Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Komu padne Černý Petr v propouštění? Míst je stále hodně, ale jen pro kvalifikované od anonym - "Míst je stále hodně" - ano, ale za...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 1. 2009 12:00

  anonymní
  "Míst je stále hodně" - ano, ale za jakých mzdových a pracovních podmínek ... Většina z nás, co odsuzují nezaměstnané, že nepřijímají nabízená místa, by zcela určitě na takováto volná místa nikdy nešla pracovat. Ono se to říká z tepla kanclu, od kafíčka, že lidi jsou líní a vybíraví. Ale je vcelku pochopitelné, že má-li občan platit za bydlení 15 tisíc měsíčně, za základní potraviny utratí 5 tisíc, k tomu si spořit na důchod atd. atd. že nemůže přijmout práci, za kterou bude pobírat např. 12 tisíc. K tomu dojíždění za 5 tisíc měsíčně ... Zdá se mi, že někteří odborníci chtějí dokázat, že tu funguje perpetum mobile. Náklady 30 tisíc měsíčně, příjmy 12 tisíc.
  Nechci, aby to vypadalo, že se zastávám notorických nemakačenků, ale každý může přijít nějakým způsobem o práci. A pak zjistí, pokud nemá nějakou atraktivní profesi nebo známé, kteří o nějakém dobrém místě, které se ani jinak do nabídek volných míst ani nedostane, vědí, že sehnat místo, ze kterého by ufinancoval své finanční závazky, a nemusel přitom dělat 25 hodin denně, nemusel býr odloučen 2 týdny od rodiny nebo se musel po kolikáté už rekvalifikovat a další nepopulární negativa, není lehké, ba je přímo nemožné.
 • 21. 1. 2009 12:20

  jezevec (neregistrovaný)
  njn, holt kdo nemá na bydlení za 15.tisíc měsíčně - asi bude muset někam na ubytovnu za dvojku, nicht wahr? a kam že to dojíždíte za 5000/měsíčně - pendolinem z prahy do ostravy?
 • 21. 1. 2009 20:48

  Aleš (neregistrovaný)
  Z Třince do Prahy to stojí 1 666,66 Kč měsíčně. Jezdím 3x týdně vlakem a mám In-Gold za 20 000. Za 5 000 možná tak autem :-)
 • 22. 1. 2009 9:00

  anonymní
  A to ještě dálková přeprava vychází v přepopočtu většinou na km levněji, než nějaké couračky. Např. 20 - 30 km autobusem po vesnicích, se 2 přestupy, u ČSAD či jiných dopravců už neexistují "dělnické" týdenky, ale vždy jedete za plné jízdné (nějaké karty, kde každou 20 jízdu máte zdarma, nelze považovat za slevy, které by dojíždění více zatraktivnily). Tzn., přepočítáte-li Vaše dálkově naježděné km na místní tratě, vyjde vám to na ty couračky ještě mnohem dráže.
 • 21. 1. 2009 12:33

  Jarmila (neregistrovaný)
  To jako že každej ouřada v práci jen lemtá kafe a klábosí o tom, jestli včera koukal v telce na fotbal nebo žena na OVRZ (= Ordinace v Růžové zahradě)?
  Problém je v tom, že ouřada může jít dělat dělníka, ale dělník většinou nemůže dělat toho ouřadu. Mzdová účetní může klíďo celý týden chodit do výroby, ale dělník z výroby nedovede vypočítat a zaplatit mzdy, faktury, daně. IT-specialista může hákovat denně 8 hodin na soustruhu, ale soustružník nenaprogramuje mašinu a když spadne počítačová síť, sedne si bezradně na židli a čeká na toho ajťáka, než ten si umeje ruce od oleje.
  Takže pokud nemám na nájem za 15.000, pořídím si levnější.
  Pokud nemám na jídlo za 5.000, musím vyjít se 4.000.
  Pokud nemám na dovolenou v Tramtárii, jedu do Chuchle na koníčky.
  Pokud nemám 2.000 na bundu, koupím si jinou za 100 v sekáči.
  Pokud nemám na MHD, klušu pěšky.
  Když osekáte zbytečnosti, zjistíte, že žít se dá i za hodně málo.
  Můžu vám na to dát i školení.
 • 21. 1. 2009 14:22

