bydlím na malé obci, kde sice všichni mají plyn, ale taky skoro všichni mají malý krbík či kamínka, na přitápění, nebo náladové přiložení polínka, přecejen jsme vesnice.
o dva baráky vedle bydlel pán, který je naštěstí už po smrti, a který pálil doslova všechno. ačkoliv tomu někdo z paneláku nemusí věřit - tak opravdu VŠECHNO. papír a staré noviny. krabice od přijatých balíčků, i s omotanou izolepkou a výstelkovou bublinkovou folií. letáky plné jedovatých tiskových barev a pojidel x-krát recyklovaného papíru. kelímky od jogurtů, igelitové pytlíky, tetrapakové krabice, petflašky. staré oblečení, boty, olejem umouněné hadry z dílny. pneumatiky, pečlivě řezané na malé proužky. nebyl to dobytek ani chudák, neměl to jako zdroj tepla (ostatně, měl taky ten kotel na plyn) - on byl jen BLB. on to myslel upřímně jako standa, on si dokonce myslel, že se chová EKOLOGICKY, když všechno spálí a neprodukuje žádný komunální odpad!!! a ještě se s tím chlubil! a v jeho devadesáti letech mu to nikdo nebyl schopen vysvětlit. celé léto nadšeně shromažďoval nejrůznější bordel v banánových krabicích ve sklepě u starého kotle na koks, aby v něm pak celou zimu ekologicky spaloval nashromážděný odpad. to je realita. ano došlo i na populární ekobrikety - to není urban legend, to opravdu existuje a viděl jsem to vlastní oči. PETka naplněná pilinama a zalitá olejem. "naštěstí" jen z friťáku a naštěstí jezdil wartburgem - nemám ovšem pochyb, že olej z motorové sekačky nevozil do sběrného dvora. co uděláte s takovým člověkem? zabít ho nesmíte. vysvětlit mu to nevysvětlíte. někdo (a fakt ne já) mu dal v noci prkno na komín, dědek se málem udusil, a vyšetřovala to kriminálka jako pokus o vraždu - že celou ves dusí svými jedovatými spalinami, na to prostě nebyla legislativa, když on řekl že to není pravda.
vedle ve vsi mají lokálního pepka vyskoče. chudák chlap, už je mu přes šedesát, všichni mu umřeli, je částečně postižený po encefalitidě, nezaměstnatelný, ale není na tom tak zle aby dostal důchod nebo nějaký penzion. aspoň že ten domeček zdědil po mámě, čtyřicet čtverců pastouška. no tak co má dělat. důchod nemá a žádný nedostane, od pádu temna si nic neplatil. chcípnout zimou se mu ale nechce. no tak chodí přes plot do výrobny oken, "krást" rámy starých oken, co tam svážejí k recyklaci. pěkné lakované dřevo, vydatně páchnoucí. občas přihodí nějaký fermežovaný pražec. jak to vyřešíte, pokud mu nesmíte zkontrolovat kotel? teprve nyní mají mustr. po dvaceti nebo kolika letech, kdy s tím každého sexre. kontrola, pokuta, kontrola, pokuta, nezaplacená pokuta, exekuce na barák, a kšá do domova důchodců. surový? nebo to radši necháte dýchat svoje děti?
jo a ještě ten dobytek, co tady má autolakovnu. všichni vědí, že někdy v noci vypaluje staré barvy. nedá se to přičuchnout. vlastně ani nikdo neví, proč to dělá, je velmi bohat, a jistě by si mohl dovolit úřední postup likvidace. už nesmí ani do hospody, pomalu se bojí ven, domácí mu při přesvědčování vymlátili půlku zubů. ale stejně se občas z jeho komína v noci linou duhové čmoudíky. co s nim, se šmejdem? řešili jsme to na radnici dvacet roků - tedy - vlastně neřešili, nebylo jak. a najednou to de. první udání, jedna kontrola, parádní pokuta, a čmoudíky ustaly.
přestože tedy zákon vítám, v jedné věci s autorem souhlasit nemohu. člověk bez jakékoliv k tomu kvalifikace vám smí vniknout do baráku a něco tam kontrolovat. udavač vás může udat každý měsíc dvakrát, a je beztrestný i když se 2x do měsíce splete. a vůbec, přístup čuchací gardy do vašeho obydlí, bez rozsudku soudu a bez přítomnosti policie - to je nebezpečný precedens. abychom se nakonec nedivili, co všechno dostane starostovská gomise pravomoc kontrolovat ....
