Ještě by nebylo od věci poznamenat, že zaměstnavatel za zaměstnance nic neplatí. Veškeré odvody jdou z "nákladové mzdy" zaměstnance, jejíž výše +- odpovídá dnešní super hrubé mzdě. Zaměstnavatel odvádí za zaměstnance všechny daně, takže posléze zaměstnanec už nemusí berňáku nic posílat. Tahle demagogie schovaná v zákonech je pravděpodobně určena k rozdmýchávání nesvárů mezi zaměstnanci a podnikateli.
Jarmilo, píšete nesmysly. Daň ze závislé činnosti existuje od roku 1991, od toho stejného roku platí zákon o zdravotním a sociálním pojištění. Za dobu 1991 - 2018, to je 27 let jste měla příležitost zjistit si, co vlastně platíte ze své hrubé mzdy - máte to na výplatní pásce. A pokud jste zaměstnaná, tak zaměstnavatel za vás platí 9% z hrubé mzdy zdravotní pojištění a 25% z hrubé mzdy sociální pojištění. Vy, jako zaměstnanec platíte zdravotního 4,5%, sociálního 6,5%. Celková sazba zdravotního je 14,5% a sociálního 31,5%. Zaměstnavatel není lidumil, je povinen to za vás platit ze zákona.
Podstatné ale je, že zaměstnavatel to neplatí ze svého, což je velice častá mýlka. Platí to z hodnoty, kterou mu zaměstnanec přinese (vydělá). A když zvedne zaměstnanci plat o 2.000 on dostane pouze zhruba polovinu v čistém. Proto by odvody neměli být děleny mezi zaměstnavatele a zaměstnance. Na výplatnici by měla být jedna suma, kterou zaměstnavatel na mzdu vydá a od ní odečteny odvody zaměstnance a výsledná čistá mzda.
Jde o to, ze pokud nebude na pasce superhruba mzda, 90% lidi si nedokaze spocitat kolik zamestnavatele opravdu stoji. Jestli to plati zamestnavatel nebo vy je uplne jedno - pro nej jsou dulezite cekove naklady na zamestnance a pro vas kolik dostanete cisteho. No a kdyz na pasce nebude superhruba mzda, tak nebudou lidi vedet kolik si ten stat realne z jejich vydelku bere......
Celkově jde o to, že superhrubá mzda je paskvil a měla by být okamžitě zrušena. Zaměstnance zajímá kolik dostane na ruku, zaměstnavatele, kolik za svého zaměstnance vydá reálně peněz. Obě tyto skupiny mají diametrálně odlišný pohled na věc, proto jejich názor nelze stavět vedle sebe. Zároveň i mezi zaměstnanci koluje určitá nevole, když kvůli výši svého platu jsou zařazeni do takzvané skupiny se solidární daní. Takže v podstatě asi není spokojen vůbec nikdo, možná jen stát, do kterého se tyto odvody sypou, a které pak vesele rozhazuje. To, že lidé dodnes nevědí co je superhrubá mzda, bohužel, svědčí o jejich naprosté finanční negramotnosti, možná, že ani tato terminologie jim není zcela známá. Ale už v dobách minulých bylo základním pravidlem, že si každý uměl spočítat alespoň svoji výplatu, když už nic jiného. Nezájem se informovat a něco nového naučit je však, bohužel, hluboce zakořeněn v mysli mnoha lidí a jde ruku v ruce s problémy, které pak určité skupiny provázejí. Skutečnost, že naši zákonodárci soustavnými změnami a doplňky zákonů a nařízení věci neúnosně komplikují, však dopadá na hlavu nás všech.
Ale to už jsme v úplně jiné problematice. Přesto jsem přesvědčena, že i po zrušení superhrubé mzdy i solidární daně se naše platy nijak výrazně nezlepší, protože pan premiér a min. financí musí najít a také najdou jinou formu daně, která pomůže zalepit dost velkou díru ve státní kase. Takže podle hesla vlk se nažral a koza zůstala celá, se není na co těšit.
Občan se mýlí. Jestliže má zaměstnanec hrubou mzdu sjednanou ve smlouvě 20 000,-- Kč tak z této své hrubé mzdy odvádí 1950,- Kč na dani z příjmu, 1300,-- Kč sociální pojištění, které je pro zaměstnance 6,5% z hrubé mzdy a 900,-- Kč zdravotního pojištění - 4,5%z hrubé mzdy. Zůstane mu 15 850,-- Kč čistého, je to tedy 20 000,-- x 0,7925= 15 850,--.
