České televizi a Českému rozhlasu budeme od letoška platit víc, rozhodli poslanci. Výdaje domácností na koncesionářské poplatky tak stoupnou o 300 Kč ročně. Součástí dlouho diskutované mediální novely je ale i rozšíření okruhu poplatníků.
Aktuálně se totiž povinnost přihlásit se k platbě koncesionářských poplatků týká pouze domácností, které vlastní televizi či rádio. Případně majitelů aut vybavených autorádiem. Nově má ale tato povinnost dopadnout na každého, kdo vlastní chytrý telefon, tablet či počítač, a může tak televizní a rozhlasové vysílání přijímat prostřednictvím internetu.
Pojďme si proto připomenout, jakými pravidly se výběr koncesionářských poplatků řídí, jak se k jejich platbě přihlásit, koho zákon naopak osvobozuje i to, jaké hrozí pokuty.
Koncesionářské poplatky: kdo a kolik musí platit?
Podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích je poplatníkem každá fyzická osoba (i fyzická podnikají a právnická osoba, pro podnikatele ale platí trochu odlišná pravidla, kterým se dnes věnovat nebudeme), která vlastní rozhlasový či televizní přijímač.
Povinnost se vždy vztahuje k vlastnictví přijímače jako takového. Platit byste tedy měli bez ohledu na to, zda Českou televizi opravdu sledujete, respektive zda posloucháte Český rozhlas.
Koncesionářské poplatky aktuálně činí:
- 135 Kč poplatek za televizi,
- 45 Kč poplatek za rozhlas.
Jedna domácnost hradí jeden poplatek
Ačkoli zákon určuje jako poplatníka fyzickou osobu, v praxi se operuje spíš s pojmem domácnost. Platí přitom, že 1 domácnost – bez ohledu na to, kolik v ní společně a trvale žije osob – hradí vždy jen 1 poplatek. Na druhé straně za domácnost se považuje i 1 samostatně žijící fyzická osoba.
Stejně tak výši poplatku neovlivňuje ani počet televizí či radiopřijímačů, které doma máte. Poplatek za rozhlas i televizi vždy hradíte pouze 1×.
Pozor: povinnost se vztahuje i na majitele aut vybavených autorádiem.
Více nemovitostí? Jeden poplatek
Obdobně se pravidlo uplatňuje i v momentě, kdy jedna osoba či jedna rodina vlastní několik nemovitostí. Pokud jste tedy vlastníkem rodinného domu, chalupy a máte byt na pronájem, koncesionářské poplatky nehradíte 3×, ale pouze 1×. Za domácnost, ve které skutečně žijete.
Kdo TV ani rádio nemá, dodá čestné prohlášení. Prozatím
V praxi se předpokládá, že vlastníkem televize a rádia je každá domácnost, která odebírá elektřinu. Proto ČT a ČRo porovnávají seznam odběratelů elektrické energie s evidencí poplatníků. Pokud zjistí nesrovnalost, může vás televize či rozhlas kontaktovat a požadovat vysvětlení.
Pokud televizi ani rádio nemáte, stačí, když to České televizi nebo Českému rozhlasu doložíte čestným prohlášením. Nejpozději do 30 dní od data, kdy jste obdrželi výzvu. Na základě zaslaného prohlášení pak můžete být od poplatku osvobození.
Jestliže televizi ani rádio aktuálně nevlastníte, poplatky nehradíte a dosud jste to nikde nedokládali, není třeba nic řešit. Dokud od jedné z veřejnoprávních institucí neobdržíte výzvu pro neevidovaného poplatníka, sami od sebe čestné prohlášení posílat nemusíte.
Chystá se: Zároveň bystě měli počítat s tím, že povinnost hradit rozhlasové a televizní poplatky brzy pravděpodobně dopadne i na vás. Jak podrobněji popíšeme o pár odstavců níž – koncesionářské poplatky se nově budou týkat i majitelů chytrých telefonů, tabletů, notebooků či počítačových monitorů.
Samozřejmě pokud se ve vaší domácnosti vedle TV a rádia nenachází ani jedno z těchto zařízení, měli byste být od koncesionářských poplatků osvobozeni i nadále.
