Vlákno názorů k článku Kolik zaplatíte za prodej nemovitosti? od Ondra - Chtěli jsme s manželkou koupit byt kde jste...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 2. 2003 11:39

    Ondra (neregistrovaný)

    Chtěli jsme s manželkou koupit byt kde jste v podnájmu. Bohužej jsme narazili na to že majitelka neměla trvalé bydliště v tomto bytě a samozřejmě se chtěj vyhnout placení daně z příjmů. Teď už trv. bydliště má,ale v bytě nikdy nebydlela a ani bydelt nebude,jede na dva roky do austráie. Znamená to že budem muset čekat 5 let? A ještě jedna věc kolik teda zaplatí majitelka když řekněme od družstva to koupila za cca 150.000Kč a teď by to prodávala za 1.200.000Kč ?
    Uplně poslední: je možné aby daň z převodu nemovitosti zaplatil kupující?

  • 4. 2. 2003 12:03

    Ján Simkanič (neregistrovaný)

    Když v bytě nebydlela, pak by daň z příjmu měla platit. Čekat 5 let asi nemá cenu, když v bytě bydlet stejně nebude. Takže buď ji zaplatí sama, nebo, když byt opravdu hodně chcete, můžete se s ní o přidané náklady podělit.
    Pro výpočet daně je rozhodující prodejní nebo odhadní cena a to vždy vyšší z těchto dvou částek - tady by se jednalo zřejmě o těch 1.200.000 Kč. Daň z převodu je 5 %, tedy 60.000 Kč, plus daň z příjmu, která ovšem závisí na pásmu, v kterém bude zdaňovaná a pásmo zase závisí na celkových příjmech prodávající osoby za daný rok.
    A poslední: je možné, aby daň z převodu platil kupující - je totiž ze zákona ručitelem za prodávajícího a když daň prodávající nezaplatí, může ji stát požadovat po kupujícím - tam bych se ale tvrdě bránil, abyste nedoplácel na neochotu nebo podvod druhé strany, v krajním případě bych se obrátil i na soud.

  • 4. 2. 2003 13:17

    Martin Hrdý (neregistrovaný)

    Pokud ta paní byla posledních pět let majitelkou bytu, tak by stejně nemusela platit daň z příjmu i přes to, že v bytě nebydlela. Pokavaď byl byt na ní v nedávné době převeden z družstva, řeší tuto otázku metodické stanovisko ministerstva financí, které se prodejem nedávno převedených družstevních bytů zabývá (i když konečný výklad zákona je přirozeně na soudu) - družstevní vlastnictví je posuzováno podobně jako osobní vlastnictví. Daň z převodu nemovitosti může v některých případech platit i kupující, a to ve výjimkách, které definuje zákon. Neměl by to ale být váš případ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).