Vlákno názorů k článku Konec haléřů v Čechách od anonym - Padesatniky chteji zrusit, ale hlavne ze ceny jsou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 8. 2007 15:54

    anonymní
    Padesatniky chteji zrusit, ale hlavne ze ceny jsou stale 9,90 a podobne, aby v tom byl vetsi bynec a byla vetsi sance nekoho okrast, protoze mensi nakup si potom z hlavy nespocitate.

    Co se tyce inflace, chtel bych videt jeji vysi u normalne domacnosti: Manze s lehce podprumernym platem, manzelka na materske 1-2 deti. Pekne zahrnout najem/hypoteka, elektrina, voda, teplo, potraviny a spotrebni zbozi. Ale hlavne podle skutecnosti!
  • 9. 8. 2007 16:33

    Pan D. (neregistrovaný)
    Milý anonyme. Myslí dříve, než něco napíšeš. Pleteš dohromady hrušky, kdoule i jablka a binec v tom máš teda už pořádnej. Když budou ceny stála na desetiny korun, nebudou žádné haléře, nebude tady ani větší ani menší šance okrást kohokoliv, kdo zvládá matematiku z prvního stupně základní školy. Toto tvrzení je stejně uhozené jako tvrzení, že když amíkům nepovolíme u nás postavit radar, tak budeme asi muset obnovit ZVS.

    Dále: Inflace se počítá na tzv. spotřebním koši, což se průběžně upravovaný soubor zboží a služeb, které běžně domácnosti nakupují a navíc každá složka má ve výpočtu trochu jinou váhu. Doporučuji ti najít si obsah "spotřebního koše" a vůbec všechny údaje o pohybech cen jeho jednotlivých složek na internetu (asi bych to hledal někde na stránkách ČSÚ) a potom si zkusit přepočítat hodnotu inflace třeba i na tebou samým sestaveném "spotřebním koši". Jednak si znovu procvičíš matematiku a jednak třeba získáš informace, kterými rozhodně, dle obsahu tvého příspěvku neoplýváš.
  • 9. 8. 2007 19:02

    anonymní
    Tak schvalne, ktery nakup se l ti lip pocita z hlavy: 8+6+23 nebo 7,9+5,9+22,9? Kde je vetsi sance ze si to nezkontrolujes a "omylem" ti nauctujou vyssi cenu?

    Jak se pocita inflace vim a obsah spotrebniho kose jsem nedavno cetl. Jde o to ze je to cislo nevypovidajici o realnem zivote, ale pouze o nekym vybranych polozkach, tak jak se mu hodily do vysledku. CHtyl bych aby se zverejnoval i spotrebni kos nejake zijici rodiny, tzn realny.
  • 11. 8. 2007 12:07

    Pan D. (neregistrovaný)
    Tak ten spotřební koš reálné rodiny zveřejni. Nekecej o tom jenom a prostě si ho vytvoř sám. Průměrné ceny vybraných položek si buď můžeš spočítat sám, nebo můžeš využít ty, které jsou oficiálně zveřejňované. Ale dokud budeš jen slintat o tom, že někdo něco dělá blbě, ale sám nebudeš dělat nic, abys dokázal, že to dělá opravdu blbě, tak bys radši měl mlčet.

    No a aniž bych měl nějakou velkou radost z toho, že by mě někdo zdržoval u kasy v obchodě, tak když už nedokáže počítat s desetinama (a v EURO se můžeme "těšit" dokonce na setiny), dostane do ruky lístek, kde si každou položku může odkontrolovat ještě na místě.