Zaměstnavatel odvádí za svého zaměstnance zdravotní pojištění 20 000,-- x 9%= 1800,-- Kč a sociální pojištění 20 000,- x 25%= 5000,- Kč. Celkový osobní náklad na tohoto zaměstnance je pro zaměstnavatele 20 000,-- + 1 800,-- + 5 000,-- = 26 800,-- Kč.
Názor "občana", že náklad zaměstnavatele je hrubá mzda zaměstnance, tedy 20 tisíc, není správný. Oproti tomu OSVČ si musí celý odvod - za zaměstnance i zaměstnavatele zaplatit sám. Občan píše něco o "berňáku". Tím zřejmě myslí finanční úřad. Ano, další daň za svého zaměstnance zaměstnavatel neplatí, nic takového v zákonech není, takže žádná demagogie. Z hrubé mzdy zaměstnance platí zaměstnanec jen jednu daň a to je daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Zaměstnavatel platí za zaměstnance větší část zdravotního a sociálního pojištění. A to se odvádí: zdravotní pojištění zdravotní pojišťovně a sociální pojištění správě sociálního zabezpečení.
Toto je přesně ta demagogie s čísly. Vera vůbec nepochopil/la myšlenku Občana.
Tady se přece jedná o celkové zdanění práce v ČR a jestli to zatížení cca 45% daň platí zaměstnavatel nebo zaměsnanec anebo si to nějak rozdělí.
Trochu jiné demagogie pro Vera:
Zaměstanci mají celkové zdanění cca 45%.
OSČV za 2017 průměrné celkové zdanění 28% - 33% (podle zisku) a pokud tedy nešidí. :o)
Tohle mne docela baví. 45% záleží hodně od výšky mzdy a konkrétně 45% je to cca na 48000,- Kč hrubého, to rozhodně není průměr ani median. Pro částky okolo průměru a medianu je to cca 42-43%.
A teď ke srandám, možná to bude znít k zaměstnancům pejorativně, ale jako reakce na "pokud nešidí" si to neodpustím.
Sranda je, že osvč, když onemocní, nikdo mu nic nedá, kdežto zaměstnanec si může "vylehávat kašlíček" za 60% a z čeho? Z toho co tu hodně z Vás tvrdí, že vydělají? Ne, tyhle částky soc/zdrav jdou státu. Platí to zaměstnavatel 11 dní ze svého, bez jakékoliv protihodnoty.
Sranda je, že osvč, když mu přijde kontrola z úřadu může z výmyslu (viz. zakleknutí apod) přijít o vše, zaměstnanec max do výše 6 měsíčních mezd a nebo místo, takže může jít na úřad práce a najít si jiné, v dnešní době žádný problém.
Sranda je, že osvč, (uznávám ,že tohle je minorita zaměstnanců, ale i takový stojí firmy peníze a přidaná hodnota nulová) když mu práce nepůjde a bude si telefonovat z práce, flákat se a okounět, tak nemá co do huby, zaměstnanec si max najde jiného blba na vysávání.
Sranda je, že osvč, když má malou výkonost práce, tak má málo peněz a nikdo mu nepřidá. Dneska se přidává i nejhorším úředníkům 8%...
Ono než tohle TUPÉ porovnání a odkazování na šizení je třeba si trošku kouknout do svědomí, co má zaměstnanec za rizika a co zaměstnavatel, kór v téhle době.
Na čem se ale asi shodneme všichni, ta zátěž ať tak či tak je nechutná, člověk dělá ať tak či tak a nakonec půlku z toh ose nacpe do státní kasy, kde to nefunguje a neustále se vytrácí. Dle statistik se ze státní kasy ročně ztratí 23% rozpočtu neznámo kam. No je smutné, že si nemůžeme o těch 23% snížit naši zátěž. (Btw, pak by to dělalo asi 32% na zaměstnance, to by byla nádhera 2 třetiny si nechat)
OSVČ, když si půjde "lehnout s kašlíčkem" přijde o klientelu, přijde o renomé a to za 60% opravdu nestojí, nehledě na to, že má nějaké zásoby, musí prostě vše točit 24/7 přemýšlet z toho se vypadnout nedá. Nehledě na to, že stát je velmi velmi obezřetný v tom platit osvč cokoliv, občas bych přál zaměstnancům tu byrokracii zažít.
Souhlasím, nicméně, že solidární daně a jiné, jsou výmysl soc. vlád a pro vysoko příjmové jsou nefér nesmysl.
Taky myslím, že je to nesmysl.
Každý rok padne cca 40 % státního rozpoičtu na důchody (rozpočet MPSV je cca 50 % rozpočtu státu, z něj 80 % jsou důchody). na těch se nedá odklonit prakticky nic.
