Názory k článku Kolik stojí pobyt v nemocnici?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2006 0:36

    jezevec (neregistrovaný)
    Asi když to bude zavedeno, tak bude každý připlácet, lhostejno zda je ochoten či není ochoten - nemyslíte?
  • 6. 3. 2006 7:46

    klm (neregistrovaný)
    neboť tržní cena pracovní síly u nás je hluboko pod její reprodukční honotou, jinými slovy bez výrazné soliadrity bohatých s chudými by se u nás celá společnost sociálně zhroutila, což by mělo velmi závažné politické důsledky, stačí se podívat na Slovensko...
  • 6. 3. 2006 21:00

    Michal Ludvig (neregistrovaný)
    Jenze to neznamena ze ti chudi musi system vysavat jak kdyby v nem byli sami. Zaplatit si lek proti chripce v plne vysi nikoho nezabije, stejne tak dat treba padesat korun za den v nemocnici. Spis nez prispevek na zdravotnictvi je to motivace k neplytvani.

    Dalsi problem je, ze v cesku neexistuje soukrome zdravotni pojisteni - kdyby bylo, spousta movitejsich by ho mela a sve nemoci si lecila v soukromych zarizenich. Tim padem by zbylo vic prostredku ve verejnem pojisteni z nehoz by cerpali socky, mensiny a duchodci. Takovy system funguje ve spouste zemi a nejsou s nim zasadnejsi problemy.
  • 6. 3. 2006 8:19

    Jarmila (neregistrovaný)
    Podobná témata miluju. Nejprve z článku: "Pro občany jednotlivých zemí se však jedná o poměrně nízké částky vzhledem k jejich mzdě (např. na Slovensku se za každý den v nemocnici hradí 50 SKK)." Nesmysl. Pro občana Slovenska je ta částka příliš vysoká.

    Za dveřmi máme ptačí chřipku. Pokud zmutuje, chci vidět situaci v Romských ghetech na východu Slovenska. Pokud Romové řeknou, že na pobyt v nemocnici nemají, nechají je Slováci bez ošetření a mimo nemocnici, aby nakazili další? Co uděláme v Čechách? Vychcípáme na ptačí chřipku nebo budeme řešit poplatek v nemocnici (nejsem proti poplatku za stravu, ale doma mám možnost ovlivnit její výši, pokud na to nemám, jsou doma třeba škubánky s mákem, v nemocnici tu možnost nemám).
  • 6. 3. 2006 8:44

    marod (neregistrovaný)
    "Základní léky proti kašli, nachlazení a jiným lehkým onemocněním si musí pacienti ve většině západoevropských zemích hradit v plné výši"

    tak to by me zajimalo jak se to v Cesku da udelat abych si je neplatil. Poslednich 5 let mi je sice doktor predepise (sanorin, bromhexin, acylpirin, ibuprofen) ale platim si plnou cenu. Mam VZP a bydlim v PA. Vysvetli mi to nekdo?
  • 6. 3. 2006 9:18

    Jarmila (neregistrovaný)
    nejlepším lékem na kašel a nachlazení je lipový čaj nebo čaj z květů bezinky oslazený medem, případně doplněný citrónem, a týden v posteli. I Acylpytin škodí, protože sníží teplotu a tělo nemůže s nemocí bojovat, nemůže se vypotit. Snižovat teplotu u dětí považuju doslova za zločin, pokud to nejsou zrovna čtyřicítky.
    Problém je v tom, že řada lidí od doktora potřebuje POUZE papír, který jen dokládá, že několik dnů budou ležet v posteli (a pro který si nechodí důchodci, podnikatelé a ženy na mateřské, protože oni ho nepotřebují).
  • 6. 3. 2006 10:27

