Lednové maloobchodní tržby překonaly očekávání, když vzrostly o 1,3 % y/y (trh 1,0 % y/y). Po očištění o nestejný počet pracovních dní však maloobchodníkům tržby klesly o 0,5 %. V meziměsíčním srovnání jsme pak zaznamenali stagnaci (očištěno o sezónní i kalendářní vlivy). Na neočištěném meziročním růstu se nejvíce podílel prodej nepotravinářského zboží. Zároveň se ukazuje, že vliv hlavního tahouna v loňském roce, motoristického segmentu, postupně slábne (příspěvek 0,4 pb). 

Největší nárůst zaznamenali prodejci v elektronických obchodech či prostřednictvím zásilkových služeb (+9,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (+8,7 %) nebo textilu a obuvi (+7,5 %). Nepotravinářské zboží tak do celkového růstu maloobchodních tržeb přispělo 1,2 pb. Jediným sektorem, který z celkového růstu ubral, bylo potravinářství (-3,2 % y/y, –0,8 pb).

Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly v souladu s naším očekáváním o 0,1 % m/m a o něco méně, než byla tržní očekávání (0,3 %). Vzhledem k vyšším cenám ropy v korunovém vyjádření (za leden až únor +6,5 %) vzrostly ceny rafinovaných ropných výrobků, vyšší byly ceny i chemických látek a výrobků. Naopak pokles cen nastal u dopravních prostředků, kovů a kovodělných výrobků a v potravinářském průmyslu. 

dan_z_prijmu

Zajímavější pro další vývoj cen potravin je však vývoj cen zemědělských výrobců, které se v únoru zvýšily o 0,7 % m/m, meziročně jsou však nižší o 3,4 %. Divergence mezi dynamikou cen potravin a cen v zemědělství je v současnosti vysoká. Vzhledem k posílení koruny v posledních měsících by potraviny neměl tlačit nahoru ani kurz koruny vůči euru. 

Česká swapová výnosová křivka se dnes prakticky nezměnila.

Našli jste v článku chybu?