Nějak nechápu jak to, že v EU může obíhat jeden eurocent - cca 30 h, v USA jeden cent - cca 20 h , v Japonsku jeden Jen - cca 20 h a u nás má být nejmenší mincí koruna ? Že by byla česká koruna tak tvrdá měna ?
Mně to líto nebude, padoše jsou hnusné hliníkové zrůdičky a chybět mi nebudou. Ceny u cenově citlivého zboží budou i nadále uváděny stejně jako doteď (v násobcích 10h) a zaokrouhlovat se bude u pokladny, tj. někdy dáš víc, někdy míň. Veškerý efekt bude nula celá nula nula, akorát levicový tisk bude mít o jedno téma víc a další důvod litovat "ubohé stařenky".
Přepočítáváš hezky, ale něco Ti uniklo. Téměř každá měna trpí inflací a pokud jsou náklady, na nejmenší mince, větší, než jejich nominální hodnota, tak je rozumné tyto mince zrušit. Mimochodem, v USA se možná pohybuje méně peněz v podobě bankovek a mincí, než u nás :-D.
AFAIK, až budeme mít všeobecněji zažité placení platebními kartami, nebude nikomu divný konec ceny ve výši 37 haléřů.
Vzhledem k tomu, že ČNB (a jakákoliv jiná centrální banka) si kdykoliv vytvoří jakýkoliv obnos z ničeho, tak by těch pár drobných na ražení drobných mohli klidně zatáhnout.
V USA jsem byl a opravdu 50 či 100 dolarová bankovka je tam skoro něco nevšedního. Byl jsem tam na program Work and travel (tj. měl jsem legálně pracovní povolení - pro šťourali) a byl jsem placen týdenně v cash, převážně ve dvackách. Stalo se mě, že jsem přišel do menší pobočky banky v Dallasu se 400 USD s tím, že je chci proměnit za stovky. V celé pobočce našli jen 3 stovkové bankovky ! Nevěřil jsem svým očím a uším, ale s omluvou jsem dostal 3x100 a 2x50.
rušení padesátníků jen potvrzuje, jak je celá naše slavná ekonomika v pr***i !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Náklady na výrobu jsou vyšší než jejich hodnota - to jen utvrzuje, že inflace je tu ve skutečnosti daleko vyšší, než udávají oficiální místa ve formě modrých, lživých statistik.
Třeba v německu, kam často jezdíme, neboť bydlíme na hranicích, se kartami moc neplatí, donedávna i místní hypermarkety přijímaly nejvýše Eurešeky (papírový šek, k němu kartička s podpisovým vzorem - obdoba našeho nepodařeného, zkrachovalého Zaručeného šekového systému). Většinou se tam na pokladnách platí cash s tím, že vám bez problémů vrátí každý cent, a lidé jim tam ty centíky nenechají na rozdíl od čecháčků u nás, kteří dělají haury s tím, že to je dobrý, padík žádná hodnota.
Nevím, jak vy chápete ekonomické pojmy a souvislosti a dokonce ani to, co víte nebo si myslíte o způsobech a formách, kdo a jak se podílí na statistických výstupech, ale podle mého mínění v tom máte naprostý zmatek a abyste se více neztrapňoval, bylo by dobré nejdříve se trochu věnovat studiu alespoň základů ekonomie a teprve potom se pokoušet vyjadřovat v obdobném duchu.
Podotýkám, že jsem odpůrce současné vlády a o jejích krocích si myslím víc špatného než dobrého.
No a pokud za čecháčkovství (toto vnímám jako pejorativní výraz) považujete za odsouzeníhodnou vlastnost to, že u nás větší procento lidí než třeba v Německu nechává ty nejmenší mince na pokladnách ležet, potom asi změním názor a budu to považovat za pochvalné označení. I když!!! Poprvé jsem se s talířkem na drobné, kde bylo napsáno: Chybí ti pfenik, vezmi si! Nebo ti přebývá, polož ho sem! setkal právě v jednom hokynářství v Bayreuthu.
Jo a ještě k tomu Německu a používání karet - otevřete pořádně oči a dívejte se kolem se včetně toho, že si sem tam přečtete nějakou oficiální informaci o růstu objemů karetních operací v daném státě. Ano, Německo není to, co třeba Francie, či Velká Británie, ale pojem "kartami se moc neplatí" je dost zavádějící, subjektivní a velice velice nepřesný.