Když se vezmou všechny další mzdové výdaje - učitelé, policisté, hasiči, vojáci, úředníci atd., tak je to dalších cca 20 % rozpočtu.
Zůstává +- 40 procentních bodů. Kdyby 23 p.b. zmizelo "neznámo kam", jak píše pan Nápravník, znamenalo by to, že "korupční koeficient" je přes 50% !
Vzhledem k tomu, že "korupční koeficient" (tj. odklony, předražení zakázek, neoprávněné dotace atd,) se i pro rozvojové balkánské země včetně ČR počítá 20 %, tak reálně může "neznámo kam zmizet jen kolem 8 % státního rozpočtu. 10 když budu hooooodně přehánět.
Chtělo by to lépe číst, napsal jsem: ""nákladová mzda == super hrubá mzda" nikoliv hrubá.....
Ano, samozřejmě, že vím, že se odvádí zdravotní, sociální a daň z příjmu. Prakticky jsou to ale všechno jenom daně, protože kdyby to bylo pojištění, měl bych přeci možnost volby co, za kolik a kde si pojistím.
Ta logika nemožnosti si vybrat pojištění je zřejmá a v tom Vás podpořím, nicméně není to daň.
Když to platit nebudete jako zaměstnavatel, třeba z neplnění plného výkonu zaměstnance, tak to nebude vymáhat úřad po zaměstnanci, ale po zaměstnavateli nebo se udělá několik opatření a sníží se tím například důchodový základ, nemocenský základ, atp. Ale to je zase jednoduché odůvodnění, když nepracuješ to co máš na papíře, nemůžeš dostat to co máš na papíře.
Se zaměstnancem nicméně nemá tato část nic společného.
Vero, takže ještě jinak: vy jste zaměstnanec a zaměstnavatel za vás odvede zdravotní a sociální, další částky platí zaměstnavatel. Máte dojem, že váš zaměstnavatel chodí po nocích do práce a maká jako barevnej, aby měl na odvody za zaměstnance? A kdo teda maká v případě a.s., třeba Škodovky nebo třeba Českých drah? Generální ředitel a všichni náměstkové i se sekretářkami? Omyl, milá dámo, tu částka "odvodů zaměstnavatele" musejí vydělat zaměstnanci! Stejně tak jako musejí vydělat třeba na soustruh, na kterém se posléze soustruží výrobky, které jsou dále prodávány. Nebo máte dojem, že si soustružník přinese do fabriky vlastní soustruh? Kde se tam teda ten soustruh vzal? Koupil ho ze svého generální ředitel té fabriky? To se teda generální ředitelé např. Českých drah prohnuli, než ze své apanáže nakoupili tolik vlaků. Divím se, že ty funkce chce ještě někdo dělat, to i ten Lojza z Kolbenky si odmaká svých 8 hodin a jde domů s čistou hlavou, na rozdíl od generálního, který musí po odpolednách, nocích a víkendech šroubovat v Kolbence, aby vydělal na odvody firmy za zaměstnance. A což teprve, když mu několik lidí onemocní a on jim každému platí nemocenskou, chození po doktorech se dětmi, různá školení (to ti zaměstnanci taky nic nevyrábějí) nebo třeba jen celý den volna pro dárce krve, to aby si ten generální ušoupal u soustruhu ruce až po ramena.
Já vím, jenže zkuste najít "majitele firmy" u akciovky. Místo aby majitel akcie dostával dividendy, dostane složenku na úhradu 1/58624 soustruhu? A komu by přišla ta složenka v případě, že firmu vlastní stát? To by každý občan tohoto státu včetně kojenců dostal k zaplacení Kalouskovu složenku?
Pak sou eště náklady vedlejší, na účetní (nebo několik) na plnej úvazek, hromady byrokracie vokolo, výkazy, příkazy, nákazy, pravidelně by měli všichni mít školení BOZP, všude knížky úrazů, závad, zápisy na používání kde čeho, přezkušovaný spotřebiče…takovejch hovadin, co většina ani neví, že to existuje. Všechno povinně archivovat deset let a nad každým hrozba likvidační pokuty pokud se splete vo pár korun. Reálně když se to rozpočte, tak klidně ten člověk stojí zaměstnavatele dvakrát tak co von dostane v čistým.
10 let? Není to málo, Antone Pavloviči? Třeba mzdové výkazy se archivují 45 let, pro případ, že by se dohledávaly nesrovnalosti, až půjde zaměstnanec do důchodu.