  anonymní
  Ano, dá se něco z výdajů zredukovat, ale ne donekonečna. Že budu mít doma místo 22 stupňů jen 18 stupňů, že se budu mýt jen 2x týdně nebo že kuře budu péci při poloviční teplotě poloviční dobu (čímž bude polosyrové). Ale co bude následovat po spotřebitelově šetření? Další růst cen všeho, aby monopolní giganti měli vyšší zisk. Takže teplota doma 15 stupňů, mytí 1x za 14 dní a kuře zcela syrové ...?
  Ty sumy byly jen pro příklad, aby těm méně chápavým (čímž nemyslím Vás, paní Jarmilo) konečně secvaklo, že mnohým může životní úroveň i klesat, pokud jim zaměstnavatelé neposkytnou důstojnou mzdu odpovídající životním nákladům. Lidé mají svoji důstojnost, nejsou dobytek, aby s některými bylo zacházeno tak, že i když poctivě pracují, nemají šanci na důstojný život, a na drahou stranu někteří se mají jak prasata v žitě a nevědí, co roupama dělat, aniž by na tom měli nějakou zásluhu.

  K Jezevcově "odborné" myšlence "asi bude muset někam na ubytovnu za dvojku" - právě nedávno u nás probíhala jakási akce okolo zbourání ubytovny pro lidi bez vĺastního bydlení. Byla to ubytovna soukromá, stará zástavba, bydlely tam i matky samoživitelky. Nájem kolem osmičky! Za 1 místnost a společné sociální zařízení. No tak jim našli skvělou náhradu - za cca dvojnásobek ceny. Ruku na srdce, kdo z nás by za takovéto náklady šel bydlet? Ono se to lehce kecá, když máme nějaký RD, bývalý státní či družstevní byt odkoupený za zlomek dnešní ceny. Ale kdo má holý zadek (děti z děcáku, lidé po rozvodu či po úmrtí druha) a nemá to štěstí v podobě výhry v loterii, bohatého strýčka atp., nemá šanci na důstojný život, při dnešních platech a nákladech. A leckdo dobře situovaný může do takovéto skupiny sám lehce sklouznout (třeba po onom rozvodu či úmrtí, nemoci druha - příjmy ustanou, a je vymalováno).
 • 21. 1. 2009 15:14

  Fefi (neregistrovaný)
  Nemohu nereagovat, pokud nekdo bydli na ubytovne v jedne mistnosti se zachodem na pavlaci za 8k mesicne tak je nesvepravny. Vsichni tvrdite jak je v Praze draze, ale predstavte si, ze bych tem co na te ubytovne bydli doporucil se odstehovat do Prahy, najem sezenou levnejsi a vetsi. Co se tyka pracovnich nabidek asi to taky bude lepsi.

  Za 8k jsem v Praze bydlel v 2+kk (44m2) pak jsem bydlel za 12k v 2+1 (73m2) vsechno ceny se vsim vsudy.

  Napiste prosim, kde je to "u Vas" a naleznu Vam varianty bydleni za mene nez 8k mesicne.
 • 22. 1. 2009 8:22