Má zkušenost s německými zákazníky je taková, že dost z nich by si nechalo pro pfenik vrtat koleno. Jestli je tohle to, co bychom podle toho pána měli obdivovat....
Kdyby braly automaty (nápojové, na lístky MHD atd.) padíky, tak proti nim nic nemám. Člověk by se snadno a rychle mohl zbavit nahromaděných padíků. Zbavit se nahromaděných padíků je docela těžké, už několikrát jsem se setkal s něpěknými reakcemi na dva padíky (v obchodě, na diskotéce, v busu).
Snadné to je jen pokud někdo z rodiny nebo přátel maturuje:) Co vlastně teď budou lidé házet na studenty? Nebude to korunou bolet?
Statistika - čili oficiální informace o růstu objemu karetních operací je jedna věc a zkušenosti s placením kartami druhá věc. Jezdím často do Německa a tam skutečně lidi ani velké nákupy nehradí kartami. Natož nějaké prkotiny v ekvivalentu našich 100 - 200 CZK. Jakož se tam i přes den nesvítí, ačkoliv lobisté svícení se nám snaží namluvit pravý opak.
Také si u nás můžete přečíst oficiální informaci o "růstu" ekonomiky - a pak zjistíte, že se celníci "zmýlili" v nějaké desetinné čárce, že nějaká metodika čehosi je nově koncipována, takže i výsledky nemohou odpovídat realitě té původní metodiky.
Nazval bych tuto dobu dobou oblbování ostatních, vymýšlení již vymyšleného. Je skutečně mnohdy lepši užívat obyčejný selský rozum a životní zkušenosti než našprtané "chytrosti", s jakými se tady pane d. předvádíte.
Statistika je poměrně exaktní věda, která se sice může stát "obětí" lidské chyby, ale paušalizovat ojedinělá pochybení, to je znak netolerance lidské hlouposti. No a výstupy statistiky můžeš ve srovnání s jinými čísly sice různě vykládat (což je oblíbená zábava politiků), ale pokud se bavíš o jediné veličině, potom tato buď klesá, nebo roste, nebo stagnuje a nic jiného.
No a "našprtané" vědomosti se mezi rozumnými lidmi nazývají vzděláním. Sice se můžete stejných vědomostí dosíci také životní zkušeností, ale pořád byste se měl s člověkem, který danému tématu skutečně rozumí (když říkám skutečně, myslím tím skutečně a ne to, že o tom kecá u piva v hospodě), být schopen shodnout minimálně na definici základních pojmů. Nemusí dojít ke shodě ohledně principů vzniku a řešení různých problémů, když se budeš bavit se člověkem znalým problematiky, ale určitě se nebudete hádat o tom, co je a co není inflace.
Také se domnívám, že statistika není upravována jen desetinočárkovými omyly celníků, ale i nějak jinak, vládnoucí stranou, protože ČSÜ je státní orgán. Věřit 2 - 3 % inflaci může opravdu jen blázen nebo fanatik. Jak tady ostatní pisatelé uvádí, jak jdou ceny všeho nahorů (a čeho se ještě v brzké budoucnosti dočkáme ...).
Já to vidím na rozpočtu naší rodiny. Ačkoliv máme stabilní příjmy pravidelně navyšované o oficiální inflaci, a výdaje také stejné (položkově, ne cenově), pozorujeme, jak nám z výplat zbývá daleko méně volných prostředků, než před rokem, 2 lety, 5ti lety ...
Dostane-li někdo přidáno na platu např. 500ku, ale platby za energie se mu zvýší o 300, za vodu dá o 50ku více, jídlo ho stojí o pětistovku více, už se člověk dostává do mínusu. Co stavební materiály, nemovitosti, auta, pokud je nechci se řidítky a petrolejkou, tak vlivem "luxusní výbavy" jako ABS, airbagy... jdou taky dost nahoru, i když se produkují v montovnách s levnou pracovní silou (Škoda, Hyundai, Toyota, Opel, Suzuki, mrňata z Kolína ...)
Už jsem to v téhle diskuzi uvedl: Buď budeš věřit výsledkům získaným profesionály, nebo uvedeš vlastní výsledky, které ty jejich zpochybní. Všechno jiné jsou jen spekulace na úrovni hospodkých žvástů.
