Hlavní navigace

Koruna nejsilnější od loňského září

16. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Regionálním měnám se dnes dařilo, když napodobovaly posilování eura vůči dolaru.

Regionálním měnám se dnes dařilo, když napodobovaly posilování eura vůči dolaru. Nejúspěšnější měnou byl polský zlotý, který si připisoval osm desetin procenta a posílil k 1,125 PLN/EUR. Forintu se podařilo prolomit hranici 291 HUF/EUR. 

Koruna po 16. hodině vykazovala zisky více než půl procenta, když se obchodovala kolem 24,51 CZK/EUR. Odpoledne koruna atakovala 24,50, jeden obchod se podle agentury Bloomberg uskutečnil dokonce za 24,46 CZK/EUR. Česká měna je tak nejsilnější od loňského září.

Lednové maloobchodní tržby překonaly očekávání, když vzrostly o 1,3 % y/y (trh 1,0 % y/y). Po očištění o nestejný počet pracovních dní však maloobchodníkům tržby klesly o 0,5 %. V meziměsíčním srovnání jsme pak zaznamenali stagnaci (očištěno o sezónní i kalendářní vlivy). Na neočištěném meziročním růstu se nejvíce podílel prodej nepotravinářského zboží. Zároveň se ukazuje, že vliv hlavního tahouna v loňském roce, motoristického segmentu, postupně slábne (příspěvek 0,4 pb). 

Největší nárůst zaznamenali prodejci v elektronických obchodech či prostřednictvím zásilkových služeb (+9,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (+8,7 %) nebo textilu a obuvi (+7,5 %). Nepotravinářské zboží tak do celkového růstu maloobchodních tržeb přispělo 1,2 pb. Jediným sektorem, který z celkového růstu ubral, bylo potravinářství (-3,2 % y/y, –0,8 pb).

Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly v souladu s naším očekáváním o 0,1 % m/m a o něco méně, než byla tržní očekávání (0,3 %). Vzhledem k vyšším cenám ropy v korunovém vyjádření (za leden až únor +6,5 %) vzrostly ceny rafinovaných ropných výrobků, vyšší byly ceny i chemických látek a výrobků. Naopak pokles cen nastal u dopravních prostředků, kovů a kovodělných výrobků a v potravinářském průmyslu. 

FIN21

Zajímavější pro další vývoj cen potravin je však vývoj cen zemědělských výrobců, které se v únoru zvýšily o 0,7 % m/m, meziročně jsou však nižší o 3,4 %. Divergence mezi dynamikou cen potravin a cen v zemědělství je v současnosti vysoká. Vzhledem k posílení koruny v posledních měsících by potraviny neměl tlačit nahoru ani kurz koruny vůči euru. 

Česká swapová výnosová křivka se dnes prakticky nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).