    zvěd (neregistrovaný)
    Nedávno jedna známá rodina, uznávající pouze ODS, zavrhující vše z minulosti dobré, zastánce platby čehokoliv ve zdravotnictví, měla 15tiletého syna, kterému se náhle přitížilo. Dětská lékařka (asi shodou náhod taky ODSesesačka): to nic není, paralen nebo acylpyrin to spraví. Když se stav nezlepšoval, ale zhoršoval a dětská lékařka již v poledne neordinuje, na dospělácké pohotovosti (dětskou nemáme) mu taky nepomohli. Když se svěřili známému zubaři, ten začal konat. Jelikož jim nikdo nebyl schopen zařídit vyšetření v krajské nemocnici (sám od sebe tam prý občan nesmí, jen na doporučení jiného lékaře) a sanitku pro převoz do krajské nemocnice, musel i to ten zubař. Nikdo nevěděl, zda i zubař má kompetence k takovýmto úkonům. V krajské nemocnici už aspoň diagnostikovali podezření na něco hnusného a vrtulníkem šupačil ještě ten den do Prahy 5 - Motol. Dnes je po transplantaci kostní dřeně za milion a podnikatelé (mimochodem před zákrokem se chlubícími, co by státu měli platit nějaké daně, když od státu nic nepotřebují, tudíž si vše možné dávají do nákladů) najednou překabátili - přece si nemocní nebudou platit ... Než se jim to stali, koukali na nás vždy skrz prsty - odčerpáváme totiž díky synovi a jeho závažné nemoci nemalé prostředky zenzdravotního pojištění. To musí každého potkat taková nemilá věc, aby změnil názor na finance ve zdravotnictví?
    Obdobné případy by se našly v soudnictví, v bezpečnosti, ve školství atd. ... Všude ten nedostatek financí ucítí někdo, kdo daně poctivě platí a kdo nemůže ovlivnit nákup stíhaček, stěhování pražského magistrátu nebo jiné tunely dnes již sejšeslkých občanů ..., zkrátka ten občan dole, co za nic nemůže ...

    K poplatkům v SR: pro občana SR je i těch 50 SKK skutečně hodně. nebo za převoz sanitkou.
    Platit si i u nás hotelovné nebo odborné vyšetření? stravu i pobyt pořídí zvláště důchodce, který celý život platil solidárně daně, laciněji. Jezdíme se synem do Motola, kde jednou čtvrtletně děláme kolečko skoro po všech odborných lékařích, co tam jsou. To bychom se asi nedoplatili. Vzhledem k jeho závažné nemoci, to nikdo než odborníci z Motola neléčí. Než byla stanovena jeho správná dg., praktický lékař jej nekonečně odesílal k soukromým odborníkům. Ti nic nezjistili. Ale po stanovení správné dg. v té době státní nemocnici se ho drží zuby nehty. Z motolské lékařské zprávy přepíší do té svojí to své, těšilo nás, za čtvrt roku nashle. Žádné léčení. Když se v Motole ptali, proč docházíme i k soukromým specialistům v místě bydliště - že to prý není nutné. Ale hádejte se s doktory... U jednoho jsme vynechali jednu návštěvu, a co čert nechtěl, syn onemocněl. Tak jsme k němu stejně museli. A hned si ve zprávě smlsnul ... Kdyby pak k něčemu došlo, po bitvě (nebo pitvě?) je každý generál. Když k ničemu nedojde, je to zbytečné plácání financí ze zdravotního pojištění. A pak občane - laiku (sice už po těch letech tací laici nejsme a jsme schopni poučit přijímací sestru či lékaře, kterým se nezamlouváme a kteří o synově nemoci nic neví) - včíl mudruj ...
  • 6. 3. 2006 13:24

    Jarmila (neregistrovaný)
    A to ještě neuvažujete o slovu "prevence" (já vím, že u transplantace kostní dřeně to nejde, ale u chorob z nachlazení, žloutenky, TBC, AIDS a dalších. Stačí se jen podívat, kolik lidí kouří. Alkoholiků je oproti socialismu asi míň, když je chlast dražší a asi není tak návykový. Teda aspoň u nás zaplivané pajzly IV. cenové skupiny, kde bylo od 9.00 živo, zmizely. Nebo že by to bylo tím, že řemesníci, vysedávající po hospodách, tvrdě zařezávají, pokud nejedou na vlastní ŽL nebo nejsou nezaměstnaní?).
    Pro každého doktora je slovo prevence sprosté slovo, při kterém dostává osypky. Jako by byla vhodná jen pro pár šílenců, co chodí do fitka. Doktoři ji nedělají, daňové úlevy a tudíž motivace mnoha lidí není. Proč? I malé dítě ví, že předcházet je levnější než léčit? Že by to do sněmovny nedorazilo?
  • 6. 3. 2006 17:53

    jezevec (neregistrovaný)
    Stačilo by, kdyby si člověk mohl vybrat.
    Chceš vyšší pojistné krytí za dražší pojištění? Můžeš ho mít.
    Chceš pojištění státní - mizernou péči zadarmo a bez doplatků, a nízké pojistné? Dobrá. Ale nafurt.
    Vychcánkové co neplatí pojistné a paxi to náhodou rozmyslí, by holt přišli o všechno a následně pomřeli na zápražích nemocnic. Mně by to připadalo fér ale u nás se to považuje za sociálně necitlivé.
  • 7. 3. 2006 8:04