Jestli chceš jiné vysvětlení, proč po přidání na platu člověk zase nevyjde, tak je to najdeš v každé učebnici ekonomie - s růstem příjmu (v ekomonii se to nazývá důchod), dochází nejen k růstu spotřeby běžných statků, ale také k přechodu od spotřeby statků běžných k těch luxusnějším. Jednoduše řečeno, když někdo dostane přidáno 5%, inflace je 3%, potom ta rozdílová 2%, která tvoří reálný nárůst mzdy prostě a jednoduše vydá za to, co si dříve nekupoval, protože mu to připadalo drahé.
Jiná věc je, že často lidé zaměňují inflaci s navyšováním cen jednotlivých složek spotřebního koše.
Jestli tedy tvrdíš, že vyděláváte v reálném příjmu stále stejně, ale že spotřeba zůstává na stejné úrovni, potom já tvrdím, že si lžeš do vlastní kapsy a jsi ideálním kandidátem pro různé politické hochštaplery, populisty a demagogy, aby tě svou jednoduchou, ale v konečném důsledku naprosto lživou rétorikou dostali k volební urně s jejich volebním lístkem v ruce.
Nevím, jestli jste blbě četl nebo nepochopil. Jestli umíte sčítat a odečítat: původní plat dejme tomu 15000. Dostanu přidáno 500 = beru tedy 15500. Zvýšení výdajů +300 za energie, +50 za vodu, +500 jídlo = tyto navýšené výdaje činí 850, které odečteme od platu po přidání, t.j. 15500 - 850 = 14650 CZK. Oproti původnímu platu 15000 činí propad 350 CZK.
Původní příklad byl: Dostane-li někdo přidáno na platu např. 500ku, ale platby za energie se mu zvýší o 300, za vodu dá o 50ku více, jídlo ho stojí o pětistovku více, už se člověk dostává do mínusu.
Žádné více luxusní zboží nespotřebováváme. Energie, voda je stále stejných kvalit. Z potravin začínáme pít levnější mléko, který se na Západě dává dobytku, protože 15 za litr mléka pro lidi už je síla, z masa jíme více nezdravého, ale levnějšího vepřového, i když i toto zdražuje.
Zdravě uvažujícímu občanovi opravdu míru inflace mezi 2 - 3 % nebo že reálné příjmy obyvatel rostou, nenabulíkujete. Co vykazuje průměr, neznamená, že se týká většiny obyvatel (tak asi jako 2/3 obyvatel nedosáhne ani na průměrnou mzdu).
To číslo, které jsem uvedl, bylo pouze ilustrační a zmíněná definice o spotřebě luxusnějších statků je jedním ze základů mikroekonomie, kterou nepředělají ani vaše osobní zkušenosti, ani moje teoretizování. Ovšem, pokud jde o výši průměrné mzdy, potom s vámi souhlasím. To je prostě statistika. Samozřejmě by bylo vhodné, kdyby se více operovalo se statistikou nárůstů příjmů jednotlivých profesních skupin pracujících a také s porovnáváním inflace na tyto údaje, ale to by bylo skutečně jen pro lidi, kteří se o to chtějí zajímat do hloubky a kdyby novinář v běžném deníku připravil článek plný těchto údajů, 9/10 čtenářů by jej prostě přešlo jako příliš dlouhý a nudný. Ale když už o to stojíte, doporučuji si tyto údaje aktivně vyhledávat, abyste mohl argumentovat skutečnými údaji a nejen subjektivními dojmy.
Padik = mince... Hodnota? Co si za to koupim? Co si koupim za 2,3,4? Omluvte moji nabubrelost, ale nejlevnejsi zbozi, ktere si aktualne jsem schopen vybavit je rohlik za trzni cenu (tady kartely nikdo resit nebude?!) 1,90 Kc s DPH. A to mame ty mince 4...
Az za 1-2 mince dostanu nejakou majetkovou protihodnotu, mozna se k nim budu chovat jako zmineni Nemci.
Jo jenže když ty drobáky zbíráš tak jich časem máš tolik že se divíš jak seš bohatej . Já sem je dával synkovi do pokladničky a ten za rok naspořil 500Kč v bance na mě koukali jak na hlupáka, ale vyměnili mi to za popírový. a pak že padoš žádná měna
Ve Frankfurt nad Mohanem jsem nechal pokladní v Aldi cent na pásu... Vyběhla za mnou až ke vchodu, aby mně ho vnutila zpátky. Zrušení desetníků a dvacetníků bylo odůvodnňováno mj. tím, že je lidé nechtějí zpátky. Stejné je to teď s padesátníky. Za 5 let to bude s padesátikorunou?
ha ha ha při naší ekonomice Euro za pět let? Za deset, se štěstím a odřenými zády. ostatně Čím později bude v ČR zavedeno Euro, tím pro občany lépe (jen zahraniční podniky mají opačný názor).
důvody jsou všude stejné. halíře nikdo nepotřebuje a nikdo nepoužívá, ale pro blbce to dobře vypadá.
představa že by se jeden rohlík zaokrouhlil na celé koruny je pro blbce noční můrou - vždyt co kdyby si šel pro rohlík za 1,60 dvakrát za sebou!!!