  anonymní
  Takových ubytoven je bohužel po republice dost.
  I za holobyty pro neplatiče (zvláště ty nově postavené) platí oni neplatiči mnohem více, než platí normální lidi za normální 3 + 1. V tom je to dnešní zřízení zkur*ené, že lidem, co se nějakým způsobem dostali na okraj, nepomůže, ale ještě je víc a víc oškubává a ti lidé se propadají niíž a níž. A ty lidi se nemají šanci nějak bránit. Kdo má nižší příjmy, nemá na to si vzít hypotéku, byty za regulované nájemné jsou beznadějně obsazeny (byť v nich bydlí mnohdy nájemník, který má byt pronajat za skoro tržní nájemné od původního, legálního nájemníka, který platí ono regulované nájemné), neexistují takřka obecní byty či jinak dostupné, a u těch s regulovaným nájmem se vymění záchodová mísa a vodovodní baterie a po novém nájemníkovi je už požadováno tržní nájemné. A pokud se nájemné ( i to regulované) neustále zvedá, ale lidem příjmy nikoliv, nastane situace, že lidi na to nebudou mít. Tak vás vystěhují do nějaké podobné ubytovny a pak už není problém stát se bezdomovcem, když na onu ubytovnu dotyčný nemá 8 tisíc. Ostatně, mnozí z nás třeba platíme 8ku, ale za hypotéku a určitě bychom neradi dávali 8ku za holobyt se společným WC na chodbě. Ale když se vám nic lepšího nenaskytne ... Ono se to mluví jinak, když je člověk nějak zajištěn, má dobré místo, dobrý plat, druhou plovičku, která náklady táhne s ním, zdraví mu slouží, ale vše může být brzy zcela jinak. A pak není problém se propadnout na dno společnosti. A "štědrý"sociální systém tu mnoho nepomůže, jen odčerpává peníze ze státního rozpočtu hlavně na svůj chod.

  Jednoduše řečeno: nesoulad mezi příjmy a výdajiu u některých občanů.

  Doporučuji shlédnout TV film "SVĚDEK" s J. Hanzlíkem, kde z normálně zaměstnaného chlapa s rodinou se stal během chvíle bezdomovec. Běželo to sice už před pár lety, ale je to stále aktuální.
 • 22. 1. 2009 10:50

  Fefi (neregistrovaný)
  Ale ja tvrdim, ze pokud nekdo dokaze platit 8k za ubytovnu tak dokaze platit i 6k za podnajem. Nebylo mi odpovezeno kde je ta ubytovna - pokud se podivam na web, tak levnejsi bydleni se sehnat proste da a to ze si ho dotycny nesezene a plati 8k za ubytovnu to je jeho reseni, asi to dokaze vydelat. V Praze se da sehnat bydleni v jedne mistnosti se spolecnou kuchyni zachodem a koupelnou do 5000Kc/mesic, tak mi reknete kde za tyhle penize podnajem nesezenete a ja Vam nabidnu reseni celkove situace. (Odstehovat se do Prahy kde je vice pracovnich mist a existuje i levnejsi bydleni je nejjednodussi varianta).

  Tvrdite mnozi z nas neplati 8ku za holobyt, ano, protoze za 8ku sezenete dost slusny bydleni, pokud nekdo tohle bydleni nesezene a bydli na ubytovne za stejne penize tak je to jeho problem, ale asi situaci neresi (nebo na ni jen nadava).

  Kazdy problem ma reseni, jinak by to nebyl problem.
 • 22. 1. 2009 18:29

  Paly (neregistrovaný)
  Ten kdo žije podle vašeho popisu si dle mého názoru nic lepšího nezaslouží, protože je hloupý.
  Nebudu platit 8ooo za ubytovnu, když můžu platit za jinou 16oo, za 4ooo může dnes člověk v dost jídla. Z minimální mzdy stále ještě zbývá (málo, ale přeci) - tak se může člověk postarat aby se měl brzo lépe.
 • 23. 1. 2009 8:22

