Takhle to nefunguje - produktivita práce se sice vyjadřuje třeba v přepočtu na pracovníka, ovšem samotný pracovník ji příliš sám od sebe neovlivní. Jde o nastavení systému, kdy tutéž práci udělá méně lidí než dříve - to je zvyšování produktivity (třeba díky investicím do technologií, které jsou z dlouhodobého hlediska levnější než pracovní síla).
Například v bankách se zvyšuje produktivita propouštěním zaměstnanců a jejich nahrazováním elektronickými novinkami. Tím, že si přes internet klient sám zadá příkaz k úhradě, nemusí to provádět někdo v bance, pro banku to vyjde levněji a tak tedy zvyšuje zisk.
U těch autobusů nejde o to, aby šofér ujezdil víc kilometrů, ale aby si příkazy nad ním nepředávalo několik stupňů řízení, aby to díky počítači zvládli třeba jen dva lidé. Nadbytečného, neefektivního úřednického personálu, který toho moc nenadělá, ale jen byrokratizuje, je takto třeba velice mnoho na drahách.
No podle te tabulky je ale u nas ta produktivita vetsi nez treba v tom Portugalsku. Samozrejme nevim, jak moc je ta tabulka pravdiva, ale jsme podle ni cca na pulce prumeru EU, ale ty vyplaty jsou tak na jedne petine (samozrejme mnohe veci stoji min penez - hlavne sluzby a zdravotnictvi, ale mnohe zase vic - telekomunikace, elektronika a nektere zhruba stejne, treba jidlo - to porovnavam s nemeckym Hamburkem, kde je i na Nemecko docela draho). Takze celkove tomu nejak nerozumim :-(