A všimnul jste si, vy neblbče, že od doy, kdy se zrušily deseti- a dvacetníky, tak se cena vámi zmiňovaného rohlíku vyšplhala od 1,10 Kč až na 1,90 Kč ? To je téměř 60% navýšení. Inflace jak hrom. A po zrušení padesátníků se cena zaokrouhlí na rovné 2 Kč. A až stoupne inflace třeba na 5 procent, tak jak se to bude zaokrouhlovat potom ? Ale to se netýká jen rohlíků. Nějaký dobrý ekonom by jistě dokázal spočítat, o kolik se prodraží celý spotřební koš, o kolik se to projeví např. u váženého zboží. Ještě letos jsem zaznamenala, že např. stánkaři prodávají krabičku jahod za 29,90, ale inkasují samozřejmě 30, protože nemají desetník na vrácení. Na kolik si takhle přijdou nedokážu odhadnout. Takže s tím blbcováním trošku brzděte. Ne každý, kdo nesdílí váš názor, musí být blbec. Blbec je ten, kdo sám sebe povyšuje nad ostatní domnívaje se, že jedině jeho pravda je ta správná.
jezevce se zastávat nechci a nebudu, ale argument, že inflace znamená zvýšení ceny rohlíku o 70%, to není zrovna správný výklad. Lidově řečeno je to pitomost.
Inflace je zvýšení cenové hladiny vybrané skupiny zboží a služeb (tzv. spotřebitelského koše) vyjádřené v procentech, ale změna ceny rohlíku je prosté zdražení zboží, které často inflaci ani v nejmenším nemusí kopírovat a naopak dokonce může často jít i proti tomuto trendu.
Ale jinak s tebou souhlasím, že nazávat někoho blbcem, když nesdílí tvůj názor, to je ubohost duše.
Vas nazor, ze cena rohliku stoupla o 60% diky zruseni techto minci je znacne usmevny....
Nejste nahodou z te sorty, kdo si stezuje, ze rohlik za prvni republiky stal desetnik a dneska je desne drahej? Takovemu zpravidla staci propomenout, ze tehdy byla jeho mzda 10 korun tydne a drzi usta...
Ani v ceně 1,10 Kč ani v ceně 1,90 Kč nevidím žádný padesátník. Počítám, že kdybych si šel koupit rohlík dříve za 1,10 Kč, zaplatil bych korunu ať by padíky existovali nebo ne. Místo 1,90 Kč bych zaplatil (příp. nyní zaplatím) dvě koruny ať by padíky existovali nebo ne.
A všimnul jste si, vy neblbče, že od dob, kdy se zrušily deseti- a dvacetníky, tak se cena vámi zmiňovaného rohlíku vyšplhala od 1,10 Kč až na 1,90 Kč ? To je téměř 60% navýšení. Inflace jak hrom. A po zrušení padesátníků se cena zaokrouhlí na rovné 2 Kč. A až stoupne inflace třeba na 5 procent, tak jak se to bude zaokrouhlovat potom ? Ale to se netýká jen rohlíků. Nějaký dobrý ekonom by jistě dokázal spočítat, o kolik se prodraží celý spotřební koš, o kolik se to projeví např. u váženého zboží. Ještě letos jsem zaznamenala, že např. stánkaři prodávají krabičku jahod za 29,90, ale inkasují samozřejmě 30, protože nemají desetník na vrácení. Na kolik si takhle přijdou nedokážu odhadnout. Takže s tím blbcováním trošku brzděte. Ne každý, kdo nesdílí váš názor, musí být blbec. Blbec je ten, kdo sám sebe povyšuje nad ostatní domnívaje se, že jedině jeho pravda je ta správná.