Těch kontrol a papírů, co je třeba archivovat, jsou každý rok stovky. Nadával náš hospodský, než zavřel hospodu, že měl za týden několik kontrol. První byla z hygieny a chtěli po něm výkazy kontroly lednic a mrazáků, tedy přehled toho, kolikrát byly denně kontrolovány a jaká v nich byla teplota. Běda, kdyby to neměl. Pak přijeli veterináři a chtěli přehled deratizačních opatření. Tak jim předal plánek hospody se zakreslením míst, kam dal pastičky na myši. Pak přijeli berňáci a po nich Úřad práce, který hledal nelegální zaměstnance. To už měl hospodský všeho plný zuby, zavřel krám a nechal se zaměstnat, naštěstí měl kde.
K tomu, co píšete (a zcela správně píšete!) se ještě hodí podtrhnout, že aby dostal zaměstnanec na ruku 15.850 Kč, jeho zaměstnavatele to stojí 26.800 Kč. Jinými slovy - abych mohl dát zaměstnanci na ruku šestnáct litrů, státu musím odevzdat dalších jedenáct litrů - a to je, jak vidíme z vašeho výpočtu, vlastně jen okrajová případ; ve většině případů je to ještě horší.
Spravedlivé by bylo, kdyby si zaměstnanec své příjmy danil každý sám, aby každý viděl, kolik mu stát bere. Cha! To by najednou bylo řevu, sociálních bouří a "střílení do dělníků".
Reálně to ovšem tak jako tak neukazuje plnou míru zdanění - i ten, kdo má daňový bonus, platí DPH, spotřební daň... Reálná míra zdanění v tuzemsku se pohybuje kolem 60-70% příjmu.
Švec by se měl prostě zamyslet, jestli má zaplacený daně i na příští rok.
Úplnný souhlas. Tohle mě také vytáčí.
Dalo by se vlastně také říci, že zaměstnanec neplatí žádné daně a odvody, protože přece všechno platí zaměstnavatel... Takže ráj na zemi...
V reálu je práce zatížena přímými daňovými platbami v úrovní 45%! u průměrné mzdy. To ale kvůli rozdělení mzdy na hrubou + odvody zaměstnavatele není tak vidět...
Na tomhle se nikdy zaměstnanci a zaměstnavatelé neshodnou a to do doby, kdy bude práce v ČR na té úrovni co je... Výrobna Evropy s velmi malou pracovní účinností nabobtnalou státní a veřejnou správou se spoustou míst, co jen sedí a koukají do neznáma.
Nicméně, 45% to není, je to jak je to v tabulkách. Zaměstnavatel zaměstnanci platí ze svého důchod a zdravotní, to co by například v Americe dával na speciální fond. Je to de facto daň zaměstnavatele za to, že má zaměstnance a že po jeho odchodu do důchodu se o něj bude muset starat stát. Ta přidaná hodnota zaměstnance je vyčíslená v hrubé mzdě a z té si zaměstnanec prostřednictvím zaměstnavatele odvádí daně a svou část soc/zdrav.
To je přesně ta demagogie v daních. Zaměstnavatel ze svého přeci platí celou nákladovou mzdu zaměstnance. A dělá to proto, že sám by tu práci už neudělal, a tak si na ní musel najmout jiného člověka. Z druhé strany je to ale tak, že zaměstnanec musí svou prací zaměstnavateli vytvořit tolik finančních prostředků, aby z toho bylo na tu jeho mzdu, na prostory, energie, nářadí, byrokracii kolem toho pracovního místa a ještě zbylo něco pro zaměstnavatele.
Místo zaměstnance by si ale mohl najmout OSVČ (nebo jinou firmu) a zaplatit jim za odvedenou práci faktrou. OSVČ pak musí z příjmu odečíst své náklady a zbytek zdanit a daně odvést státu.
Proto nevidím jediný důvod, proč by zaměstnanec neměl mít daně spočtené přímo z nákladové mzdy. Že je pak státu na účet pošle zaměstnavatel místo zaměstnance je marginální, klidně by to mohlo být i opačně, ale hůř se to kontroluje a vymáhá...
Dělení na odvody zaměstnavatele a zaměstnance je jenom krytí celkového zdanění práce, které dělá stát.
Až na to, že vzít OSVČ na svůj předmět podnikání = švarc systém, a ten je nelegální, protože by si stát nenaplnil důchodový účet pro všechny ty zaměstnance, co pak budou natahovat ruku. Ale jo jsem pro, ať se zruší důchody a každý si jede na sebe, tipuju, že by to vydrželo tak 3 roky do dalších voleb, které by vyhráli komunisti...
A ať to posílá zaměstnanec a dělá si papírování sám to by bylo geniální. S tím papírováním co by se ušetřilo a ty mzdové účetní to by přišly o práci, by bylo i na "skoro" západní mzdy.