Platí nájemník, či pronajímatel?
Pokud si byt či dům pronajímáte, přechází povinnost hradit koncesionářské poplatky na vás. A to i v momentě, kdy je televize či rádio součástí vybavení bytu. Podle zákona platí, že pokud déle než 1 měsíc využíváte televizní či rozhlasové zařízení, které vlastní jiná osoba, přechází povinnost hradit koncesionářské poplatky na vás. Tedy například i v momentě, kdy bydlíte jinde, než kde máte uvedené trvalé bydliště.
Jiná situace by nastala, pokud už byste poplatky hradili jinde, například právě v místě trvalého bydliště. Pak by se i na vás vztahovalo pravidlo 1 domácnost 1 poplatek.
Někteří pronajímatelé poplatky za rozhlas a televizi pro jistotu zahrnou do nájmu. Respektive do poplatku za služby spojené s užíváním bytu. Sem spadá například vodné, stočné, teplo, odvoz odpadu apod.
Kdo je od koncesionářských poplatků osvobozený?
Některé skupiny lidí od platby rozhlasového a televizního poplatku osvobozuje přímo zákon. Z fyzických osob konkrétně:
- lidi s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí (osoba musí žít sama, nebo musí podmínku současně splňovat všichni členové domácnosti),
- lidi s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou (osoba musí žít sama, nebo musí podmínku současně splňovat všichni členové domácnosti),
- cizince, kterým nebylo na území ČR uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu,
- domácnosti s čistým měsíčním příjmem nižším než 2,15násobek životního minima.
Pokud spadáte do poslední jmenované skupiny domácností s nízkými příjmy, měli byste postupovat následovně. K platbě koncesionářských poplatků je třeba se nejprve přihlásit – pokud byste tak neučinili, může vám hrozit pokuta. Po přihlášení je třeba prostřednictvím formuláře doložit příjem a následně jeho výši prokazovat každého půl roku.
Životní minium domácnosti se odvíjí od počtu členů, toho, zda jde o dospělé, či děti, případně od věku těchto dětí. Například pro rodinu ve složení 1 dospělý a 2 děti ve věku nad 6 let odpovídá životní minimum částce 10 570 Kč. Životní minimum vaší rodiny si snadno spočítáte na naší kalkulačce: Životní minimum 2025
Od televizních poplatků bude domácnost osvobozená, pokud bude součet čistých příjmů za uplynulé kalendářní čtvrtletí nižší než 68 177 Kč (měsíčně tedy 22 725,5 Kč).
Spočítejte si, zda není vaše domácnost od koncesionářských poplatků osvobozená
Pokud si chcete propočíst, zda se osvobození od poplatku týká i vaší domácnosti, můžete si pomocí následujícího odkazu stáhnout kalkulačku ve formátu XLS: Výpočet splnění podmínky nízkého příjmu pro osvobození od platby koncesionářských poplatků
Autorem kalkulačky je Česká televize.
Jak se přihlásit?
Obecně platí, že k platbě televizního a rozhlasového poplatku by se měla každá domácnost sama přihlásit. Vždy do 15 dnů ode dne, kdy jí povinnost hradit tyto poplatky vznikla. Zároveň maximálně za 3 roky zpětně. Na základě této přihlášky vás Česká televize a Český rozhlas zapíší do evidence poplatníků.
Česká televize
Pro přihlášení se k platbě televizního poplatku lze využít následující způsoby:
- Online přihlášení na webu České televize: zde si vytvoříte účet (zadáte e-mail, dostanete na něj potvrzovací odkaz, účet aktivujete), vyplníte formulář přihlášky (jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště), zvolíte si interval platby (měsíčně, čtvrtletně, pololetně, na celý rok) a vyberete způsob platby (platba kartou, Google Pay, expresní bankovní převod, bankovní převod nebo trvalý příkaz, způsob platby lze později změnit).
- Přihlášku lze vyplnit písemně a zaslat na e-mail poplatky@ceskatelevize.cz, datovou schránkou na ID y7rjeuf, poštou na adresu: Česká televize, Televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.
- Přihlásit si poplatek v rámci SIPO plateb lze také osobně, na kterékoli pobočce České pošty, kde by k tomu měly být všechny potřebné formuláře.