A vy jste si prosím všimla, že od těch dob taky docela vyskočila např. cena za elektřinu, že lidé všude (tedy i v pekárnách) mají vyšší platy a tak dále? To všechno jsou náklady, které se promítnou do ceny toho rohlíku, takže uvažujte... Svádět to na zrušení desetníků a dvacetníků je dost slabé.
Jojo, platy rostou, ale ty ceny rostou pořád nějak rychleji než ty platy. Tak třeba v roce 2004 jsem platil za elektřinu zálohu 770 Kč na dva měsíce a nedoplácel jsem nic. Letos jsem platil při stejné spotřebě 520 Kč za jeden měsíc a doplácel dalších 500 Kč. To je inflace jak bejk, ale ČSÚ nám to rozpočte na auta z Boleslavi a tvrdí, že inflaci máme pod 3%. Jasně že se ta drahá energie promítne na ceně rohlíků, ale hlavně se to promítne v mojí peněžence. Všichni chtějí prodávat za evropské ceny, ale nikdo nechce své zaměstnance vyplácet v evropských mzdách, ani ČEZ :-))
Vy jste fakt trhulik... az budete platit TRZNI cenu za MWh tak vyrukujte s temito hlaskami... do doby nez cena prestane byt stanovovana od stolu skrze ERU tyto uvahy pozbyvaji smyslu.
Když už jste tak vzdělaný, že znáte zkratku ERU, tak se laskavě podívejte na jejich web, jaké složky z ceny energie jsou regulovány (ne stanovovány). A řekněte nějakému ajťákovi, ať vám na klávesnici najde háčky a čárky, v Česku se to dost blbě čte...
Myslim, ze jste ten cenovy vymer asi videl hodne davno... - muzete mi rici, kolik % z vysledne ceny el. energie pro bydleni dela jakkoli neregulovana slozka? Vite to vubec?!
Co to je "trhulik"? Prosím poučte mne, doufám že to není něco sprostého :-) Vy si myslíte, že elektřinu zdražuje ERÚ? Není to náhodou tak, že se zdražuje tržně silová elektřina na energetické burze, a to kvůli velké poptávce a malé konkurenci? Všechny velké výrobní kapacity vlastní v ČR ČEZ, pokud to nevíte, a při monopolním postavení se vždycky moc dobře prodává. S plynem je to velice podobné - jediný dominantní dodavatel RWE Transgas pro celou ČR. Máme svobodný trh jak u plynu, tak u elektřiny - mohu si vybrat jakéhokoliv dodavatele. To je jako v Ráji, kde si mohl Adam vybrat jakoukoliv ženu, pokud to byla Eva :-)
Nejsem si jistý, jestli by konkurence pomohla. U nás na rozdíl od zbytku civilizovaného světa slovo konkurence znamená vyrobit, prodat co nejdráže, zakalkulovat do ceny vše možné. Vidíme to např. u benzínek, kde u jedné stojí litr benzinu 29,90 a u druhé je bez dvacetníku za třicet. To opravdu žádná konkurence není.
Pokud budou mít manažeři (jako např. v ČEZu) vyšší a vyšší odměny za to, jak draze se jim podaří elektřinu udat, tak potěš pánbůh. A místo toho, aby se našly nové energetické zdroje a snižovala energetická náročnost výrobků, tak se skučí, že je málo elektráren, a tudíž je potřeba zdražovat.
Evropské ceny a téměř socialistické ceny nemá smysl rozebírat, akorát by se člověk stal cílem útoku jistých inteligentních "odborníků na vše" používajících slovník plný vulgarismů hodný pubertální mládeže a kriminálních gaunerů.
Jak dlouho je v provozu energeticka burza? A jaky LTD ma? (hint - par tydnu, LTD je 2008 a 2009) Takze ano, energie pro domacnost je ciste rozhodnuti uredniku skrze ERU... chcete snad tvrdit neco jineho?:-0
Neviml jsem si, ze by energetiky mely stejne ceny....
Jezevec nebo jediný pravý jezevec je vždy omezený blbec (žádné zdrobněliny !!!). Vybleje vždy nějakou modro-totalitní pitominu, už jsme tady na Měšci zvyklí, když někomu půjčí klávesnici a nechají ho přes večerku ťukat nesmysly. Někdo se ukájí před školkou (všude nemají prázdniny), někdo u kompjútru.
Mě to vadit nebude myslim že na tom nic neproděláme. ňáko to dopadne a myslim že to všichni přežijou. Já mam doma 400 padesatníku tak si je bezplatně rozměnim :-D