"Je zde důležité upozornit, že se v prvním případě hovoří o tom, že v bytě/domě je nezbytné mít bydliště. Je ovšem rozdíl, zda se řekne trvalé bydliště nebo bydliště. Pojem bydliště je celkově velmi nejasně definován a je těžké odhadnout, co se pod ním všechno skrývá." - tak jak se toto má tedy chápat ?
Nastala nám přesně uvedená situace. S přítelkyní jsme si na půl asi před 4 lety koupily byt, který jsme nyní prodaly. Já jsem v něm měl trvalé bydliště, ale přítelkyně nebyla schopná si zařídit novou občanku a trvalé bydliště tam neměla, ačkoli tam celou dobu bydlela. Má tedy platit daň z příjmu ? Jak dokázat, že tam bydlela. Všude říkají něco jiného, na finančním úřadě nám řekli, že by tam musela mít trvalé bydliště, aby daň nemusela platit, tak jsem z toho celkem zmatený. Je tu někdo, kdo má v této problematice jasno ? Díky za případné rady.
Tohle je těžké chápat. Na finančním úřadě Vám nejspíš radil někdo nekompetentní. V zákoně o dani z příjmu se totiž hovoří o bydlišti a ne o trvalém bydlišti. Bydliště jako takové pak není definováno. Takže si pod tím můžete přestavit leccos. Pokud situace nějak závažně graduje, asi je vhodné poradit se s právníkem. V opačném případě by mohlo stačit zajít na FÚ, ukázit jim to v zákoně o dani z příjmu (možná ho tam i budou mít :-)) a snad to pochopí. Také jsem to jednou řešil.
S byvalou pritelkyni jsme poridili pred peti lety byt, ja vlastnim 9/10 ona 1/10. Nyni jsme se dohodli, ze zbyvajici jednu desetinu mi odproda za symbolickou jednu korunu - jedna se o neidealni cast nemovitosti, ktera je prakticky neprodejna.
Jak je to v tomto pripade s dani z nemovitosti? Diky za odpoved.
No velmi jednoduše. Pokud vlastni přítelkyně podíl odpovídající 1/10, tak si najměte odhadce, který Vám odhadne hodnotu nemovitosti. Z jeho odhadu spočítáte 1/10 a porovnáte s 1 Kč, kterou nabízíte přítelkyni. Pokud odhadne odhadce nemovitost na více než 10 Kč, tak přítelkyně zaplatí 5 % daň z částky odpovídající 1/10 ceny zjištěné při znaleckém posudku. Takhle jednoduše se bohužel daním ubránit nelze :-(.
Chtěli jsme s manželkou koupit byt kde jste v podnájmu. Bohužej jsme narazili na to že majitelka neměla trvalé bydliště v tomto bytě a samozřejmě se chtěj vyhnout placení daně z příjmů. Teď už trv. bydliště má,ale v bytě nikdy nebydlela a ani bydelt nebude,jede na dva roky do austráie. Znamená to že budem muset čekat 5 let? A ještě jedna věc kolik teda zaplatí majitelka když řekněme od družstva to koupila za cca 150.000Kč a teď by to prodávala za 1.200.000Kč ?
Uplně poslední: je možné aby daň z převodu nemovitosti zaplatil kupující?
Když v bytě nebydlela, pak by daň z příjmu měla platit. Čekat 5 let asi nemá cenu, když v bytě bydlet stejně nebude. Takže buď ji zaplatí sama, nebo, když byt opravdu hodně chcete, můžete se s ní o přidané náklady podělit.
Pro výpočet daně je rozhodující prodejní nebo odhadní cena a to vždy vyšší z těchto dvou částek - tady by se jednalo zřejmě o těch 1.200.000 Kč. Daň z převodu je 5 %, tedy 60.000 Kč, plus daň z příjmu, která ovšem závisí na pásmu, v kterém bude zdaňovaná a pásmo zase závisí na celkových příjmech prodávající osoby za daný rok.
A poslední: je možné, aby daň z převodu platil kupující - je totiž ze zákona ručitelem za prodávajícího a když daň prodávající nezaplatí, může ji stát požadovat po kupujícím - tam bych se ale tvrdě bránil, abyste nedoplácel na neochotu nebo podvod druhé strany, v krajním případě bych se obrátil i na soud.
Pokud ta paní byla posledních pět let majitelkou bytu, tak by stejně nemusela platit daň z příjmu i přes to, že v bytě nebydlela. Pokavaď byl byt na ní v nedávné době převeden z družstva, řeší tuto otázku metodické stanovisko ministerstva financí, které se prodejem nedávno převedených družstevních bytů zabývá (i když konečný výklad zákona je přirozeně na soudu) - družstevní vlastnictví je posuzováno podobně jako osobní vlastnictví. Daň z převodu nemovitosti může v některých případech platit i kupující, a to ve výjimkách, které definuje zákon. Neměl by to ale být váš případ.
Nájemcem DB jsem více než 5 let, trvalé bydliště mám tamtéž od října 2001. Nyní byt převádím do osobního vlastnictví. Kdy budu moci byt prodat, abych nemusela platit daň z příjmu? Doufám, že se za "bydliště" počítá minimálně doba, od kdy tam mám trvalé bydliště, nikoli doba od převedení do OV.
Děkuji za pěkný článek, ale nepochopil jsem moc následující věc: "Pokud tedy chcete prodat za 2,5 mil. Kč domek, který jste získali za 2 mil. Kč před necelými dvěma lety, může vás to přijít na 925 tis. Kč a zdánlivě výhodný prodej se změní v noční můru."
Měl jsem za to, že v tomhle tom případě by daň z příjmu byla 75 tis. kč (15% z rozdílu nákupní a prodejní ceny - když je vyšší)
Pozemek u Brna jsme snadno a rychle prodali přes: http://nemovitosti-reality.hyperinzerce.cz. Doporučujeme.
Prosím o řadu.Před třemi lety jsme s manželem koupili rodinný dům na hypotéku 2.30000 kč.Nyní se budeme rozvádět a dům chceme prodat.Cena by měla být kolem 4mil. Kolik bychom museli zaplatit daň a fixaci,když tam nebydlime ještě celých 5 let? Manžel mně straší obrovskou částkou( prý až 80000)
právě sedím nad dopisem z FÚ ,v roce 2014 jsem prodala podíl na nemovitosti a naivně si myslela,že 4% daní z převodu nemovitosti mám vše za sebou,bohužel jak jsem teď zjistila je tu další daň a to daň z příjmu ,nechápu,když jsem dům kupovali penězi, které byli již jednou zdaněny,je budu při prodeji danit znovu i přesto,že jsem dopis dostala ,placení se nevyhnu,.Nechápu jednu věc proč když jsme sepisovali kupní smlouvu upozorňovali na daň z převodu ,ale na další daň ,daň z přijmu to už nějak paní advokátka u které jsme smlouvu podepisovali opomněla.Budu vám držet palce ať se z této nepříjemné situace brzy dostanete,hodně štěstí.