On se to taky problém financí. Jo, propagujeme vesele kotlíkové dotace, jenže: někde není zavedený plyn, takže je na výběr jen uhlí/dřevo nebo elektřina. Tepelné čerpadlo je investice za půl mega a starší dvoubytové domy to ani nevyhřeje. Krom toho starší lidé ani nedostanou úvěr, na nové nemají. To je za pár let necháme zmrznout nebo je nacpeme do domovů důchodců? Spoustě lidí sice pomůžeme si pořídit kvalitnější kotle, ale mají zdroje na jejich provoz? Co uděláme s lidmi, co nemají na provoz? Nacpeme je do domovů důchodců nebo je necháme, aby se vrátili ke kamnům,na která se tato nařízení nevztahují? Dobře si pamatuju, co všechno nám politici slibovali, když se stavěl Temelín, jak bude levnější elektřina a jak se budou v zimě domy ekologicky vytápět. Tehdy byly v módě přímotopy. Pak se elektřina zdražila, přímotopy zmizely a nahradilo je opět uhlí/dřevo. Je zajímavé, že když porazím strom v lese, nařežu na polena a spálím v kotli, chovám se neekologicky. Když ale do toho samého kotle nahážu drahé peletky, jsem děsně ekologická. Co na tom, že to dřevo se muselo napřed semlít a poté slisovat na certifikované kousky a že tento proces spotřeboval dost energie, je to prostě děěěsně ekologické. Bydlím na okraji města, dokonce u nás zavedli plyn. Hodně lidí tu má ale topení kombinované, můžou tolit nejen plynem, ale i uhlím/dřevem. Přesto se hodně lidí vrací k osvědčenému uhlí/dřevu. Proč? Protože je to levnější než plyn nebo elektřina. No, a když k tomu připočítáme zkušenosti z prvníc kol kottlíkových dotací pro severočeský a severomoravský kraj, není se čemu divit. Tehdy si tam hodně lidí pořídilo ty nové moderní kotle (většinou taky na uhlí/dřevo), ale posléze zjistili, že neseženou nízkosirné uhlí, které je pro tyto kotle doporučené a že pokud topí uhlím s vyšším obsahem síry, tak kotle nemají požadovanou účinnost a smrad je stejný jako byl předtím, A proč není kvalitnější uhlí? Protože majitel dolu ho sice těží, ale vyvoží do zahraničí, kde za něj dostane víc peněz. A jsme opět tam, kde jsme byli, točíme se v kruhu pořád dokola.
Jarmilo, už i vy? Taková inteligentní čtenářka. Zkušená ženská. Už i vy - jen prachy, prachy, prachy??? Peněz se nenajíme. Lásku si za ně nekoupíte. Máme snad zodpovědnost za naše děti, za naši vlast, za přírodu a nemusíme ji přenechat potomkům a dalším generacím zdevastovanou. Jestli je někdo chudý, stačí přestat kupovat hlouposti podle hloupých reklam - zbytečné spotřební zboží, myslet, co opravdu potřebuji, a neposlouchat spotřební diktát, na kterém je založena konzumní společnost - a hned bude v domácnosti když ne dost peněz, tak trošku více, nebrat si půjčky, nedávat vydělat právníkům a exekutorům. (Pozoruhodné je, že právě u těch údajně největších chudáků -
údajných obětí exekutorů, probíhá mobiliární exekuce, je jim zabavováno docela dost zbytečného luxusního zboří, třeba elektroniky...) Naše civilizace je neuvěřitelně konzumně "rochcapená". (Jsem právník a nikdy jsem neměl chytrý telefon. A to jsou lidé, kteří ho musejí mít nejen funkční, ale podle momentální módy, podle nejproslulejší značky.) Jen spotřeba, spotřeba, spotřeba. Já třeba poradím, jak ušetřit každý měsíc nejméně 135 Kč (to je poslední výše koncesionářského poplatku za TV, která je mi známa) - nemít TV, odhlásit ji, nekoupit další přístroj po 2. vlně digitalizace. Hlouposti, estrády, levné filmy, tendenční ohlupující zpravodajství... Za rok slušná suma - že by to nedalo na trochu ekologického topiva? (Já už nemám TV mnoho let a vůbec mi nechybí.) A takhle bychom mohli pokračovat.