    € (neregistrovaný)
    Problém by byl v tom, až by někdo vytuneloval i to dražší pojištění nebo aby "standardní" úkony z tohoto pojištění se časem nestaly "nadstandardními". Je to jak s daněmi: dříve stačila jedna srážka ze mzdy na všechno. Pak byly vedle daní zavedeny nové položky zdravotní a sociální pojištění. Nyní už ani to nestačí, a tak by se po volbách mohlo ještě začít platit na školství, na církve, na penzijní připojištění, na silnice, na ekologii atd. atd.
    Penzijní fondy nyní vykazují jakýsi zisk, ale jen díky tomu, že hromadně nevyplácejí penze. Až začnou ve velkém vyplácet penze, zjistí se, že v těch fondech nejsou peníze pro všechny a na všechno, co slíbili. Navíc, když tam bude jen provozní kapitál příchozích plateb a odcházejících na výplatu důchodů, nebude co zhodnocovat přesunem na nějaké termínované vklady a jinými metodami, které penzijní fondy v současné době používají ke zhodnocení svých financí. V podstatě je jedno, jestli penze vyplácí stát pomocí nějakého důchodového fondu nebo nějaký soukromý penzijní fond. Všude je jen nějaká hromádka peněz, která se prostě perpetověmobilově zvětšit nedá. Takže jde o to, vyjít si vsříc. Aby se nedávalo tolik na léčení, lidi dříve umírali a tím nebude potřeba ani peníze na penze. Vždyť dlouhověkost je nežádoucí, posunem věku odchodu do důchodu se nic neřeší, protože práce není ani pro lidi v produktivním věku, natož pro ty, co měli být podle starých pravidel již v důchodu. Jestli stát musí vyplácet podporu v nezaměstnanosti nebo důchody, je to v podstatě jedno. Takže pokud neumřete do měsíce po odchodu do důchodu, tak popravit ...
  • 7. 3. 2006 10:41

    Petr (neregistrovaný)
    Jste si jistý, že posun hranice odchodu do důchodu se nic neřeší? Není nezájem o starší zaměstnance částečně způsoben jejich "neperspektivou" v perspektivě odchodu do důchodu?
  • 7. 3. 2006 11:14

    Jarmila (neregistrovaný)
    K těm penzím jste zapomněl dodat jednu věc: byly cca 30 let v přebytku a jsou stále součástí státního rozpočtu. Po zpackané privatizaci v 90. letech, kdy podniky přestaly platit odvody do státního rozpočtu, ale zisky se vyvážejí do zahraničí, popř. podniky zkrachovaly, neb byly zavřeny, aby nekonkurovaly těm prý "lepším, s kvalitnějším zbožím", se pro dojem "vyrovnaného státního rozpočtu" použily všechny jeho dosavadní přebytky, rozuměj: naspořené peníze těch, co odcházejí nebo v následujících 10 letech budou odcházet do důchodu. Pouhé DVA roky deficitu vyvolaly potřebu důchodové reformy a politici si honem pospíšili s tvrzením, že mladá generace to odnese, protože dneska platí na důchody důchodcům a sama si na ně musí naspořit. už ale neřekli, že důchodci si platili celý život a stát jejich peníze prachsprostě rozfrcal. Nám melou o správném hospodáři. Já doma hospodařit jako naše vláda, tak už bydlíme pod mostem a vybíráme popelnice. Nepopírám, že určité korektury nebyly potřebné, ale jakou hodnotu vytváří armáda nezaměstnaných? Žádnou, ubírá ze státního rozpočtu. Za komunistů vězni pracovali. Dneska nemusí. Kdo je platí? Státní rozpočet (moje vysvětlení: Havel se bál, že zase skončí v base, tak aspoň uzákonil, že tam nebude muset pracovat). A tak bychom mohli pokračovat dál.
  • 18. 2. 2009 16:19

    Duffy (neregistrovaný)
    Průměr na EU 3,7 lékaře na 1000 obyvatel, průměr v ČR za rok 2006 byl 3,56 lékaře na 1000 obyvatel. Není to náhoda, že autor(ka) to číslo nezmiňuje, pouze operuje, že jsme (byli) 14.?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).