Jakmile si někde přečtu, že nižší než průměrné mzdy má na svědomí nízká produktivita práce - vytane mi na mysli Hellerova Hlava XXII!
Sice nikdo nikdy neviděl, ale o všem- co je nepochopistlné vydává rozhodnutí.
Může mi už nějaká pomazaná hlava vysvětlit čím se liší produktivita české prodavačky do německé? čím se liší produktivita české poštovní doručovatelky? čím se liší produktivita české průvodčí, storjvedoucího vlaku,....? Čím se liší produktivita dělníka na pásu v automobilce? Cˇ9m se liší produktivita českého programátora?...
A může mi někdo vysvětlit - jestliže je v ČR produktivita tak špatná, proč sem se svými investicemi za levnou pracovní silou směřují nadnárodní společnosti?
To není ta levná pracovní síla kompenzována tím, že je neproduktivní?!!!!
Není to o produktivitě práce, ale o vykořisťování. Kdyby byla špatná produktivita práce /nebo nekvalitní výroba/ , tak by se sem necpaly různé zahraniční firmy. Ale mnohdy si necháme líbit nedůstojné mzdové a pracovní podmínky, za které by na západ od našich hranic ani nevstali ráno z postele. Až i u nás se zvýší mzdy na důstojnou úroveň /vzhledem k výdajům a nákladům/, půjdou kapitalisté vykořisťovat lidi do Asie, do Afriky. Ostatně, v mnoha takovýchto zemích je běžné zaměstnávání dětí nebo i dospělých za otřesných pracovních a mzdových podmínek, přesto si pak zboží jimi vyrobené kupujeme jako značkové vyrobené v civilizované zemi se mzdou nejméně 10€/hod. A jak se na takovéto státy díváme? Běžný, trochu soudný člověk odsoudí výrobu 7 dní v týdnu, 15 hodin denně, za 10 $ měsíčně. Penězchtivý kapitalista toto ovšem schválí s tím, že by bylo dobré upravit zákony tak, aby dělali jen za 5 $ měsíčně. No a takto podobně se dívají západní lidé na unijní nováčky . Taky si myslí, že lezeme ještě po stromech a k přežití že nám musí stačit mzda 20 € měsíčně.
Bohužel, ke snižování výdělků dopomáhá i krize, kdy se lidé budou "předhánět" v tom, za jak málo budou "ochotni" pracovat /a stát chce ještě firmy s nízkými platy "motivovat" k ještě nižším mzdám/. Což je kontraproduktivní k výzvám vlády, ať občané více utrácí. Nebude totiž co utrácet. Pokud převážnou část platu spolknou přednostně energetiční giganti, lidem nebude zbývat utrácet ještě za další věci /pokud se nebudou chtít přestat mýt či žít v jeskyni a svítit loučemi/, což povede ke spirále šetření, nikoliv utrácení. A pokud bude šetřit jeden a nebude moci utratit za např. kvalitní salám, pocítí to zemědělec, který si zase nebude moci koupit nový traktor, takže výrobce traktorů půjde do kytek a tak stále dokola ...