Hlavní navigace

Konec pozitivního sentimentu?

15. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní obchodní den se po dnech nízké volatility a pomalého růstu konečně vyznačoval vyššími objemy a výraznějším posunem kurzu.

Německý index DAX otevřel –0,4 % na hodnotě 8.424 bodů a hned začal ztrácet až na –0,9 %.  Aktuálně po otevření amerického trhu se propadá až o –1,5 % na hodnoty 8.310 bodů. Současný propad neiniciovala žádná konkrétní zpráva. Celkový negativní sentiment je odrazem spíše končící výsledkové sezóny a obav ze zpomalování kvantitativního uvolňování v USA. Dnes vyšel průzkum agentury Bloomberg, který reportoval, že si už 65 % dotázaných ekonomů myslí, že kvantitativní uvolňování zpomalí již na po zářijovém zasedání amerického Fedu. Objem snížení by měl být malý, jen 10 mld. USD. Ze současných 85 mld. USD/měsíc by to bylo 75 mld. USD/měsíc. 

Českou burzu dnes provázely dvě důležité zprávy. První bylo oznámení nové aukce kmitočtů, která začne v polovině listopadu. Do 30. 9. se mohou přihlásit zájemci. Pro akcie Teléfoniky O2 to byla dnes spíše neutrální zpráva, ovšem rizika do budoucna jsou značná. Další zprávou bylo dočasné uzavření výroby v Egyptě společnosti Pegas Nonwovens, a to z důvodu vyhrocené situace v zemi. Akcie firmy se následně začaly propadat až o  -3 % na hodnotu 575 CZK. Celý index PX skončil dnes v záporu (-1,2 % na hodnotě 971 bodů).

Americké trhy po včerejším mírném propadu otevřely ve výrazném záporu, průměrně –1,5 %. Index S&P 500 se aktuálně pohybuje na hodnotě –1,3 %, 1.662 bodů a index Nasdaq aktuálně –1,6 % na hodnotě 3.613 bodů. Před otevřením trhu byla reportována důležitá makrodata, zejména ohledně nezaměstnanosti a průmyslové produkce, kdy hlavně data z průmyslu byla výrazně horší, než se čekalo.

Vzhledem k dnešní silnější korekci a blížícímu se konci týdne lze očekávat pokračování poklesu i zítra při pátečním obchodování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).