Hlavní navigace

Koruna na úvod týdne oslabila

Jan Vejmělek

Úvod nového týdne středoevropským měnám příliš nevyšel. Ve svém oslabujícím trendu pokračuje zejména maďarský forint, který v průběhu včerejšího dne ztrácel až procento a atakoval úroveň 300 HUF/EUR.

Doba čtení: 3 minuty

Nad touto úrovní byl přitom kurz naposledy na počátku loňského června. Tři čtvrtiny procenta včera ztratil polský zlotý a podobných ztrát dosáhla i česká koruna. Zatímco ranní otevírací kurz se na mezibankovním trhu nacházel ještě pod 25,55 CZK/EUR, krátce po poledni se kurz dostal nad 25,70 CZK/EUR. Nad tuto úroveň se kurz podíval poprvé od konce loňského června.

Středoevropské měny doplácí na uvolňování měnových podmínek. Již dnes se uskuteční jednání bankovní rady maďarské centrální banky, kde se mimo jiné i kvůli velmi nepříznivým makroekonomickým datům z poslední doby očekává další snížení úrokových sazeb. Podobná očekávání se formují i na polském zlotém a posílit by je mohlo případné zklamání, které by mohlo přinést zítřejší zveřejnění čísel HDP. Je zřejmé, že polská ekonomika ztrácí na své dynamice. V Česku je již klíčová úroková sazba na technické nule (0,05%), další případné uvolnění měnové politiky by tak muselo jít přes slabší kurz. To včera potvrdil viceguvernér ČNB V. Tomšík v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Viceguvernér Tomšík je připraven podle svých slov jít do přímých intervencí, pokud to bude potřeba. Protiinflační rizika podle něj od poslední prognózy ČNB stoupla. Slabší koruna je sice pomáhá neutralizovat, není ovšem jasné, zda dostatečně. Případné intervence by podle Tomšíka měly trvat po omezenou dobu, dokud prognóza neukáže, že (měnověpolitická) inflace nabrala tempo a míří k dvouprocentnímu cíli. Kurz chápou centrální bankéři jako alternativní nástroj v rámci cílování inflace, rozhodně podle Tomšíka neplánují cílování kurzu.

Zasedání ČNB k měnové politice se uskuteční až příští středu 6. února. V nadcházejících dnech tedy ještě můžeme být svědky komentářů ze strany centrálních bankéřů. Jiný kurzotvorný faktor z domova pro nadcházející dny očekávat nelze. Nebude totiž publikován žádný významnější ekonomický indikátor. Kurz domácí měny by tak měl především sledovat vývoj svých středoevropských protějšků. Pro nadcházející dny tak existuje slušná šance, že koruna bude dále testovat své slabší úrovně.

Swapová výnosová křivka se včera vydala směrem vzhůru o zhruba 2 až 3 bb, když následovala vývoj svého eurového protějšku, za kterým však mírně zaostala. Výnosy státních dluhopisů vzestup swapů v podstatě následovaly.

Zprávy a události

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec překvapily nečekaně silným vzestupem o 4,6 % m/m, když trh čekal jejich růst pouze o 2,0 % m/m.

Růst peněžní zásoby v eurozóně měřený agregátem M3 zpomalil z listopadových 3,8 % y/y na 3,3 % y/y v prosinci. Analytici naopak čekali mírné zrychlení dynamiky na 3,9 % y/y.

Viceguvernér ČNB V. Tomšík se opět vyjádřil proti české koruně. ČNB je podle něj připravena prodávat koruny, bude-li potřeba dále uvolnit měnovou politiku.

dan_z_prijmu

Euro se odrazilo od téměř ročního maxima

Kurzový vývoj eura vůči dolaru byl včera relativně klidný. Euro mírně korigovalo zisky dosažené v závěru minulého týdne a lehce se odrazilo od téměř ročního maxima. V kurzovém vyjádření došlo k poklesu z včerejších nočních kotací u 1,3470 USD/EUR  pod 1,3450 USD/EUR, krátce se přitom kurz dostal až k 1,3430 USD/EUR. Trh tak ignoroval včera zveřejněné ekonomické ukazatele.

A z fundamentálního pohledu bude i dnešní den relativně nezajímavým, když budou publikována zejména „měkká“ data. Z Německa se dočkáme únorové spotřebitelské důvěry, kde by oproti předchozímu měsíci měl být zaznamenán nepatrný nárůst. Výrazné zlepšení sentimentu by pak podle našeho odhadu měla přinést americká spotřebitelská důvěra za leden. Oba indikátory by tak měly podpořit chuť investorů po rizikovějších aktivech.

Našli jste v článku chybu?