Hlavní navigace

Koruna na úvod týdne lehce silnější

Jan Vejmělek

Proti společné evropské měně si v průběhu dnešního obchodního dne připisovala více než půl procenta.

Doba čtení: 1 minuta

Zatímco první ranní kotace se nacházely téměř u hladiny 25,70 CZK/EUR, během dopoledne kurz spadl až ke 25,55 CZK/EUR. Následně se stabilizoval těsně pod úrovní 25,60 CZK/EUR.

dan_z_prijmu

Naopak okolní regionální měny dnes ztrácely

polský zlotý o zhruba půl procenta a maďarský forint o více než tři čtvrtiny procenta, když v dopoledních hodinách atakoval nejslabší úroveň za posledních sedm měsíců. Polský zlotý reagoval na verbální intervenci vicepremiéra Piechocinskiho. Zlotý by měl podle něj oslabit o šest procent, aby učinil polské exporty konkurenceschopnějšími. Maďarský forint pak doplácí na obavy z toho, že se centrální banka stane ještě více závislou na vládě premiéra Orbána poté, co guvernérovi a dalším dvěma členům bankovní rady vyprší 20. března mandát.

Zítřejší den přinese z domova statistiku prosincového vývoje tuzemských cen průmyslových a zemědělských výrobců

I když se normálně nejedná o data, na která by finanční trhy reagovaly, ve světle hrozby intervencí se váha těchto ukazatelů zvyšuje. Jakékoliv číslo indikující hrozbu deflačních tlaků jenom zvýší citlivost koruny na nepříznivé ukazatele z reálné ekonomiky. A určité riziko tady vidíme. Náš odhad totiž počítá s poklesem prosincových cen průmyslových výrobců o 0,1 % m/m, zatímco tržní konsensus naopak ukazuje na jejich vzestup o 0,1 %m/m. V meziročním vyjádření pak trh čeká stagnaci na listopadových +1,6 % y/y, my očekáváme deceleraci na 1,4 % y/y. Deflačních tlaků se naopak nemusíme bát z titulu cen zemědělských výrobců, které kvůli špatné loňské úrodě rostou.

Našli jste v článku chybu?