Pane Fetter, já to vidím právě na té vesnici. Televize je tam dneska jediná forma zábavy. Po zavedení EET se už ani hasiči do pořádání bálů nepohrnou, když je tam 1x do roka pouť, jsem zvědavá, co s ní EET udělá (na kolotočích točili zalaminované vstupenky pořád dokola a 90% stánkařů byli Vietnamci s hadry, pak to obec zarazila, ale těch stánků byl jen zlomek z dřívějších let). Jiná kultura už tam není. Nesmyslné zákony zlikvidovaly několik hospod. Nejdřív to byly stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, pak byla nařízená pračka vzduchu a nakonec naprostý zákaz kouření. Hospodský má u stropu pračku vzduchu v ceně jednoho auta a může se na ni tak akorát dívat. Mladí lidé houfně odcházejí do města, už je tam hodně prázdných domů. Za socialismu tam postavili moderní školu, dneska je v každém ročníku cca 16-17 dětí včetně dětí ze spádových obcí (v 60.-70.letech bylo v ročníku cca 40 dětí, ale do střediskové obce jezdily do školy až od 6.třídy, protože v okolních obcích byly málotřídky. Ty už tam dneska nejsou, stejně jako malé prodejny. Dneska tam ty potraviny prodává Vietnamec). Zubař tam už není, nejbližší je 12 km. Obvoďák v předdůchodovém věku, po zavedení EET u lékařů to pravděpodobně zabalí a nového tam nedostanete. Ty vesnice se houfně vylidňují. A to mluvím o střediskové obci na Vysočině, žádné pohraničí. Kousek odtud je vesnice, kde je dneska jen pár chalupářů, zbytek stavení je prázdných. Před r. 1989 měla 70 stálých obyvatel, dneska celé 4.
Já vím, prachy, prachy, ale když je nemáte (a že jsem to v životě taky zažila), tak je život hodně složitý.
Už chybí jen argument o tom, že si kupují cigarety a kolik prokouří. Stačí přestat kupovat podle reklam - a hned budou mít prachů jak Andrej Babiš. To myslíte opravdu vážně?
Nešla by ta ekologie dělat pořádně? Namísto tunelování a přesměrování obrovského množství peněz oligarchům prostě chránit přírodu? Vyhnat z vědy šarlatánské nesmysly o globálním oteplování? Přestat dotovat a nařizovat řepku a biopaliva? Přestat dotovat nesmyslně vysokými částkami fotovoltaiku a biomasu? Přestat nařizovat lidí řepky do každého paliva?
Co tak začít pokutovat výrobce elektroniky, pokud jejich výrobek nevydrží alespoň 5 let? Namísto nesmyslného udržování elektroniky plné kazítek. Aha, ono je to vlastně nařízení EU zvané RoHS, že elektronika musí po 2-3 letech přestat fungovat. Jen se to nejmenuje takto přímo, ale říká se tomu bezolovnatá pájka.
Co takto přestat dovážet zboží po celé Evropě a světě tam, kde je to nesmyslné?
Namísto hodnocení skutečného znečištění nějaká chorá hlava vymyslela uhlíkovou stopu alias oxid uhličitý, tedy přirozený plyn vydechovaný všemi živočichy. Tím dostalo celé hodnocení znečištění na zadek.
Jo. aha, ono by se šláplo na palec miliardářům a mocným korporacím, kdyby se skutečně chránila příroda a mohlo by z toho být bebí. To je raději lepší dál mohutně likvidovat přírodu - skrze řepky, biopaliva, kazící se elektroniku, a tisíc dalších věcí. A kleknout na ty, kteří toho moc neznečistí, ale také nám nehrozí sesle úředníků, na kterých sedí - chudé lidi.
Nejlepší jsou ekologické daně, ty vezmou lidem tolik peněz, že je pak nutí topit tím nejlevnějším materiálem nejhoršího kalibru, protože na nic více nemají peníze.
Ekologie se stala jen sprostým slovem, které je zneužíváno pro vysávání peněz vykuky typu Andrej Babiš a tisíci dalšími v obrovském měřítku. S ochranou přírodu už dnešní ekologie nemá pranic společného. Jde jen o kšeft.