Hlavní navigace

Kolik stojí prvňáček?

27. 8. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Za několik dnů se školní lavice opět zaplní. Na prvňáčky čeká vstup do nového období života. Základní škola, střední škola, univerzita, tak rychle se z toho už nevyvlečou. Pro rodiče to znamená počátek dlouholeté investice do vzdělání našich dětí. A první vklad je třeba vložit už nyní…

Přestože obchody se svou širokou nabídkou školních potřeb přispěchaly už v polovině prázdnin, teprve nyní zažívají největší nápor rodičů, kteří na poslední chvíli dohání, co přes léto zapomněli. Mezi nejzákladnější výbavu prvňáčka patří aktovka, penál a desky na písmena či číslice. I tento základ však může značně ovlivnit rodinný rozpočet. Celková částka za vybavení pomůcek do školy může dosáhnout až dvou tisíc korun. Ve skutečnosti však mohou být výdaje mnohem vyšší.

Nejdražší investicí je aktovka. Ale právě na ní se nevyplatí šetřit. Taška musí být šetrná k zádům malého prvňáčka. Zároveň také bývá otázkou dětské prestiže, proto jsou nepostradatelné moderní vzory či postavičky z pohádky. Nebo snad ne? Zatímco za tašku, která splňuje zdravotní normy, zaplatíte cca 800 Kč, její cena se může až zdvojnásobit, pokud ji bude zdobit oblíbená postavička. V současné době jsou mezi dětmi populární například čarodějky Witch.

Ale nic není tak nestálé jako dětský zájem. Televize na děti chrlí více pořadů a pohádek, než mohou vstřebat, a proto je sláva postaviček velice pomíjivá. „Out” jsou postavičky, které ještě nedávno zvedaly prodej obchodních domů, například Šmoulové, kačer Donald, Shrek a další. Děti se pak často stávají terčem posměchu, když jejich aktovka není dost trendy. Buď můžete investovat do postaviček, které zrovna „letí”, přestože cenu aktovky navýší třeba i o polovinu, a za rok stejnou věc zopakovat, protože postavičky už nebudou moderní a vašemu dítku se budou ostatní smát. Nebo se můžete zachovat rozumně a koupit aktovku, která má hezký, moderní vzhled, ale nejsou na ní žádné konkrétní postavičky. Tak ušetříte na vrtkavé slávě pohádek a zároveň se vyhnete i úsměškům spolužáků, pokud čarodějky Witch vystřídá na obrazovkách i v srdci našich nejmenších jiná pohádková bytost.

Základní výbava prvňáčka

O tom, co přesně znamená pojem základní výbava prvňáčka, by měla rodiče informovat především škola. Obecně by na seznamu nejdůležitějších školních potřeb neměla chybět aktovka, pouzdro s výbavou tužek, per a pastelek a desky na písmena a sešity. To ale zdaleka není všechno. Výbavu bude potřeba pořídit i do hodin tělesné výchovy, kde se dítě neobejde bez pytlíku na boty, sportovního oblečení do uzavřené tělocvičny, ale také bez oblečení do parku a míčku. I obuv je vhodné mít zvlášť do tělocvičny a zvlášť do hodin tělesné výchovy v parku. Všichni si jistě ze svých školních let vzpomínáme na to, jak tělocvikáři kontrolovali nežádoucí černé podrážky v tělocvičně. V tomto ohledu se nic nezměnilo.

Dítě bude potřebovat také přezůvky. Ty je lepší vybrat ve specializované prodejně zdravé obuvi. Důležité je, aby přezůvky byly pevné. Naprosto nevyhovující jsou různé druhy střevíčků nebo pantoflíčků, které sice udělají parádu, ale nohu dítěte řádně neupevní. Ročně se ve školách stanou desítky úrazů jen kvůli nepozornosti a nevhodné obuvi dětí. To však stále nejsou jediné výdaje, které na rodiče čekají. Je nutné vzít v úvahu také výdaje za stravování dítěte, jeho dopravu do a ze školy, samozřejmě oblečení a další.

Laciné dvakrát placené?

Říká se, že na kvalitě se nevyplatí šetřit a také že velké balení se vyplatí. Bohužel v případě prvňáčků to není vždy tak jednoznačné. Zvláště malé děti často věci ničí nebo je ztrácejí, proto nemá význam kupovat velké balení pastelek s tím, že budete mít na rok klid. Nebudete. Do dvou měsíců je budete kupovat znovu, protože je vaše dítko postupně poztrácí. Kupte raději několik balení běžných velikostí. Ty pak schovejte doma, protože až se vám jednoho dne prvňáček vrátí, že někde omylem nechal sešit, nemusíte rychle shánět nový. Na čem ale nešetřete, je výběr obuvi a aktovek. Neplaťte však za moderní vzory, ale spíše za zdravotní nezávadnost výrobků.

Kolik co stojí?

Ceny zboží se pohybují v širokém rozmezí. Cena školní aktovky se průměrně pohybuje mezi 200 Kč a 1600 Kč, najdete však i dražší. Desky na sešity stojí od 80 Kč do 300 Kč, pastelky jsou v ceně od 60 Kč do 400 Kč, fixy vás přijdou na 30 Kč až 180 Kč, za čtyři obaly na sešity zaplatíte asi 60 Kč až 120 Kč a za pero dáte od 30 Kč do 300 Kč.

Na nákupy s dítětem nebo sami?

Většina rodičů se děsí představy, že jejich ratolest jim bude při výběru školních pomůcek asistovat. Obávají se zdržení a záchvatů hysterie či vzteku, když jim nebudou chtít koupit zrovna tu aktovku, na kterou si oni svým malým prstíkem ukážou. Přesto však odborníci doporučují, abyste vzali své dítě s sebou. Začátek povinné školní docházky je významným krokem v jejich životě, který se podruhé už nebude moci opakovat. Vaše dítě se poprvé setká s povinnostmi, které ho přiblíží do světa dospělých. Podle toho je k němu třeba také přistupovat. Součástí světa dospělých je i možnost svobodné volby. Jednou z cest, jak naučit děti odpovědnosti a možnosti se rozumně rozhodovat, je dovolit jim to. U takových drobností jako je nákup školních pomůcek to může začít. Navíc, když vyberete školní potřeby společně, vypěstuje si k nim vaše dítě mnohem bližší vztah, protože se bude jednat o předměty, které si samo vybralo.

Anketa

Kolik peněz plánujete letos utratit za školní vybavení svých dětí?

Autor článku

Specializuji se na psychologii, pracovně právní problematiku a zavádění moderních manažerských metod. Studuji žurnalistiku, politologii a chystám se na práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).