Nevim, jak dnes v Cechach jednaji zdravotnici s cizinci, ale za socializmu tahali z nich penize podobnym zpusobem, nikdo take nevedel co jim nauctovat a kolik. Vzpominam, ze mnoho ceskych nenarocnych emigrantu na bezplatny system socialistickeho zdravotnictvi vzpominalo jen v tom nejlepsim, v USA meli hruzu z toho, co vsechno museli platit. Nemela by vsude v EU alespon zachranna sluzba byt pro vsechny, bez rozdilu obcanstvi, zdarma?
No v Cechach je to s cudzincami rovnake.
Mala som zdravotne problemy a dobehla som
k najblizsej lekarke v obvode ale vyprevadila
ma zo dveri s vetou" slovenky neberem"
skoncila som u sukromnika, kde som musela
zacalovat 600Kc (akoze na 1rok)
Chovani nekterych ceskych lekaru je ostudne. Chodil jsem k lekarce, jejiz manzel mel obchod s lecivy, takze jsem neodesel z ordinace bez dohadovani o tom, ktery drahy pripravek si musim v ordinaci koupit. Obycejne jsem to usmlouval, ale alespon 300 jsem obycejne zaplatil. Pokud budou lekari vice obchodniky nez zachranci zivotu, budiz nam zeme lehka.
Zajímalo by mě, na základě jakých analýz nebo studií autor označuje provedené reformy, zejména spoluúčast (poplatky), ze neefektivní?
Dále, Česká republika a Evropská unie se píší takto - proč nemáte na Měšci jazykového korektora, který by zajistil alespoň gramatickou správnost textu?
A na závěr konstatovat, že komerční cestovní pojištění při cestě do SR není potřeba, je absolutní nesmysl. To může prohlásit jen člověk, který problematice nerozumí ani za mák.
Vážený Martin
Ako autora článku mi nedá nezareagovať na Váš príspevok. Čo sa týka gramatických chýb, toho som si vedomý pretože nie som český “rodilí mluvčí“ a na svojom českom písomnom prejave sa snažím pracovať a zlepšovať, a ubezpečujem Vás, že spolu s redakciou si do budúcna dáme väčší pozor na moju gramatickú stránku.
Čo sa týka efektívnosti či neefektívnosti minulej reformy by sa dalo polemizovať na vyše 20 strán textu, ja osobne som bol zástancom tejto reformy, vzhľadom na to, že článok bol zameraný na niečo iné, spomenul som to len okrajovo ako úvod, pôvodne mal úvod vyzerať nasledovne: Slovenská republika prošla během minulé pravicové vlády reformou zdravotnictví, která nesklidila moc úspěchů mezi občany a v konečné fázi ani mezi odbornou veřejností a bývá označovaná jako jedna z nejméně povedených reforem jinak úspěšné proreformní vlády. Po redakčnej úprave to však bolo skrátené. Vychádzal som z výrokov aj samostatných bývalých koaličných predstaviteľom, ktorí to tvrdenie pripúšťajú.
Čo sa týka toho môjho vyhlásenia, že komerčné pripoistenie netreba, tak priznávam, že ten výrok bol trochu unáhlený, nechcel som podceniť význam komerčného pripoistenia a vychádzal som z toho, že vzdialenosť medzi Českou Republikou a Slovenskou je veľmi blízka a pacient môže byť rýchlo prevezený do vlasti a taktiež portfólio služieb ktoré pokrýva Európske zdravotné poistenie je podľa môjho názoru dostatočné, pretože bude o Vás postarané presne tak ako o občana Slovenskej Republiky. Ak máte v danej problematike lepší prehľad ako ja, rád si to od Vás nechám vysvetliť.
S pozdravom
Peter Bayer
Bydlím na hranicích s Německem a běžně se při úrazu / kolapsu Němce (aby nemusel platit plný zákrok či léčbu drahému české zdravotnictví - a asi na pojištění do zahraničí nemají prostředky) přiveze na přechod, zde se přeloží a frčí jejich sanitou domů - pokud je tedy schopen převozu.
Běžné? No když to tvrdíte. Tohle bych si dokázal představit tak ve Skalici už ne v Žilině. A co menší ale neodkladný zákrok (několik) stehů. Kolik asi stojí převoz do Rožnova (možná Valmezu - nebo přes Čadcu do Třince) a zpět (mám tam předplacenou dovolenou). A co když nejsem schopen převozu? A to mohu být také v Prešově. Asi jsem špatný ekonom, ale já si těch pár korun rači připlatím.
Jinak jak vypadá takový kolaps Němce v pohraničí? Volá si taxi, cestou na hraniční přechod si vytelefonuje sanitku, která čeká na přechodu a potom frčí domů (ne raději do nemocnice?). Nebo volá záchranku a ta když přijede, tak křičí: "nesahejte na mně, já chci převést do Německa!"? A když ho ta sanitka odváží do Německa (což také není zadarmo), cestou se zastaví v hotelu pro věci, tak ho lékaři doprovázejí (což také není zadarmo) nebo se pěšky vracejí do nemocnice? Na přechodu šáhne do portmonky a zjistí, že nemůže zaplatit, protože je takový chudák, který neměl ani 0,6Euro/den na pojištění (o nějakém připojištění u platební karty ani neslyšel?).
v článku je takový, že by jeden zaplakal... viz. "Návštěva Slovenské nemocnice" a velké S v tomto případě. To si tento člověk říká novinář? Spíš je to řečí jednoho bývalého premiéra jen "póvl". To je na propadnutí z češtiny na druhém stupni ZŠ.