    Ne, odmítám, že uvádění cen v desetinách korun je podnětem k okrádání. Kdo je zloděj, ten se tímto zabývat nebude a kdo je poctivý obchodník, ten toho automaticky využívat nezačne.
  • 11. 8. 2007 12:32

    anonymní
    Docela rad bych to udelal, natruc oficialnim cislum, ale:

    1. Nemam k dispozici vzorovou rodinu.
    2. Nikdo mi to nezaplati, narozdil od statistiky inflace
    3. Nemam to kde smysluplne zverejnit (kdyz kvuli tomu udelam vlastni www stranky, sotva to uvidi vic nez par desitek lidi)

    Mas nejaky tip co s tim?
  • 11. 8. 2007 20:54

    Pan D. (neregistrovaný)
    Jo, mám. Nevymlouvej se a dělej. Jestliže tvrdíš, že nemáš k dispozici vzorovou rodinu, tak o čem to vlastně mluvíš. A jen pro upřesnění: Statistika není o údajích jediné rodiny, ale o vybraném vzorku, který má tím větší vypovídací schopnost, čím z více vzorků se skládá. Takže bu´d budeš věřit, že statistici svou práci přecejen dělají dobře nebo se tomu začneš věnovat na plný úvazek sám. Jestli budeš dobrý, tak ti garantuji, že své zákazníky pro získané výsledky snadno získáš.

    No a ještě jedna věc. Jestli máš alespoň nějakou představu, tak spotřební košík určitě bude obsahovat všechny položky, které bys chtěl do své verze zahrnout taky, takže můžeš pro začátek zkusit využít tyto údaje. Další možností je potom vytvoření spotřebního koše vlastní rodiny (tyto výdaje si můžeš sledovat sám) a meziroční srovnání taky budeš moci dělat. Možností je dost, jen mít chuť něco dělat místo planého kecání. Ovšem, já jsem pohodlný, takže mi postačuje sledovat výsledky, které prezentují profesionálové. A pokud jde o jejich interpretaci, potom to nenechávám jen na politické rétorice, ale svůj názor si vytvářím sám.
  • 10. 8. 2007 8:33

    anonymní
    Tak třeba elektřinu používá každý (kromě bezdomovců) několik hodin denně doma i v práci a za poslední roky zdražuje 10% za rok, před 2 roky o 20%. Jakou váhu má tato položka ve spotřebním koši, když ji ostatní položky "převálcují" tak, že je inflace pod 3%? Odpovídá tato váha opravdu tomu, že "pálíme proud" každý den? Jakou váhu má ve spotřebním koši nákup nového osobního automobilu, který si průměrná domácnost pořídí jednou za život? Jakou váhu tam má tolikrát uváděný rohlík? Na webu ČSÚ jsem našel procenta inflace v různých obdobích, ale informaci o "váze" jednotlivých položek ve spotřebním koši tam hledám marně. Můžete je zde sdělit, když se s nimi tak oháníte? Děkuji
  • 10. 8. 2007 9:22

    Jimmy (neregistrovaný)
    Kolik elektřiny propálí průměrná domácnost (která s ní netopí). Cca 1000 Kč měsíčně ? A kolik procent je z jejích příjmů ? 3-4 % ?

    Pokud se mi zvedne cena 3% výdajů o 10 %, tj. budou činit 3,3%, tak o kolik se zvednou celkové náklady na život (tj. inflace) ? Překvapivě o 0,3% (3,3 - 3 ). Pokud by se cena oněch 3% zvedla meziročně o hrozivých 100%, tj. na 6% výdajů, tak by pro onu domácnost byla inflace od elektřiny jen 3%.
    Takže žádné lokomotivy nejsou třeba ;-)
  • 12. 8. 2007 22:53

    MV (neregistrovaný)
    > ale informaci o "váze" jednotlivých položek ve spotřebním koši tam hledám marně.

    http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/kdyz_se_rekne_inflace_resp_mira_inflace#1

    Na daném odkazu je ke stažení Excelový soubor s vahami aktuálního spotřebního koše.

    Dozvíte se tam například takové podrobnosti, že CHLÉB KONZUMNÍ KMÍNOVÝ má váhu 4,760989 z 1000,00 nebo že OBED VE ŠJ (STRÁVNÍCI 11-14 LET) má váhu 1,375327.

    Součty dle skupin jsou uvedené tamtéž... V koši je zhruba 1000 položek, a žádné lokomotivy :-) (měří se spotřebitelské ceny, nikoliv ceny v průmyslu)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).