Český rozhlas
Pro přihlášení se k platbě rozhlasového poplatku lze využít následující způsoby:
- Online přihlášení na webu Českého rozhlasu: postup je obdobný (i když o trochu méně přehledný) jako u České televize.
- Přihlášku lze vyplnit písemně a zaslat na e-mail poplatek@rozhlas.cz, datovou schránkou na ID rnaadje, poštou na adresu: Český rozhlas – rozhlasové poplatky, Vinohradská 1409/12, 120 99 PRAHA 2.
- I rozhlasový poplatek si lze přihlásit v rámci SIPO plateb, na kterékoli pobočce České pošty, kde by k tomu měly být všechny potřebné formuláře.
Co hrozí neplatičům?
Jestliže neplatíte koncesionářské poplatky, a přesto dle pravidel popsaných výše tuto povinnost máte, může po vás Česká televize a Český rozhlas dlužnou částku vymáhat. Včetně úroků, nákladů na soudní řízení a případnou exekuci.
Nadto mají obě instituce také právo přičíst si k dlužné částce přirážku – 10 000 Kč za nepřihlášené zařízení pro příjem televizního vysílání a 5000 Kč za zařízení pro příjem rádiového vysílání. Pokuta 1000 Kč hrozí tomu, kdo nesplní evidenční povinnost – například je od platby poplatků osvobozený kvůli nízkým příjmům, ale nedoloží je.
Výše pokut a přirážek by měla zůstat stejná i v budoucnu.
Jaké změny nás tento rok čekají?
Jak jsme předeslali v úvodu, Poslanecká sněmovna tento týden schválila mediální novelu, která koncesionářské poplatky zvyšuje. Rozhlasový poprvé od roku 2005, televizní od roku 2008. Nově by tak měly koncesionářské poplatky činit:
- 150 Kč měsíčně televizní poplatek
- 55 Kč měsíčně rozhlasový poplatek
Ročně tak každá domácnost zaplatí na koncesionářských poplatcích 2460 Kč.
Televizní a rozhlasové poplatky představují pro obě veřejnoprávní média hlavní zdroj příjmů. Podle důvodové zprávy se reálná hodnota těchto poplatků vlivem inflace za roky, po které se jejich výše nezvedala, snížila na 25 Kč u rozhlasového poplatku a na zhruba 61 Kč u televizního poplatku.
Do zákona se proto nově zavádí také pravidlo, dle kterého se mají koncesionářské poplatky o 6 % valorizovat. A to v momentě, kdy součet inflace za předcházející roky od posledního zvýšení rozhlasového a televizního poplatku překročí 6 %.
Další novinkou je rozšíření okruhu poplatníků. Povinnost přihlásit se k platbě poplatků tak dopadne na každého, kdo vlastní zařízení umožňující příjem některé z veřejnoprávních stanic. Aktuální pravidla, která se omezují pouze na televizi a rádio, podle zákonodárců neodpovídají technologické realitě současné doby. Tedy tomu, že rozhlasové a televizní vysílání se stále častěji přijímá i skrze počítače, notebooky a mobilní zařízení.
Nově bude zákon za přijímač považovat jakékoli zařízení, které přijímá vysílání šířené prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos vysílání (tj. prostřednictvím vysílačů), dále prostřednictvím družic nebo kabelových systémů, a konečně prostřednictvím internetu.
Je tedy pravděpodobné, že počet poplatníků koncesionářských poplatků v následujících měsících naroste. Stále má však platit princip, dle kterého bude 1 domácnost hradit pouze 1 poplatek za rozhlas a 1 poplatek za televizi. Nezávisle na tom, kolik televizí, tabletů či chytrých telefonů členové domácnosti dohromady mají. Pokud už tedy koncesionářské poplatky hradíte, v tomto směru se vás žádná změna netýká.
Novela zákona měla být původně účinná již od ledna 2025. Vzhledem k průtahům během jednání poslanců se ale předpokládané schválení zpozdilo, a zavedení nových pravidel pro koncesionářské poplatky se tak předpokládá až v květnu 2025. Novelu musí nicméně ještě schválit Senát a podepsat prezident.