Hlavní navigace

Kolik stojí mobil "zadarmo"

12. 1. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

GE Capital Bank přišla ke konci roku s atraktivní nabídkou. Za zřízení nového bankovního účtu FLEXIKONTO zákazník dostane zdarma mobilní telefon. Jenže banky nejsou z těch, kdo dávají "slevu zadarmo". To, jestli je tato "výhodná nabídka", skutečně výhodná, se dozvíte v následujícím textu.

GE Capital Bank se rozhodla nalákat nové klienty na svůj bankovní účet Flexikonto (kombinace běžného účtu se spořícím a kreditním účtem) a na službu GSM Banking speciálním dárkem.

Banka původně nabízela tři druhy mobilních telefonů Ericsson A1018s (s Twist kartou), Nokia 3210 (smlouva s Paegasem na 2 roky) a Bosch 909 Dual S (s Twist kartou), ovšem podle informací z pobočky v Hybernské ulici je posledně zmiňovaný už rozebrán. Zbývající jsou nabízeny v hojném počtu až do odvolání.

To, že ani samotný mobilní telefon není zadarmo, zjistíme hned při prvním pohledu na letáček s informacemi o poplatcích za zřízení a vedení účtu klienta. Při založení účtu se totiž platí jednorázová aktivace telefonu (Ericsson 400 Kč, Nokia 200 Kč, Bosch 1999 Kč). Jelikož se výše aktivace liší podle typu telefonu, zdá se, že se platí za telefon a ne za aktivaci služby GSM.

Další „léčkou“ na klienta je podmínka vedení účtu po dobu dvou let, zvláště když za jeho případné zrušení před touto lhůtou banka požaduje 3000 Kč. Jde o logickou pojistku proti zneužití této služby pouze na pořízení telefonu. Pokud však klient smlouvu nevypoví, „splácí“ mobilní telefon prostřednictvím poplatků bance, jež nejsou zrovna nejlevnější. Pokud totiž vezmeme v úvahu pouze paušální platby za vedení účtu, vedení služby GSM Banka, vedení Flexikreditu a platební kartu, dostaneme se k minimální částce 130 Kč měsíčně. Za dva roky má tedy banka zaručený příjem ve výši nejméně 3120 Kč (a to bez poplatků za pohyby na účtu).

Následuje další podmínka pro vydání telefonu a fungování účtu banka požaduje, aby klient na svůj účet pravidelně převáděl svůj měsíční příjem, přičemž tento příjem nesmí být nižší než 7000 Kč.

Navíc oba modely telefonů jsou svým způsobem znevýhodněné – model Ericsson je sice spolehlivý, ale bohužel i léty ověřený, a tedy poněkud starší typ, kterého se teď operátoři zbavují prostřednictvím nízkých cen. Telefon Nokia zase nemá předplacenou kartu, ale uzavírá se u něj dvouletá smlouva s operátorem Paegas.

Účto_tip_změny21

Ze všech těchto omezení a podmínek vyplývá následující úvaha: ten, kdo touží jen po mobilním telefonu, měl by se vzdát myšlenky na zřízení účtu u GE Capital Bank. Při čistém měsíčním příjmu větším než uvedených 7000 Kč je zbytečné upisovat se bance na dva roky, protože při současné široké nabídce jednotlivých operátorů je možné si vybrat cenově i funkčně nejpříznivější model bez jakýchkoliv postranních závazků. Například uvedený Ericsson A1018s lze pořídit už za 2999 Kč.

Současně se dá pochopit, že ten, kdo skutečně potřebuje bankovní účet, vezme za vděk jistým přilepšením, jež však při porovnání nákladů a výhod není zas tak oslňující (kupříkladu IPB nabízí vedení běžného účtu zdarma). Jediná opravdu výhodná nabídka telefonu Bosch v hodnotě 15249 Kč, kde je rozdíl mezi náklady a výhodami největší, je bohužel už vyčerpána.

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).