  anonymní
  Ne všichni jsou chytří jako vy. Ne každý se k informacím o levnějším ubytování dostane nebo ty "levnější" jsou obsazené, případně se k pobytu v ubytovně váže nějaká omezujcíí podmínka (např. zaměstnanání u určité společnosti). Někde zase určitou kategorii "normálně" neubytují - romy, potentované kriminálníky, nezaměstnané, matky-samoživitelky ... Ne každý, podle toho jak vypadá a jak mluví, musí být nutně asociální živel. Všichni jsou házeni ale do jednoho pytle a tak část z nich končí jako narkomani a bezdomovci, a část s touhou po alespoň trochu důstojném životě, na oněch ubytovnách za 8ku nájemného. Otevřete oči a všímejte si okolí, nebo těm lidem ukažte, že mohou jít bydlet ještě důstojněni a za ještě nižší peníz. Ale nedivte se, že někoho špatně odhadnete, a budete mít v pronajatém bytě po týdnu vytrhánu dřevěnou podlahu a měděné kabely k zásuvkám.
  U nás zase třeba bydlí spousta Slováků, pracujících zatím v místních auto-montovnách, na jednom z místních hotelů. Noc od 400,-, nevím, jestli mají nějakou slevu, když tam bydlí asi celý měsíc.
 • 23. 1. 2009 9:47

  Fefi (neregistrovaný)
  Asi si vsimam okoli mene, nebo mam v okoli same schopne lidi. Kdyz nekdo ohledne sveho bydleni za 8k nechce poradit, tak mu ten stav asi vyhovuje, pokud chce poradit tak verim, ze kdyz se ve svem okoli bude ptat dostatecne dlouho tak, ze nekdo zareaguje a pomuze. Ale znovu zduraznuji: pokud nekdo neresi svou situaci a jedine co dela je, ze ji kritizuje, tak si jinou situaci asi nezaslouzi.

  Z meho okoli si vybavuji pouze jednu prihodu z minulosti, kamarada jako neplaticiho za bydleni vystehovali na ulici, s dalsimi kamarady jsme mu pomohli a ted bydli na relativne "slusne" adrese v Hostivari a za toto ubytovani plati pouze 4k5 mesicne (1 mistnost, ostatni vybaveni ve spolecnych prostorach). My jsme mu nepomahali tak, ze bysme mu dali penize, nebo mu to bydleni zajistili, nechali jsme to na nem, ale dali jsme mu par tipu. Ten clovek jak pises ty vypada jako "asocialni zivel". A presto to dokazal.

  zase pridam jednu pravdu: Jaky si to udelas, takovy to mas.
 • 24. 1. 2009 7:59

  asdfg (neregistrovaný)
  Já myslím, že to je tak napůl. V každém velkém městě bydlí nějaká tisícovka rodin nebo jednotlivců v tom jednom pokoji na ubytovně za 8 K měsíčně. V každém velkém městě se dá najít desítka možná stovka podnájmů za 6 K nebo ještě méně. Všichni se nemůžou přestěhovat do levných podnájmů, je ale možná, že nějaké jednotlivé případy ano. Vypadá to, že stát se absolutně vykašlal na sociální byty. Teda fakticky, protože slovně sociální byty existují - tento potenciál svého času volebně využila tuším socdem k zmenšení daní za stavební práce pro průměrné až nadrpůměrné byty. Tím byla fakticky odstřelena možnost stavět opravdu skutečně levné sociální byty pro rodiny na hranici životního minima. Výsledek je ten, že tito lidé jsou defakto odkázání na drahé hotelové ubytovny a na těch pár bytů, které jsou ještě pořád z nějakého důvodu nevhodné ke kvalitnímu bydlení a tudíž jsou levné. Pokud tato krize bude delší dobu, pravděpodobně se tento problém, nedostatek levných bytů, projeví v nějakém velkém problému.
 • 25. 1. 2009 12:48

  Fefi (neregistrovaný)
  Dokud ale levne podnajmy jsou, tak se stehovat mohou, takze jim asi nevadi jejich situace tak aby s tim neco delali. Az levne podnajmy nebudou tak budete mit pravdu, ale nemyslim si, ze nekdy v dohledne dobe nastane stav, ze nebude levnejsi podnajem, nez Vami zminovanych 8k na ubytovne.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).