Nejde tak ani o pravopis, zvláště, když článek psal Slovák. Asi ani my Češi bychom nedopadli při psaní článku ve slovenčině lépe. A to jsme ještě ze staré gardy, co pamatuje např. zákl. vojenskou službu /tj. míchání Čechů se Slováky/ a slovenčině rozumí. Naše děti však slovenčině nerozumí a nějaký cintorín, múr lebo hydina jim nic neřekne. To jsme to dopracovali, bratříčku Havle, že ehm ... Aspoň že Rádio Impuls občas hraje česky /a slovensky/ - např. i celou noc ...
Domnívám se, že pokud by Slovák navštívil Česko a taky by ho potkaly nějaké zdravotní problémy, dopadl by zrovna tak nebo podobně jako česká studentka na Slovensku. Když tady šlo o doplatek 120 nebo 160 SKK - uvědomíme si, jaké je to handrkování doslova pro pár korun. A že pak stojí víc ta administrativa kolem. Proto nějaké poplatky za vystavení receptu a podobné "vymoženosti" chystané k zavedení v nejbližší době u nás mi připadají jako nesmyslné a nedivím se, že Slováci volili rozum místo ekonomických opatření dopadajících nagativné na běžné obyvatele. Poplatky znamenají jen další tahání peněz z kapes občanů, ale žádný velký přínos do zdravotnictví, protože tyto poplatky z velké části pohltí administrativa s tím spojená.
Zajímalo by mne, jak by situace byla řešena, kdyby měl občan pojištění k mezinárodní platební kartě.
Pokud bude MZ rozumné, tak nastaví takový systém, že to administrativně nákladné nebude. Ostatně stejně jako na Slovensku mají mít poplatky hlavně selektivní význam. Ten, kdo to nutně nepotřebuje, tak k lékaři nepůjde. Kdo nutně nepotřebuje na každé píchnutí Ibalgin, tak si to také odpustí. A ti, co budou opravdu potřebovat lékaře, tak snad nebudou stát v přeplněné čekárně plné drbajících důchodců a plné simulantů a dříve půjde na řadu. Alespoň doufám.
Také jsem důchodce i když proti tobě asi dost mladší. Ovšem i když jsi patrně o dost starší, tak to neznamená, že jsi moudřejší. Spíše naopak. Patrně jsi produktem budování komunistického zdravotnictví, které je bezplatné, ale také prd platné.
Ale co, každý z nás je strůjcem svého štěstí. Přeji ti abys také nějaké štěstí potkal :-)
Koukám, že kdo je odpůrcem něčeho zdarma, tak je hned komoušem. Nevím, co má společného kvalitní zdravotnictví, léčba bez finanční spoluúčasti pacienta s komunistickým zdravotnictvím. Zdravotnictví v žádném případě není zdarma, ale zaměstnanci si jej platí srážkami ze mzdy. To byste také mohl tvrdit, že činnost vlády, parlamentu, senátu je také "zdarma". Apropó: komunismus jsme v témto zemi neměli - když tak socialismus, což je dost velký rozdíl.
Komunismus u nás byl, ale naštěstí jen mírný, bez milionů mrtvých a nezvětných, tak jako tato zrůdná ideologie dokázala nemožné v Rusku, KLDR, Kambodži, v Číně a pod. Co by to u nás bylo, když vládli neomezeně komunisté?
PS: Zdravotnictví se u nás dostává do kolapsu. Pokud nenastane rychlá změna, jak v systému, tak v myšlení lidí, tak se budeme jezdit léčit jinam. Ano, všichni, kromě důchodců, platíme nemalé peníze za zdravotní pojištění. Jenže, když chcete skutečně léčit tak si to musíte zaplatit. Mám s tím, bohužel, i své zkušenosti. Například operace prostaty. Klasika? Ano, ale většinou s následky a pak se měsíc nemůžete normálně ani posadit. Nebo metodou T.U.R.F, ale za 20 tisíc. Volil jsem to druhé, je to ambulantně a nyní jsem naprosto v pohodě. Pak se ale ptám, proč tedy musím platit za sebe a za své zaměstnance vysoké odvody na ZP?
Selekce - na bohaté a chudé. Pro ty bohaté nebude nikdy problém jít i s banalitou k lékaři, pro ty chudší ano. Ti s banalitou budou vyčkávat, až z banality bude komplikace. Ta pak samozřejmě bude stát systém daleko více, než ona banalita,ale komplikace bude hrazena z pojištění. Pokud tedy soudruzi "odborníci" z ODS nevymyslí další restrikci návštěv zdravotnických zařízení, kdy z pojištění půjde jen bezprostřední záchrana lidského života a vypsání úmrtního listu. Pak i lékařů bude předostatek, protože nebudou mít zakázky, které by jim někdo proplácel. A vypisování úmrtních listů je asi všechny neuživí.