Jak si tak pročítám příspěvky, tak tu vidím samé experty ;-) Předpokládám však., že tento článek/příspěvky nečtou jen experti.
Pracuji v jedné významné bance, takže připouštím, že můj názor není úplně nestranný, ale...
Z vlastní zkušenosti vím, že český střádal neumí s penězi, až na výjimky, efektivně hospodařit. Buď neúměrně a "blbě" utrácí /Pak to ale není "střádal", avšak alespoň se podílí na růstu hospodářství :-) /, nebo má stále radši peníze někde v bance na nízký úrok (nejlépe termínovaný, spořící účet). A pak mne ještě stále překvapuje s jakou nechutí se většina klientů chce o své peníze starat.
Co z toho pro mne plyne?
Základní nepochopení, že doba je jiná, že "staré časy" státní starostlivosti a jistot jsou již pryč, a proto se každý o své peníze musí starat.
Takže, i když mám výhrady k některým jmenovaným produktům, je to lepší než nic.
Klienti se totiž musí naučit, že základní pravidlo práce s penězi zní: DIVERZIFIKOVAT (v tomto smyslu rozkládat riziko) do různých produktů a nejlépe i v čase.
Naprosto souhlasím. Většina lidí buď neví, jaké možnosti investic má, nebo informace programově odmítá. Problém je ale nejspíš i trochu jinde - velkou část úspor drží starší generace, která se neměla kdy a kde naučit hospodařit, a mladí to buď umí (a bohatnou), nebo nemají s čím hospodařit...